Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Následuje
SP ve skeletonu 2024/2025

Izrael a Itálie růžoví. Froome vyzve obhájce triumfu Dumoulina

Sezona jarních klasik je u konce, je čas na Giro d'Italia. Ročník číslo 101 se pokusí dobýt Chris Froome – veškeré jeho výsledky však do vyřešení salbutamolové kauzy mají dovětek provizorní. Překazit mu plány hodlá Tom Dumoulin, v jednadvaceti etapách se zase chystají útočit Miguel Ángel López a Thibaut Pinot, zatímco italští tifosi upírají své zraky k domácí naději Fabiu Aruovi. Kdo vyhraje 101. Giro d'Italia?

Giro d'Italia
zdroj: Twitter.com/giroditalia

Tom Dumoulin (27, Nizozemsko, Team Sunweb)

****

Nejlepší výsledek: Giro d’Italia (1., 2017), MS v časovce (1., 2017)
Nejlepší výsledek na Giro d'Italia: 1. (2017)
Nejlepší letošní výsledek: Lutych-Bastogne-Lutych (15.)

Vítězství Toma Dumoulina v loňském ročníku a vše, co jej provázelo – nouzová zastávka pod Stelviem, jeho osamělý souboj se silnějšími týmy Quintany a Nibaliho –, vystačily za jeden z příběhů cyklistického roku. Vysoký Nizozemec (185 cm), který své možnosti pro Grand Tour poprvé ukázal v roce 2015 na Vueltě, dokázal v horách "tančit" s nejlepšími vrchaři.

Šlo o skvělý ročník Gira: italský závod v posledních letech opakovaně trumfuje Tour de France a rok 2017 nebyl výjimkou. Jestliže si ročník 2015 pamatujeme pro vytrvalý vzdor Alberta Contadora proti útokům dvojice z Astany a následující Giro zase bylo příběhem "zmrtvýchvstání" Vincenza Nibaliho, loni časovkář z Maastrichtu porazil vrchařskou špičku.

Čas ukáže, zda šlo o nejlepší rok Dumoulinovy kariéry. Překonat všechny úspěchy, které posbíral (kromě růžového dresu i dvě zlata ze světového šampionátu v Bergenu a titul nizozemského mistra v časovce), nebude lehké – snad se to dokonce nyní jeví jako nepravděpodobné. Musela by přijít skutečně nevídaná forma.

Právě tu přitom zatím Dumoulin marně loví. Vstup do letošní sezony totiž lídrovi stáje Sunweb zdaleka nevyšel tak, jak si sám sliboval. Na úvodním závodě v Abú Zabí jej třikrát zradila technika, a snad ani nebylo divu, že Dumoulinovi nevydržely nervy (načež následovalo vzteklé odhození neposlušného speciálu).

O mnoho lepší to nebylo v březnu na Tirrenu-Adriaticu, z něhož musel po pádu odstoupit již ve 4. etapě, a následně ani na velkých klasikách. Na Lutych-Bastogne-Lutych se sice Dumoulin dostal do první skupiny, i přes pomoc kolegy Sama Oomena ale nedokázal reagovat na nástup Boba Jungelse ani se podílet na práci při stahování pozdějšího vítěze.

Navzdory všemu zůstává obhájce loňského nečekaného triumfu optimistický. "Nedosáhl jsem takových výsledků, jako jsem chtěl. Měl jsem na to výkonnost, ale nedopadlo to. Ale vím dobře, čeho jsem schopen," líčil na prahu závodu pro web Velonews. Vstupuje do něj jako jeden z favoritů, nad sebou však má vznášející se otazník.

Jedním z diskutovaných bodů je také Dumoulinův metabolismus. Dokáže díky přesné dietě zamezit opakování podobného nouzového zastavení, které jej málem stálo loňské vítězství? "Věřím, že ano. Přes zimu jsme se na to podívali, i když jasnou odpověď nemám. Měl jsem s tím problémy i dříve, ale co můžu dělat?" ptá se sám sebe nizozemský jezdec.

"Jen si hlídat svou dietu," odpovídá si. "Něco jsem z ní vynechal, něco naopak přidal a teď vše jde mnohem lépe než dřív. Musíte si uvědomit, že na Grand Tour trávíte na kole téměř každý den šest hodin. Všechna ta námaha a příjem bezmála osmi tisíců kalorií denně, žádné tělo není uzpůsobené k tomu procházet si takovým fyzickým stresem," dodává.

