Cyklotoulky

Kulhavý se vrátil po zlomenině do SP čtvrtým místem, Nash byla desátá

Albstadt – Poprvé od březnové zlomeniny ruky se představil v mezinárodním závodě a dlouho útočil na medaili. Olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý ale nakonec na Světovém poháru v cross country horských kol v Albstadtu obsadil čtvrtou pozici. Kateřina Nash byla stejně jako v úvodním podniku seriálu v australském Cairns desátá.

Jednatřicetiletý Kulhavý absolvoval v Německu první velký závod v sezoně poté, co si na začátku března přivodil dvojitou zlomeninu při pádu na Kypru. Na startu olympijského ročníku musel zlatý medailista z Londýna vynechat nejen úvodní díl SP, ale i mistrovství Evropy.

Většinu závodu se Kulhavý držel v čele, pohyboval se i na medailových pozicích, nicméně v závěrečných dvou kolech klesl na čtvrté místo. "Na to, že mi trať tady nesedí, jsem s výsledkem moc spokojený. Myslím si, že to byl super závod, vrací se to, kam má," řekl Kulhavý.

"Vůbec jsem netušil, jak na tom jsem, protože určitá tréninková ztráta tam byla, tak jsem raději poslední dvě kola jel opatrněji, aby mi neseklo. Nechtěl jsem riskovat hlavně ve sjezdech, přece jen to čtvrté místo bylo pro mě v tomhle momentu krásné a důležité i z pohledu bodů," dodal.

O vítězství si to rozdali nejlepší bikeři současnosti Nino Schurter ze Švýcarska a Francouz Julien Absalon, kteří v cílové rovince na asfaltu předvedli spurt jako z dojezdu etap silničních závodů. Z těsné výhry se radoval Schurter a ovládl i druhý závod v sezoně.

Třetí dojel s odstupem 55 sekund Francouz Maxime Marotte, Kulhavý ztratil 1:36 minuty. Bronzový medailista z nedávného mistrovství Evropy Ondřej Cink byl třináctý, Jan Škarnitzl osmnáctý.

Také závod žen měl stejnou vítězku jako v Austrálii. Podruhé v sezoně vyhrála Dánka Annika Langvadová, za kterou nejlepší česká bikerka Nash zaostala o tři a půl minuty.

Langvadová vyhrála ve Světovém poháru už třetí závod za sebou, neboť přemožitelku nenašla ani na závěr minulého ročníku ve Val di Sole. Dvaatřicetiletá vicemistryně Evropy zvítězila v Albstadtu suverénně s náskokem 1:25 minuty před Švédkou Jenny Rissvedsovou.

Po závodech v Albstadtu se uzavře žebříček pro účast na olympijských hrách v Riu de Janeiro. České ženy bojovaly v Německu o jedno místo, muži mají šanci na tři.

Závod Světového poháru horských kol v Albstadtu (Německo) - cross country:

Muži: 1. Schurter (Švýc.) 1:28:38, 2. Absalon stejný čas, 3. Marotte (oba Fr.) -55, 4. Kulhavý (ČR) -1:36, 5. Forster (Švýc.) -2:02, 6. Braidot (It.) -3:00, ...13. Cink -3:49, 18. Škarnitzl -4:28, 67. Novák -11:24, 72. Nesvadba, 77. Paprstka oba -1 kolo, 122. Vobecký (všichni ČR) -3 kola.

Průběžné pořadí (po 2 ze 6 závodů): 1. Schurter 500, 2. Absalon, 3. Marotte oba 360, 4. Forster 270, 5. Giger (Švýc.) 230, 6. Braidot 208, ...12. Kulhavý 150, 23. Cink 110, 40. Škarnitzl 70.

Ženy:

1. Langvadová (Dán.) 1:33:03, 2. Rissvedsová (Švéd.) -1:25, 3. Pendrelová

(Kan.) -1:36, 4. Spitzová (Něm.) -2:03, 5. Dahleová (Nor.) -2:14, 6. Kellerová

(Švýc.) -3:10, ...10. Nash -3:32, 30. Štěpánová -8:39, 60. Škarnitzlová -2 kola,

67. Kuntová, 69. Němcová, 72. Bulisová (všechny ČR) všechny -3 kola.