Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Wiggins jako první Brit vyhrál Tour, finále ovládl Cavendish

Paříž - Bradley Wiggins jako první britský cyklista vyhrál závod Tour de France. Prestižní poslední etapu 99. ročníku ovládl ve spurtu jeho krajan a kolega z týmu Sky Mark Cavendish. Mistr světa v závěrečném dojezdu do Paříže triumfoval počtvrté v řadě a celkově si připsal třiadvacáté etapové vítězství na slavném závodu v kariéře.

Mark Cavendish
zdroj: ČTK/AP autor: Laurent Rebours

Wiggins se do žlutého trikotu oblékl po sedmé etapě a poté v něm odjel zbývajících 2 064 kilometrů z celkových 3 497. Druhý v celkovém pořadí skončil další britský jezdec Sky Christopher Froome, třetí dojel Ital Vincenzo Nibali z Liquigasu. Zelený trikot za vítězství v bodovací soutěži udržel Slovák Peter Sagan, titul krále hor potvrdil domácí Thomas Voeckler.

Rekordní by pro Brity bylo i pódiové umístění Frooma. Dosud totiž nejlépe skončil před třemi lety Wiggins, když byl čtvrtý a vyrovnal výsledek Roberta Millara z roku 1984. V následující Tour se Wiggins propadl na 23. příčku, loni pak závod nedokončil kvůli zlomenině klíční kosti. "Chtěl bych poděkovat všem za podporu. Byly to magické tři týdny pro náš tým i britskou cyklistiku. Někdy se sny splní a pro moji mámu ho dnes splnil její syn na Tour de France. Dobře dojeďte domů a moc se neopijte," vzkázal Wiggins fanouškům.

V úvodu závěrečné 130 kilometrů dlouhé etapy z Rambouilletu do Paříže si jezdci na trati popovídali a úspěšná stáj Sky v čele s triem Wiggins, Froome, Cavendish si stihla pořídit i společnou týmovou fotografii. Při prvním z osmi šestikilometrových okruhů si průjezd Champs-Elysées užil v čele Američan George Hincapie, který se účastnil rekordní sedmnácté a své poslední Tour.

V posledním okruhu pak znovu předvedl výbornou spolupráci tým Sky, v pelotonu dohnal uprchlíky a poté sprinterskému specialistovi Cavendishovi pomohl k triumfu. Mistr světa Cavendish vyhrál letos třetí etapu, což je sice jeho nejhorší výkon od roku 2008, přesto mu stačil k tomu, aby se v historické tabulce etapových vítězů osamostatnil na čtvrtém místě. Z aktivních jezdců je mu nejblíže s deseti vítězstvími Nor Thor Hushovd.

"Je to neuvěřitelné, Bradley Wiggins se žlutým trikotem mi to v závěru rozjíždí. Řekl mi, ať si počkám na poslední kilometr, tak jsem to udělal. Do čela jsem šel trochu dřív, než jsem plánoval, ale měl jsem dobré zrychlení, takže jsem věřil, že získám dostatečný náskok před pronásledovateli," popsal finiš Cavendish.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy