Následuje
MM ČR side a čtyřkolek Horní Újezd

Králem cyklistiky je po úspěšné "stříbrné" sezoně Kulhavý

Praha - Jaroslav Kulhavý je počtvrté Králem české cyklistiky. Český biker si ocenění vysloužil díky třem stříbrným medailím, které v sezoně získal - dvě přišly na mistrovství světa, jedna na olympijských hrách. Předchozí vítězství v anketě posbíral Kulhavý v letech 2010-2012, poté ho vystřídali silničáři Roman Kreuziger a Zdeněk Štybar.

Jaroslav Kulhavý
zdroj: ČTK/Petr Toman/World Sports Images

Jednatřicetiletý Kulhavý si sice v úvodu olympijské sezony zlomil zápěstí a musel na operaci, ale přesto prožil skvělý rok, během kterého dosáhl na tři důležité stříbrné medaile.

Vedle olympijského závodu v Brazílii, kde podlehl jen dlouholetému rivalovi Ninu Schurterovi, skončil druhý také na mistrovství světa v Novém Městě na Moravě, kde byl členem stříbrné štafety. Rovněž tam byl nad jeho síly Schurter.

"Vždy je to odraz dobré sezony a i pro mě byla dobrá," uvedl Kulhavý. "Nejvíce bylo asi vidět stříbro z olympijských her. Nebýt olympiády, asi to bylo hodně těžké, protože úspěchy jsem letos neměl v cyklistice jen já, ale těch super výsledků byla spousta," připustil.

V poslední době především dolaďoval smlouvu na další roky, kterou dnes podepsal, ale zatím nemůže zveřejnit s kým, a také program nadcházející sezony. "Oznámím to oficiálně do 10 až 14 dnů, ale nebude to asi žádné velké překvapení," naznačil Kulhavý, jehož jméno je dlouhodobě spojeno s týmem Specialized Racing.

Jeden z nejlepších světových bikerů posledních let vyhrál během kariéry všechny nejvýznamnější soutěže na horských kolech. V jeho sbírce jsou tituly mistra světa a Evropy v cross country i v maratonu, dokázal vyhrát rovněž celý seriál Světového poháru či dvakrát Cape Epic, náročný etapový závod dvojic v Jihoafrické republice.

Tomáš Bábek
zdroj: ČTK autor: Ivo Stejskal

Nejlepším silničářem byl vyhlášen Petr Vakoč, jenž tak dostal přednost před desátým jezdcem celkového pořadí Tour de France Romanem Kreuzigerem. Mezi cyklokrosaři se dočkal ocenění Michael Boroš, nejlepším dráhařem roku je Tomáš Bábek.

Ten dokázal nedávným titulem mistra Evropy v keirinu završit dlouhou cestu k životnímu úspěchu poté, co ho před pěti lety srazilo auto a bojoval v nemocnici o život. Kdekdo nad jeho kariérou již lámal hůl, včetně lékařů. "I když jsem tomu v některých chvílích nevěřil, tak jsem nepřestal bojovat. Rád bych všem řekl, že když se jim stane něco špatného, je to jen taková zkouška a je třeba bojovat dál," prohlásil Bábek, jenž navíc přidal rovněž evropský bronz na kilometru.

Do Síně slávy byli uvedeni třiaosmdesátiletý František Jursa a in memoriam Radomír Šimůnek starší. "Tohle ocenění hodně zahřeje u srdíčka," uvedl Jursa, bývalý všestranný závodník a později úspěšný trenér.

Vítězové jednotlivých kategorií ankety Král cyklistiky za rok 2016:

Král cyklistiky: Jaroslav Kulhavý.

Silnice: Petr Vakoč.

Horská kola: Jaroslav Kulhavý.

Cyklokros: Michael Boroš.

Sálová cyklistika: Filip Váňa a Martin Drabálek.

Handicapovaní: Ivo Koblasa.

Bikros: Romana Labounková.

Dráha: Tomáš Bábek.

Junior: Sára Kaňkovská.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy