Následuje
SP Německo

Vakoč: Jsem univerzální jezdec. Na Tour budu pracovat pro tým na rovině i v kopcích

Praha - Petr Vakoč ve svých 23 letech už nepatří mezi největší naděje české cyklistiky, ale může se hrdě řadit mezi nejlepší současné české cyklisty. V neděli sice neobhájil titul mistra republiky, za pár dní se ale poprvé v kariéře představí na nejprestižnějším závodě planety Tour de France, kde bude jeho úkolem především pomáhat hlavním hvězdám týmu Etixx Quick Step – Marcelu Kittelovi a Danielu Martinovi.

Petr Vakoč
zdroj: ČTK

"Už mě neberou jako pomocníka nebo mladého kluka, co se učí a pořád rozkoukává," hlásí Vakoč, který jezdí v dresu belgické stáje Pro Tour už třetí sezonu. Loni poprvé absolvoval jeden ze závodů velké trojky – italské Giro – a letos se chystá i na závod nejslavnější.

"Už na konci minulé sezony jsem přišel za týmem, že bych chtěl startovat na Tour. Že to je velký cíl na tuto sezonu. Že cítím, že to zvládnu, a že bych chtěl udělat všechno pro to, abych Tour mohl jet," přiznává český cyklista.

"Tým s tím nějak souhlasil a řekli, že mě nezařadí do nominace na Giro a že to tedy bude buď Tour nebo Vuelta. Že se uvidí, že mají asi 16, 17 lidí, kteří byli na prvním seznamu na Tour," líčí Vakoč. "Ten seznam se zmenšoval a zmenšoval a někdy kolem závodu Okolo Švýcarska jsem věděl, že jsem jeden z 11 nebo 12 lidí, a že jsem tomu blízko. Finální nominace se udělala až minulý týden," dodává.

Loni Vakočův týmový kolega Zdeněk Štybar ovládl na Tour jednu z etap. Letos se však Štybar i z toho důvodu, že by musel upřednostnit týmový úspěch a v podstatě rezignovat na úspěch individuální, účasti na Tour vzdal. To Vakoč se role pomocníka nezříká.

Téma pro hosty ČT sport

"Věděl jsem od začátku, že pokud Tour pojedu, tak budu v roli pomocníka. Lídři jsou jasně daní a nemám žádnou záruku, že budu mít šanci jet na výsledek. Může se to stát. Může tam být příležitost jít do úniku, ale radši s tím moc nepočítám," přiznává otevřeně český cyklista.

V rovinatých etapách by měl být Vakoč k ruce především Marcelu Kittelovi, jednomu z nejlepších spurtérů současnosti, zatímco v těch horských pojede tým Etixx Quick Step především na Daniela Martina.

"Zejména v rovinatých etapách se bude očekávat od nás (týmu Etixx Quick Step – pozn. red.), že odvedeme většinu práce. Může se stát, že ostatní týmy to nechají jen na nás, pokud Marcel bude ve výborné formě a bude etapy vyhrávat," tuší Vakoč.

"Naše práce začíná hnedka na začátku, kdy musíme pohlídat, aby neodjela moc velká skupina a abychom potom měli šanci závod kontrolovat, držet náskok na přijatelné hranici a v závěru etapy ho sjíždět," líčí Vakoč "útrapy" jezdce favorizovaného celku.

"Moje role bude takhle jet během etapy, takže mě často uvidíte na špičce. A potom i v závěru. Ne asi v posledním kilometru, ale do těch dvou tří kilometrů před cílem. Pak už tam jsou rychlí kluci, kteří by měli na to v jiných týmech jezdit na výsledky, ale tady rozjíždějí spurty Marcelu Kittelovi."

Etixx Quick Step však necílí jen na rovinaté etapy a brousí si zuby na prvenství i v horských dojezdech. "Máme Dana Martina, který by měl jet na celkové pořadí, nebo minimálně na etapové vítězství v horských etapách," osvětluje český mladík.

"Já bych s ním měl zůstat co nejdéle a pomáhat mu připravit pozici před nájezdem do důležitého kopce, nebo ho chránit před větrem. V závěru to už bude víc na něm. Já tím, že jsem dost univerzální jezdec, tak to mám o dost těžší, že budu muset pracovat jak na těch rovinatých, tak na kopcovitých etapách," stěžuje si na oko Vakoč.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy