Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Následuje
Běh městem Hradec Králové

Infarktový závěr van der Poel ustál a dosáhl na vysněné zlato ze světového šampionátu

Čtyřicet let po zisku stříbrné medaile svého otce Adriho navázal tím nejcennějším kovem a ziskem duhového trikotu. Nizozemec Mathieu van der Poel ovládl na mistrovství světa závod s hromadným startem v Glasgow, přestože zhruba šestnáct kilometrů před cílem na vedoucí pozici na mokré silnici upadl. Náskok, který si vypracoval povedeným nástupem o asi šest kilometrů dříve, uhájil a zvítězil před trojicí pronásledovatelů. Závod navíc poznamenali protestující na trati, kteří na několik desítek minut přerušili dění v první polovině.

Druhý dojel Belgičan Wout van Aert a třetí místo vybojoval Slovinec Tadej Pogačar před Madsem Pedersenem z Dánska. Hlavní česká naděje Mathias Vacek vzhledem ke zdravotním potížím nedokončil, Petr Kelemen obsadil 24. příčku těsně před obhájcem zlata Remcem Evenepoelem z Belgie. Michael Boroš byl 37., Adam Ťoupalík skončil na 42. místě.

"Tento úspěch je završením mé dosavadní kariéry. Jde patrně o největší vítězství na silnici a vůbec si nedokážu představit, že budu teď celý rok jezdit v duhovém dresu," řekl van der Poel. Nizozemec bude navíc v sobotu na startu v olympijské disciplíně cross country horských kol.

Pětinásobný světový šampion v krosu na mokré trati podklouzl v zatáčce a skončil na zemi. S kolem doklouzal až pod plůtek, měl odřené rameno, loket, bok i stehno, ale po pár sekundách se zvedl a i díky tomu, že neměl žádný technický problém, mohl pokračovat.

"Když se mi podařilo odjet, nečekal jsem, že za mnou vznikne taková mezera. Jakmile jsem viděl, že mě nikdo nepronásleduje, dalo mi to křídla a po okruhu jsem doslova letěl. Tedy až do toho pádu. Po něm jsem si pak na okamžik pomyslel, že je po všem," přiznal van der Poel.

Na vlně adrenalinu pak sprintoval až do cíle. Na Joopa Zoetemelka, jenž slavil sedmé zlato Nizozemska v historii v roce 1983, navázal s náskokem 97 sekund. Van Aert získal po třech letech další stříbro, dvě má navíc i z časovky (2020 a 2021). Pogačar zařídil historicky druhou medaili – a opět bronzovou – pro Slovinsko.

Lídr české sestavy Vacek, jenž získal loni na MS v Austrálii stříbro v kategorii do 23 let a pro účast mezi elitou se nechal postaršit, startoval s medailovými ambicemi, ale po polovině z celkových 271,1 kilometru odstoupil.

"Jel se furt doraz a já se necítil moc dobře. Po dvou kolech mě začalo bolet břicho, odpadl jsem a na tomhle okruhu bylo jasné, že je to konec. Nebyl to pro mě úplně nejlepší den, ale to se nedá nic dělat. Možná jsem to na začátku přehnal s gely... Úplně mi to nesedlo. Jsou to zkušenosti do dalších let, ale jsem určitě zklamaný," řekl jednadvacetiletý Vacek v rozhovoru pro Českou televizi. Chuť si bude moct spravit v pátek, kdy ho společně s Jakubem Otrubou čeká start v časovce.

"Jak nastoupili ti nejlepší, poprvé jsem na to byl ještě schopný reagovat, ale pak už ne a zůstal jsem ve skupině o dvacítku. Bohužel jsem se o umístění v top 20 sám připravil, protože jsem udělal chybu na mokru, spadl jsem a něco ztratil. Pak už to bylo spíš utrápené, ale 24. místo na mistrovství světa je super," uvedl nejlepší z Čechů Kelemen.

Michael Boroš zažil premiéru na silničním MS. "Nájezd na prvních 120 kilometrech byl docela v klidu. Vytvořil se únik, pak se jelo tempo, dokud nám to nepřekazili aktivisti. Tam jsme bohužel zkejsli necelou hodinu a trochu nám zatuhly nohy. To bylo docela dost nepříjemné. Nájezd na okruhy už byl masakr. Něco takového jsem nezažil. Jsem spokojený, že jsem v tak těžkém závodě dojel do cíle," uvedl Boroš.

Demonstranti zastavili závod

Silniční závod přerušil na desítky minut protest aktivistů na trati. Jezdci měli v té době za sebou přibližně 80 z celkem 271 kilometrů. K vynucené přestávce došlo ve chvíli, kdy byla s velkým náskokem v čele devítičlenná skupina uprchlíků i s Kelemenem.

Čtyři demonstranti zablokovali silnici před výstupem na Crow Road, kdy chybělo závodníkům přibližně 50 kilometrů na městský okruh do Glasgow. Přilepili se k silnici, navzájem se navíc propojili pomocí řetězů a zámků na kola a organizátoři byli nuceni přivolat k vyřešení situace policii.

Závod byl po téměř hodině znovu obnoven, rozhodčí po odměření odstupů nechali znovu odjet do vedení Kelemena s dalšími osmi uprchlíky. "Samozřejmě to není příjemné, když tam stojíte 45 minut na místě. Rozhodí to ten závodní rytmus. Bohužel to tak bylo, ale bylo to pro všechny stejné," uvedl v rozhovoru pro Českou televizi jeden z členů české sestavy Mathias Vacek, který závod nedokončil.

K akci se přihlásila organizace This is Rigged se sídlem v Glasgow. Už řadu sportovních akcí v Británii letos podobným způsobem narušila jiná aktivistická skupina Just Stop Oil. "Nebyla to akce proti cyklistice. Důvodem, proč jsme to udělali, je, že skotská vláda nereagovala na záměr Westminsteru udělit licenci na více než 100 nových ropných a plynárenských projektů v Severním moři ve Skotsku. Skotská vláda nadále ignoruje naše požadavky, proto jsme měli pocit, že musíme jednat," uvedl v prohlášení mluvčí organizace Lewis Conroy.

"Šampionáty pořádané UCI (Mezinárodní cyklistickou unií) jsou sponzorovány některými korporacemi zla, jako jsou například Shell a Ineos. Z toho je snadno patrné, jak to poskvrňuje myšlenku o tom, že cyklistika je dobrá a prospěšná pro planetu, když ji sponzorují tyto korporace znečišťující životní prostředí. Je to trochu ironické. I to bylo součástí myšlenky našeho protestu," dodal Conroy.

Mistrovství světa v silniční cyklistice v Glasgow – závod s hromadným startem:

Muži (271,1 km): 1. van der Poel (Niz.) 6:07:27, 2. van Aert (Belg.) -1:37, 3. Pogačar (Slovin.), 4. Pedersen (Dán.) oba -1:45, 5. Küng (Švýc.), 6. Stuyven (Belg.) oba -3:48, ...24. Petr Kelemen -10:01, 37. Boroš -13:59, 42. A. Ťoupalík -14:06, M. Vacek (všichni ČR) nedokončil.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články