Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
MS 2021 Francie

Colbrelli upláchl a slaví v Trentu titul evropského šampiona

Hromadné závody na posledních čtyřech mistrovstvích Evropy vždy patřily Italům. Letošní titul po spurtu dvou uprchlíků získal na domácí půdě v Trentu Sonny Colbrelli před Remcem Evenepoelem z Belgie. Pro bronz si dojel Francouz Benoit Cosnefroy. Michael Kukrle dojel dvacátý.

Sonny Colbrelli poráží na ME Remca Evenepoela
zdroj: ČTK/PA autor: Luca Tedeschi

Pozdější medailisté se od hlavní skupiny oddělili 21 kilometrů před cílem po ataku Evenepoela. Jednadvacetiletý Belgičan odvedl v závěru většinu práce, ale podle očekávání nenašel zbraň na Colbrelliho spurt.

Cosnefroy odpadl dříve ve stoupání a uhájil s odstupem půldruhé minuty bronz před skupinou pronásledovatelů. Tu dovezl do cíle s mankem 1:43 mistr Evropy z roku 2018 Matteo Trentin, pátý byl dvojnásobný vítěz Tour de France Tadej Pogačar ze Slovinska.

Trentin před třemi lety zahájil sérii italských vítězství v silničním závodě na ME. V dalších letech na něj navázali Elia Viviani, Giacomo Nizzolo a nyní Colbrelli.

"Je to fantastické, měli jsme skvělý tým a v závěru byl Trentin super. Držel jsem se Remca v posledním stoupání a mám z vítězství obrovskou radost. Dvojitou, protože jsem vyhrál v Itálii," uvedl Colbrelli.

Závod dokončilo pouze 31 ze 150 jezdců na startu. Z české pětice dojel do cíle jen olympionik Kukrle, jenž byl dvacátý s odstupem 9:13 na vítěze. Jan Bárta, Zdeněk Štybar, loni devátý Adam Ťoupalík ani Daniel Turek nedokončili.

"Profil vybízel k velké bitvě a jezdci neměli prostor, kde si odpočinout. Neustále se útočilo, ujíždělo. Kukrle potvrdil letošní výsledky, vydržel vysoké tempo z našich jezdců nejdéle. Ostatní byli postupně pro velkou ztrátu odvoláni," uvedl trenér Tomáš Konečný.

"Bylo to těžké profilem, ale i technickou tratí. V posledním kopci před okruhy zůstalo vpředu již jen kolem čtyřiceti jezdců a pak se to na okruzích roztrhalo. Já se bohužel do dvou prvních skupin nedostal. V tom kopci to chtělo mít lepší pozici," řekl Kukrle.

Příští neděli začíná ve Flandrech časovkou mužů mistrovství světa, závod s hromadným startem se jede na závěr šampionátu za dva týdny.

Mistrovství Evropy v silniční cyklistice v Trentu (Itálie):

Muži - závod s hromadným startem (179,2 km): 1. Colbrelli (It.) 4:19:45, 2. Evenepoel (Belg.) stejný čas, 3. Cosnefroy (Fr.) -1:30, 4. Trentin (It.), 5. Pogačar (Slovin.), 6. Hirschi (Švýc.), 7. Hoelgaard (Nor.) všichni -1:44, 8. Hermans (Belg.) -1:46, 9. Sivakov (Rus.) -1:49, 10. Campenaerts (Belg.) -5:41, ...20. Kukrle -9:13, J. Bárta, Štybar, A. Ťoupalík, Turek (všichni ČR) nedokončili.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy