Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Olympijská Atlanta - hry, výhry, prohry

Dopoval jsem, přiznal po letech Ullrich. Podvádět ale prý nechtěl

Bývalý cyklista Jan Ullrich vůbec poprvé přiznal užívání dopingu. Olympijský šampion ze Sydney a vítěz Tour de France to uvedl během uvedení nové dokumentární série "Jan Ullrich – Lovná zvěř", která mapuje jeho sportovní kariéru.

Jan Ullrich
zdroj: Reuters autor: Arnd Wiegmann

"Dopoval jsem, z toho dokumentu je to jasné," řekl devětačtyřicetiletý německý jezdec. "Provinil jsem se a cítím se vinen," citovala Ullricha německá média. Zároveň připomněla, že dosud Ullrich veškerá podezření odmítal a otázkám na svou minulost se bránil obligátní větou: "Nikoho jsem nepodvedl."

Nyní se rozhodl jít při příležitosti vzniku dokumentu s celou pravdou ven. "Mohu k tomu s čistým srdcem říct, že jsem skutečně nikoho nechtěl podvést. Nechtěl jsem si zajistit výhodu. Tehdy byla jiná doba. Tehdy už v cyklistice fungoval systém, do kterého jsem naskočil. Pro mě to tehdy znamenalo svým způsobem rovnost šancí," uvedl Ullrich.

"Pro mě to začalo v roce 1996," řekl. "Nejtěžší bylo, že člověk od začátku věděl, že jinak nemá šanci," konstatoval. Zdravotních následků se nebál, protože šlo o systematickou věc a vše probíhalo pod lékařským dohledem.

Ullrich je dosud jediným německým vítězem slavné Tour de France, vedle toho skončil na "Staré dámě" ještě pětkrát druhý. Na olympijských hrách v Sydney vyhrál závod s hromadným startem a byl druhý v časovce, kterou pro změnu ovládl na mistrovství světa 1999 a 2001.

Kariéru musel ukončit nedobrovolně v roce 2006 kvůli kauze kolem španělského lékaře Eufemiana Fuentese, kterou odhalila antidopingová akce Puerto. Ullrich patřil k jeho klientům a Sportovní arbitrážní soud CAS jej později potrestal dvouletým zákazem startů a diskvalifikoval ze závodů v letech 2005 a 2006. Až později Ullrich přiznal kontakty s Fuentesem a s odstupem i to, že si pomáhal k úspěchům krevním dopingem. Vždy ale popíral, že by užíval EPO a bral jiné zakázané látky.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články