Následuje
Téma pro hosty ČT sport

Šampionát začíná. Na západ Čech přijedou i Saganovi či Kulhavý

Karlovy Vary vítají nejlepší tuzemské cyklisty. Program republikového šampionátu startuje na západě Čech časovkami. Silniční závody jsou poté na programu o víkendu v Plzni. Účast slíbil biker Jaroslav Kulhavý i bratři Saganovi, kteří budou závodit ve slovenské části mistrovství. Přímý přenos závodu mužů do 23 let a elite sledujte v neděli od 11:00 na ČT sport a webu ctsport.cz.

Zdeněk Štybar
zdroj: ČTK autor: Stejskal Ivo

Program šampionátu začne časovkou, v níž v mužské kategorii na své síly tradičně spoléhá Jan Bárta. Pětinásobný mistr republiky a obhájce loňského triumfu po loňské sezoně vynuceně opustil elitní sestavu Bora-hansgrohe a zamířil na české silnice do nejlepšího domácího týmu Elkov-Author. Nyní bude v Karlových Varech útočit na další vítězství.

Časovky se pojedou na dvacetikilometrovém okruhu, který muži do 23 let i elite absolvují dvakrát. Sesadit Bártu z vítězného pódia se pokusí Zdeněk Štybar, který má za sebou období jarních klasik i náročné Giro d'Italia v dresu QuickStepu-Floors, nebo také Bártův kolega z královéhradecké stáje Josef Černý.

Mezi ženami bude o další titul usilovat Nikola Nosková, která loni při neúčasti Martiny Sáblíkové slavila double z časovky i silničního závodu. Talentovaná závodnice se snad už definitivně zotavila ze zranění kolena. Mezi její hlavní sokyně by měly patřit Pavla Havlíková, Jarmila Machačová, Lucie Hochmann nebo úspěšná chodkyně i cyklistka Anežka Drahotová.

"Trať pro časovku jsme vybírali tak, aby byla pěkná i na pohled. Jde o starou lázeňskou cestu, startovat se bude z krásného prostředí Divadelního náměstí. O týden později tam budou jezdit festivalové limuzíny, ale teď cyklisté," popsala trať ředitelka šampionátu Michaela Kreuzigerová.

Peter Sagan po vítězství na Paříž-Roubaix
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst autor: Stefano Sirotti

Štybar bude hájit loňský triumf

Lákadlem hromadného závodu bude start bikera Jaroslava Kulhavého, který si vyzkouší náročnou plzeňskou trať. Sesadit Štybara z trůnu bude chtít i Roman Kreuziger, jenž před měsícem pomáhal v italských horách k dobrému výsledku lídrovi své stáje Simonu Yatesovi. Britský cyklista ale nakonec nevydržel a skončil daleko za čelními místy. 

Štybar kromě loňského roku vyhrál už před čtyřmi lety. "Mistrovství republiky je vrchol pro spoustu kluků u nás, jak to tradičně bývá. A není snadné vyhrát proti závodníkům, kteří startují v týmech ve větším počtu. Ale určitě se pokusím získat třetí titul," vyhlásil jasný cíl bývalý šampion v cyklokrosu.

Scházet budou kvůli dlouhodobějším zdravotním problémům Leopold König či Petr Vakoč. Ačkoliv Vakoč, jehož v lednu srazilo při tréninku v Jihoafrické republice nákladní auto a se zlomenými obratli musel na operaci, zvažoval možnost alespoň symbolického startu, nakonec od této varianty upustil.

Program:

Čtvrtek 21. června - časovka:

9:30 juniorky,

10:15 ženy elite,

11:10 junioři,

14:00 muži do 23 let,

15:15 muži elite.

Sobota 23. června - silniční závod:

9:30 ženy a juniorky,

15:00 junioři.

Neděle 24. června - silniční závod:

10:30 muži elite a muži do 23 let.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy