Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Následuje
Branky, body, vteřiny

PREVIEW TOMÁŠE JÍLKA: Tour de Fans

Taky radši na kole vyrážíte na neznámé trasy, než abyste pořád jezdili po stejných cestách? Taky dáváte přednost knihám a filmům, kde hned na začátku neprohlédnete celou zápletku a není vám okamžitě jasné, kdo bude padouch a kdo hrdina? Pak by se vám letošní "zvláštní" Tour de France měla rozhodně zamlouvat.

Začtěte se do Průvodce TdF 2020:

Představte si debatu mezi ředitelem závodu Christianem Prudhommem a cyklistickým fanouškem…

Fanoušek: "Pojede se letos na Tourmalet?"

Christian: "Ne."

F: "A co Galibier?"

CH: "Taky ne."

F: "Že by snad aspoň Alpe d´Huez?"

CH: "Nikoliv."

F: "Tak prosím Mont Ventoux!"

CH: "Snad za rok…"

Řeknete si možná "No to je jako jít na Rolling Stones a neslyšet Satisfaction, Brown Sugar ani Honky Tonk Women!"

Anebo to pro vás naopak bude známka, že vás čeká něco naprosto neodhadnutelného, tajemného a vzrušujícího (i já bych klidně na koncertu Depeche Mode vyměnil Enjoy The Silence za nějakou "perličku ze dna"). 

Tak si novinky pro gurmety v letošním menu shrňme: 12 (!) nových startovních či cílových destinací, čtyři nová stoupání druhé či vyšší kategorie, včetně jedné z očekávaných specialitek tohoto posunutého vydání Col de la Loze nad alpským střediskem Meribelem (kde mimochodem při své federální derniéře v olympijské historii vybojovali českoslovenští hokejisté před 28 lety bronzové medaile), což je opravdu brutální záležitost, která v závěru 17. etapy nejspíš způsobí v celkovém pořadí slušnou akci "kulový blesk". To je myslím slušná práce u závodu, který se pojede (snad celý!) už po stosedmé. 

Kolik asi ještě pánové z ASO mají pro další roky v rukávu podobných objevů? Mimochodem jeden z těch nedávných (a zjevně velmi populárních – od premiéry v roce 2012 už popáté v itineráři), místo ve Vogézách (letos Tour znovu navštíví všech pět nejdůležitějších francouzských horských masivů) s poetickým názvem s krutou minulostí Planina krásných dívek, bude dějištěm závěrečné velké bitvy o žlutý dres –⁠ v předposlední den se bude na tomto kopci poprvé v časovce (letos jediné) finalizovat konečná klasifikace Staré dámy.

Ale to není zdaleka vše, co by mělo Tour číslo 107 učinit nezapomenutelnou (pochopitelně vedle toho, že už teď má primát nejpozději se konajícího ročníku Grand Boucle, a přesto první Grand Tour roku) – snad po vzoru španělské Vuelty se hned druhý den severně nad Nice kandidáti na  vysoké celkové pořadí zakousnou do stoupání známých z jarního závodu za sluncem Paříž–⁠Nice (letos poslední velké akce před koronavirovou stopkou) – suma sumárum dvě jedničky a jedna dvojka do soutěže o puntíkatý dres krále hor, aneb nejtěžší úvodní víkend Tour od ročníku 1977, kdy se rovnou začínalo v Pyrenejích.

Letos to opravdu nebude o tom, že by se první týden jen čekalo, až přijdou první horské etapy – čtvrtý den dojezd na prémii první kategorie v Orciéres-Merlette, hned o dva dny později na Mont Aigoual (a těsně před cílem další novinka v horské nabídce Col de la Lusette). Scénář je dokonale připraven na to, aby si jezdci na celkové pořadí v úvodních dnech jen neříkali "hlavně se vyhnout nějakému hloupému pádu". O právo obléct si žlutý dres na Champs-Élysées se prostě bude tvrdě soupeřit od samého začátku. Christian Prudhomme a jeho parta se prostě drží svého hesla: "tradition modernisée".

