ESA logistika Tatran Střešovice - FAT PIPE FLORBAL CHODOV

Štybar ovládl jako první Čech Světový pohár

Hoogerheide (Nizozemsko) - Cyklokrosař Zdeněk Štybar vyhrál jako první Čech v historii Světový pohár. Stačilo mu k tomu druhé místo v dnešním závěrečném závodu seriálu v nizozemském Hoogerheide. Zvítězil úřadující mistr světa Niels Albert z Belgie, kterého čtyřiadvacetiletý Štybar v předchozím závodě poprvé v sezoně připravil o průběžné vedení. Třetí dojel další Belgičan Kevin Pauwels, který jako Štybarův kolega z týmu Fidea v závěrečných metrech nekladl českému jezdci žádný odpor. Elitní desítku uzavřel Radomír Šimůnek. Česká cyklokrosařka Kateřina Hanušová-Nashová skončila v závodě žen čtvrtá. Na trati, na níž se před rokem bojovalo o medaile z mistrovství světa, vyhrála domácí Marianne Vosová. Třetí skončila její krajanka Daphne van den Brandová, což jí stačilo k celkovému prvenství v seriálu.

"Jsem šťastný. Před začátkem sezony jsem o tom ani nesnil. Teď musím trochu potrénovat a soustředit se na světový šampionát v Táboře," řekl Štybar. "Musím ale poděkovat i Kevinu Pauwelsovi, který mi dnes hodně pomohl," jmenoval Štybar svého belgického týmového kolegu ze stáje Fidea. Ten dojel v závěsu za ním třetí a v závěrečných metrech "věnoval" českému jezdci druhé místo bez boje.

Štybarovi pomáhal týmový kolega

Albert zvítězil i přesto, že po nepovedeném startu vjel do terénu až kolem třicátého místa. Už v závěru třetího kola se ale dotáhl na vedoucí skupinu, ve které se opakovaně pokoušeli o nástup Štybar a další Belgičan Sven Nijs. Obhájce celkového prvenství se ale později z popředí vytratil, zatímco Štybar nadále odrážel Albertovy útoky. Na oba lídry se dotáhl pouze Pauwels, což jeho týmovému kolegovi Štybarovi hrálo do karet.

Český jezdec, který startoval poprvé v kariéře v trikotu vedoucího jezdce SP, vjel do závěrečného kola dokonce na první pozici, ale Albert využil jeho podklouznutí a nástupem rozhodl. "Udělal jsem hodně chyb a nejelo se mi tak dobře jako před týdnem. Albert byl dnes těžký soupeř. Jel úplně jiný závod než v Roubaix," řekl Štybar.

Hanušovou-Nashovou zbrzdily pády

Hanušová-Nashová, která před týdnem dominovala v Roubaix, dnes krátce před koncem prvního okruhu spadla a cílem projela téměř až na konci pole. Zároveň zaútočilo trio domácích závodnic a získalo značný náskok. Česká cyklokrosařka se postupně propracovávala kupředu, ale když jela na desátém místě, skončila na zemi znovu. Poté se však dokázala dotáhnout až za vedoucí trojici, z níž unikla Vosová a dojela si pro jasné vítězství.

Závěrečný závod SP v cyklokrosu v Hoogerheide (Nizozemsko):

Muži - elite: 1. Albert (Belg.) 1:02:37, 2. Štybar (ČR), 3. Pauwels oba -7, 4. Vantornout -42, 5. Nijs -49, 6. Vervecken (všichni Belg.) -52, 7. De Knegt (Niz.) -55, 8. Page (USA) -1:06, 9. Aernouts (Belg.) -1:22, 10. Šimůnek -1:29, ...12. Zlámalík -1:31, 15. Dlask -1:35, 24. Bína -3:10, 38. Ausbuher (všichni ČR) -4:38.

Konečné pořadí SP: 1. Štybar 635 b., 2. Albert 631, 3. Nijs 535, 4. Vantornout 517, 5. Pauwels 440, 6. De Knegt 428, ...12. Šimůnek 309, 13. Zlámalík 307, 16. Dlask 276, 17. Bína 270, 26. Ausbuher 172, 34. Bambula 120, 61. Klouček 30, 65. Kyzivát 27, 82. Kulhavý 13, 83. Mlynář (všichni ČR) 13.

Ženy: 1. Vosová 39:55, 2. Van Passenová -33, 3. Van den Brandová(všechny Niz.) -37, 4. Hanušová-Nashová (ČR) -47, 5. Kupfernagelová (Něm.) -47, 6. Lechnerová (It.) -1:10, ...18. Havlíková -2:26, 19. Kyptová -3:06, 27. Mikulášková -4:14, 41. Pirzkallová (všechny ČR) -8:02.

Konečné pořadí SP: 1. Van den Brandová 330 b., 2. Vosová 325, 3. Van Passenová 68, 4. Comptonová (USA) 260, 5. Kupfernagelová 235, 6. Ferrierová-Bruneauová (Fr.) 203, ...9. Hanušová-Nashová 135, 10. Havlíková 131, 20. Kyptová 78, 49. Mikulášková 5.

Muži do 23 let: 1. K. Szcepaniak (Pol.) 48:36, 2. Meeusen (Belg.) -9, 3. Jouffroy (Fr.) -11, ...13. Petruš -50, 18. J. Polnický -1:22, 22. Hník -1:49, 31. Nesvadba -3:30, 44. Menger (všichni ČR) -5:01.

Konečné pořadí SP: 1. Meeusen 250, 2. Gavenda (SR) 180, 3. Jouffroy 164, ...15. Petruš 84, 17. J. Polnický 16, 28. Hník 28, 48. Adel 5.

Junioři: 1. Van der Poel 42:48, 2. Van Poppel (oba Niz.) stejný čas, 3.
Alaphilippe (Fr.) -10, ...5. Boroš -11, 12. Lasák -21, 13. R. Polnický -23,
17. Paprstka -57, 24. Nipl -1:28, 43. Medek (všichni ČR) -3:11.

Konečné pořadí SP: 1. Van der Poel 223, 2. Bosman (Niz.) 207, 3. Vandekinderen (Belg.) 165, ...11. Lasák 105, 12. Boroš 100, 15. Paprstka 94, 18. R. Polnický 72, 19. Nipl 67, 45. Skála 4.