Není to přitom jediná slabina v Dumoulinově pancíři. Loni přišel o klíčového domestika Wilka Keldermanna už v deváté etapě, a to kvůli nárazu do špatně zaparkované motorky před stoupáním na Blockhaus. Letos se svému lídrovi budou snažit pomoci zmiňovaný Oomen spolu s Louisem Vervaekem a veteránem Laurensem Ten Damem.

Všichni tři jsou sice schopní závodníci, jejich síla ale bledne ve srovnání se sestavami, které si na Giro veze Astana nebo Team Sky. Sice se zdá, že podobné situaci čelil i před rokem, týmová pomoc ale bývá klíčová. Jestliže toho loni nedokázali Quintana s Nibalim využít, neznamená to, že Miguel Ángel López a Chris Froome budou letos podobně bezradní.

Chris Froome (32, Velká Británie, Team Sky)

****

Nejlepší výsledek: Tour de France (1., 2013, 2015-2017)
Nejlepší výsledek na Giro d'Italia: 32. (2009)
Nejlepší letošní výsledek: Kolem Alp (4.)

Málokdo si na to dnes vzpomene, ale když před sedmi lety skončila devatenáctá etapa tehdejšího Gira, u čísla 175 svítila písmenka DSQ. Čerstvě pětadvacetiletý a téměř neznámý Chris Froome, který si plnil úlohu domestika pro svého krajana Bradleyho Wigginse, byl totiž zachycen, jak se drží policejní motorky. Komisaři neměli slitování, Froome v Itálii skončil.

Jak se časy změnily. Froome o rok později zazářil druhým místem na Vueltě, kterou by dokonce vyhrál, nebýt bonusových vteřin, jež nastřádal vítězný Juan José Cobo. Rodák z Keni si tímto výsledkem zachránil angažmá v Teamu Sky, který se s ním hodlal kvůli nevalným předchozím výkonům rozloučit, a začal jeho rychlý postup do samotné světové špičky.

Následovaly velké triumfy (čtyři žluté dresy, tři triumfy na Dauphiné a loni i vytoužená Vuelta), ale také značné kontroverze (možné zneužití terapeutických výjimek v Teamu Sky či – konkrétními důkazy nepodložené – podezření na používání motorků). Kritika, již si Froome "užívá" jako žádný jiný cyklista současnosti, znovu vzplála loni v září.

Tehdy totiž vyšlo najevo, že britský jezdec v závěru vítězné Vuelty dvojnásobně překročil limit obsahu anti-astmatika salbutamolu ve své moči. Co to konkrétně znamenalo? Froome neodevzdal "klasický" pozitivní test, neboť salbutamol není zakázaná látka. Může se ale užívat jen do určitého množství (1000 ng/ml).

Právě toto množství lídr týmu Sky přesáhl, a to povážlivě (jeho vzorek obsahoval 2000 ng/ml). Od té doby se táhne šetření – na Froomovi je, aby přesvědčil Mezinárodní cyklistickou unii (UCI), že limit přesáhl nechtěně a nevědomky. Jeho kauza podle zákulisních zpráv už došla před antidopingový tribunál, který má věc posoudit.

Jak a kdy ovšem tato instituce rozhodne, je ve hvězdách. Jisté je, že v cyklistice si málokdo přeje, aby Froomova kauza nadále pokračovala – s každým dalším dnem se zvyšuje nejistota a dále klesá již tak velmi křehká důvěra v tento sport. Vždyť co to o cyklistice říká, když se nad její největší hvězdou vznáší možnost odebrání předchozích výsledků?

Co je možná překvapivé, Froome nadále bez omezení závodí. Kdyby byl Team Sky členem organizace MPCC (Hnutí za důvěryhodnou cyklistiku), podle jeho pravidel by se závodů účastnit nemohl. Takto však nečelí žádnému omezení a stihl již v této sezoně absolvovat Andalusii, Tirreno-Adriatico i závod Kolem Alp.

Ne každý z jeho soupeřů je s tím srozuměn. Frooma poměrně ostře zkritizoval Tim Wellens, který sám loni nedokončil Tour de France, neboť si odmítl zažádat o terapeutickou výjimku pro své plicní problémy. Také Dumoulin nebo Tony Martin vyjádřili své přesvědčení, že by na tom cyklistika v současnosti byla lépe bez Frooma na silnicích.