Á propos pády: jako by letos nebyla Tour jen těžko odhadnutelná kvůli naprosto bezprecedentní situaci, která zasáhla všechny nejen sportovní akce, navíc poté, co se roztočila kola světového pelotonu, přišla série karambolů a dalších zdravotních potíží těch největších favoritů. Ten seznam je podle jmen opravdu exkluzivní: Bernal, Buchmann, Quintana, Roglič, Pinot či Kruijswijk… Tedy mimo jiné tři z nejlepší čtveřice loňského ročníku plus poslední vítěz Vuelty, ti všichni se strachovali o to, v jaké kondici do Nice dorazí a jestli se tam vůbec ukážou, a vloni třetího Kruijswijka nakonec vykloubené a zlomené rameno do Francie nepustilo.

Plánovanou hlavní zápletku letošní detektivky jménem Le Tour pak nečekaným způsobem roztrhal Dave Brailsford a jeho sportovní manažeři, když odmítli lákavou vidinu mít v týmu tři poslední vítěze závodu a z duelu "šesti králů" (Bernal + Froome + Thomas versus Dumoulin + Kruijswijk + Roglič) tak sešlo na obou stranách barikády. O důvod víc, proč Tour pozorně sledovat. A dalším je tradiční očekávání, jak výrazně se předvedou na různých frontách nováčci žlutého závodu různého věku i zaměření Tadej Pogačar, Luka Mezgeč, Richard Carapaz, Marc Hirschi nebo Pavel Sivakov. 

Do perly Azurového pobřeží přicestují nakonec jen dva čeští vyslanci. Zdeněk Štybar dlouho s nominací nepočítal, poté se místa v týmu kvůli zranění kolegů dočkal. Jenže netušil, že ho zastaví vlastní zdraví a poraněná kolenní šlacha. Bez komplikací není ani Jan Hirt, jehož přípravu na jeho velkou premiéru na největší cyklistické party zkomplikoval pád na etapáku Tour de l'Ain. Nejzkušenější Roman Kreuziger zase neměl rozhodně ideální generálku na Dauphiné. Dovedu si ale celkem hezky představit, že v různých typech etap a v různých částech průběhu Tour by mohli oba bojovat o etapový triumf.

Roman Kreuziger se už svým startem do první etapy znovu nesmazatelně zapíše do dějin naší cyklistiky – jako vůbec první český jezdec bude mít u svého jména dvouciferné číslo počtu účastí a myslím, že víc než umístění někde za první desítkou konečného pořadí by ho potěšilo konečně vyhrát na Tour etapu. Jan Hirt zase podobně jako vloni na Giru třeba zaútočí v některé z královských etap, a tentokrát s lepším výsledkem případného spurtu v cíli.

Vítěz bodovací soutěže Peter Sagan, celkový vítěz, nejlepší jezdec do 25 let Egan Bernal a nejlepší vrchař Romain Bardet
zdroj: REUTERS autor: Gonzalo Fuentes

O Tour de France se právem hovoří jako o tom nejlepším bijáku mezi všemi vrcholnými sportovními akcemi, i tentokrát se bude divákům, pro které při sledování přenosů není nejdůležitější pořadí v cíli, podávat řada lahůdek "na koukání", třeba po prvním volném dnu etapa, která se do historie závodu zapíše jako vůbec první, která bude startovat a finišovat na dvou různých (!) ostrovech u atlantického pobřeží. 

Klasičtí spurtéři možná letos nedostanou tolik jasných příležitostí zazářit (devět "rovinatých"etap v itineráři berme opravdu s rezervou), zato poslední týden se divák-sadista bude kochat úchvatnými scenériemi Alp a Jury, zatímco účastníci Tour budou trpět v opravdu krutém sledu čtyř etap s trojicí prémií mimořádné kategorie.

Tahle Tour v tak neobvykle pozdním termínu by prostě i přes všechny restrikce vycházející z mimořádné globální zdravotní situace měla být ročníkem především pro diváky, kteří milují drama v atraktivních kulisách s kvalitním a početným obsazením bez jasné hlavní role.

Letos totiž víc než kdy dřív od druhé světové války platí: VIVE LE TOUR!

Buďte s přímými přenosy ČT sport u toho, těší se na vás vybraná "all-stars" společnost expertů ve složení: René Andrle, Petr Benčík, Jiří Ježek, Tomáš Konečný, Leopold König, Stanislav Kozubek, František Raboň, Ján Svorada a Lubor Tesař. A samozřejmě také náš štáb přímo na místě.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články