Klid před Alpami. Šanci v Saint-Étienne mohou dostat sprinteři
Před šesti lety zde Marcus Burghardt porazil Carlose Barreda, před ním zvítězili v Saint-Étienne třeba Christophe Moreau či Tom Boonen. Kdo letos? Propozice etapy ukazují, že šance mají dnes i čistokrevní sprinteři – jejich týmy si nebudou chtít nechat utéct příležitost na etapové vítězství, na něž v následujících dnech nebudou mít nárok.
Závodní pole se ve dvanáctém dnu Tour spustí na mapě jižním směrem, vydá se na 185 km dlouhou cestu z Bourg-en-Bresse do Saint-Étienne. Nepojede se však přímo skrz Alpy, na to si diváci (i cyklisté) musí počkat do další etapy. Té dvanácté spíše než horská sluší označení kopcovitá a jako taková nabídne šanci uprchlíkům i sprinterům.
Stejně jako včerejší etapa do Oyonnax je počátek rovinatý, přes drobnou prémii čtvrté kategorie Col de Brouilly (1,7 km/5,1 %) přijde první vzruch až na 85. kilometru a vrcholu Cote de Saule d’Oingt (3,8 km/4,5 %) – ani to však nebude nic likvidačního a dá se po něm čekat neporušené startovní pole. Dalších čtyřicet kilometrů navíc nabídne poměrně rovinatý terén a šanci na to případné manko z prémie brzy zase dohnat.
Na dvou posledních stoupáních poté jezdce čeká celkem 25 km výstupu, nutno však dodat, že nepříliš prudkého. Jak Col de Brosses (15,3 km/3,3 %), tak Cote de Grammond (9,8 km/2,9 %) nemají takové parametry, aby na nich došlo ke setřesení slabších jezdců – tedy alespoň v případě, že čelo pelotonu nepojede likvidační tempo. Nejpravděpodobnější scenário tak předpokládá hromadný finiš, který by si měl sprinterské stáje pohlídat – v Saint-Étienne čeká cílová rovinka s mírným stoupáním 1,2 %, nájezd do ní je přitom technicky poměrně jednoduchý.
Saint-Étinne je častým cílem etap, a to nejen Tour de France. Naposledy zde v roce 2009 zvítězili Niki Terpstra (na Critériu du Dauphiné) a Christian Vande Velde (Paříž-Nice), o rok dříve pak vyhrál etapu Tour v tomto městě Marcus Burghardt.