Tlak je ovšem též na UCI, a to hlavně ze strany organizátorů Gira a Tour de France. Froome plánuje pokus o double a Mauro Vegni s Christianem Prudhommem rozhodně nestojí o to, aby byl v průběhu závodu či po jeho skončení vynesen rozsudek, díky němuž by na Brita byl uvalen trest (Giro už něco podobného zažilo v roce 2011 s Albertem Contadorem).

Jak se to mezitím má s Froomovou formou na kole? Nikterak oslnivě, čemuž ovšem nelze přikládat zásadní váhu. Když se totiž závodník pokouší o double, nemůže zářit už v úvodu sezony. Froome závodil, svých startů využil spíše jako postupných testů a příležitosti oplatit svým kolegům práci, kterou pro něj běžně odvádí oni.

Poslední etapák v Alpách navíc ukázal, že britský jezdec, který se na Giro vrací po dlouhých osmi letech, na své soupeře mnoho neztrácí (ztratil pouze 16 vteřin na vítězného Thibauta Pinota). Na škodu nemůže být ani pečlivá příprava, v níž si vyzkoušel možná klíčová stoupání na Colle delle Finestre a Monte Zoncolan.

Pokud se Froomovi podaří na Giru zvítězit, zkompletuje (do vynesení rozsudku v salbutamolové kauze stále jen provizorní) trojici navazujících vítězství Tour-Vuelta-Giro, což se ve stejném pořadí podařilo pouze v roce 1973 Eddymu Merckxovi. Byl by to další zlatý zápis do historie cyklistiky.

Miguel Ángel López (24, Kolumbie, Astana)

***

Nejlepší výsledek: Kolem Švýcarska (1., 2016)
Nejlepší výsledek na Giro d'Italia: –
Nejlepší letošní výsledek: Kolem Alp (3.)

Zatímco na Tour de France se kolumbijským cyklistům zatím na celkový triumf dosáhnout nepodařilo, na italském Giru už jeden vítězný zářez mají. Zasloužil se o něj před čtyřmi lety Nairo Quintana, jehož vítězství podpořil druhou příčkou Rigoberto Urán, navíc vrchařský dres získal v posledních letech zdravotními problémy stíhaný Julian Arredondo. 

Quintana byl blízko i loni, kdy na vítězného Dumoulina ztratil pouze 31 vteřin. O rok před ním se zase na dohled růžovému dresu dostal Esteban Cháves – rodák z Bogoty si jej oblékl v devatenácté etapě do Risoul, aby jej z něj v následujícím a v celém závodě posledním horském dni vysvlékl Vincenzo Nibali.

Nastává nyní čas dalšího skvostného kolumbijského vrchaře? V letošní sezoně "dělají vlny" hlavně jeho mladší krajané Egan Bernal a Ivan Ramiro Sosa, přesto se nelze ubránit dojmu, že Miguel Ángel López chystá na Giru něco opravdu velkého. Čtyřiadvacetiletý Kolumbijec vstupuje do závodu jako lídr Astany a jeho cíl je jediný – vítězství.

Letošní výsledky přitom vzbuzují optimismus. López vyhrál etapu v Ománu, v Abú Zabí skončil třetí a připsal si cenné druhé místo v etapě na Jebel Hafeet, načež po nevýrazném Tirrenu-Adriaticu uspěl v těsném závodě Kolem Alp. Byl tu nejsilnější ve výstupu na Alpe di Pampeago a nakonec dojel třetí s malým odstupem za Thibautem Pinotem.

Navíc Astana na Giro přiváží perfektní sestavu pomocníků, v níž české diváky potěší jméno Jana Hirta. Kromě loni celkově dvanáctého cyklisty z Třebíče budou Lópezovi asistovat Pello Bilbao, Tanel Kangert, Luis Leon Sánchez, Alexej Lučenko, Davide Villella a Andrej Zeits. Službami kohokoliv z této sedmičky by nepohrdla žádná z přihlášených stájí.

López je instinktivním typem závodníka, který rád útočí, což velmi rychle pochopili diváci sledující loňskou Vueltu, na níž kolumbijský vrchař vyhrál dvě etapy. Slabinou ovšem budou obě časovky, v nichž může López očekávat několikaminutové ztráty na Dumoulina s Froomem. Záleží tedy, jaký časový polštář si dovede vydobýt v horách.

Thibaut Pinot (27, Francie, Groupama-FDJ)

***

Nejlepší výsledek: Kolem Alp (1., 2018)
Nejlepší výsledek na Giro d'Italia: 4. (2017)
Nejlepší letošní výsledek: Kolem Alp (1.)

Thibaut Pinot v měsících před startem Gira řádně upravil svou přípravu. Kde se mnozí cyklisté slétali na Tenerife, aby trénovali na kolech na svazích sopky Teide, francouzský jezdec naskočil do běžkařské stopy, a dokonce ve francouzských Alpách absolvoval dálkový závod. A ani další Pinotovy kroky nebyly zcela standardní.

Pro cyklisty je obvyklé startovat na jednom ze dvou hlavních jarních podniků – Paříž-Nice nebo Tirrenu-Adriaticu. Ne tak Pinot, který nejprve objel druhořadý francouzský podnik Tour du Haut Var Matin, poté se přesunul do Katalánska, kde útočil hlavně na etapy, aby svou přípravu před Girem završil na závodě Kolem Alp.

Závod, který dříve nesl jméno Giro del Trentino, znovu propojil italské a rakouské kopce a Pinotovi tento formát viditelně sedl. Nevyhrál sice etapu, v žádném z pěti dní ale neskončil hůře než šestý a nakonec také zvítězil s patnáctivteřinovým náskokem. Porazil tak nejen Lópeze a Frooma, ale i Fabia Arua či Domenica Pozzoviva.

Nyní je tu Pinotovo oblíbené Giro, v jehož loňském ročníku dokonce do poslední etapy bojoval o celkový triumf. Nakonec až finální časovka srazila mladého Francouze, který zaujal už před šesti lety etapovým triumfem na Tour de France, pod nejlepší pódium. V letošním roce má Pinot znovu velké ambice.

Těšit jej může nejen výborná forma – zřejmě vůbec nejlepší ze všech favoritů –, ale i síla jeho domestiků. Francouzský tým Groupama-FDJ v posledních letech posílil, čehož je důkazem sestava Steve Morabito, Georg Preidler a Sebastien Reichenbach, která by měla svému lídrovi asistovat ve velkých kopcích. Pinot je i díky nim černým koněm závodu.

Fabio Aru (27, Itálie, UAE-Team Emirates)

**

Nejlepší výsledek: Vuelta (1., 2015)
Nejlepší výsledek na Giro d'Italia: 2. (2015)
Nejlepší letošní výsledek: Kolem Alp (6.)

Minulý rok jej italští diváci museli oželit, nikdo jiný však své nucené absence nelitoval více než sám Fabio Aru. Sté Giro d'Italia zavítalo na jeho domovskou Sardinii, zdravotní problémy však hvězdě tehdy ještě týmu Astana start neumožnily. Nyní je situace jiná. Aru se dal do pořádku a bude chtít navázat na své výkony z let 2014 (3.) a 2015 (2.).

"Každý z nás by rád prošel svou kariérou bez zranění a problémů, ale jejich překonávání je zkrátka součást života. Je důležité si z toho něco vzít. Bylo těžké skousnout, že jsem nemohl být loni na Giru, když se startovalo na Sardinii. Proto jsem letos hodně chtěl jet," řekl Aru pro cyklistický web CyclingNews.

Vrásky mu ale musí dělat letošní výsledky. Aru dosud nemá žádné vítězství, navíc v přímém srovnání s Lópezem, Pinotem a dalšími vyšel v závodě Kolem Alp jako poražený. "Jsem trochu pozadu, to nebudu zapírat, ale přece jen nám zbývá ještě měsíc do klíčových etap," míní sedmadvacetiletý vítěz Vuelty z roku 2015.

"Froome také ještě není na svém maximu. Oba jsem v dubnu trávili čas ve vysokohorském prostředí, což by se nám v příštích týdnech mělo vyplatit," dodává Aru, který bude na Giru moci počítat s pomocí Darwina Atapumy a Jana Polance. Je největší domácí nadějí, a pokud zklame, mnozí nad ním začnou lámat hůl.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy