Cancellara: Ano, lékařskou výjimku jsem dostal. Pobodaly mě včely
Bern – Poslední týden sportovním světem rezonují úniky informací z databáze Světové antidopingové agentury (WADA), které publikuje hackerská skupina Fancy Bears. Zveřejňována jsou lékařská data světových sportovců, a to především udělené lékařské výjimky. Unikly i údaje švýcarského cyklisty Fabiana Cancellary, který na rozdíl například od Bradleyho Wigginse situaci nebagatelizuje. V prohlášení uvedl, že o dvě výjimky v letech 2011 a 2013 zažádal kvůli alergické reakci na včelí bodnutí.
Přístup švýcarské legendy, která po sezoně ukončí svou dlouholetou a navýsost úspěšnou kariéru, se liší oproti postupu, který zaujal vítěz Tour de France z roku 2012 a nejúspěšnější britský olympionik Wiggins. Jeho případ přitom na pohled působí závažněji. V minulosti totiž zažádal o šest lékařských výjimek (ty jsou instrumentem, při kterém sportovec po schválení lékařskou komisí a orgány WADA může dostat lék, který je jinak na seznamu zakázaných látek), díky nimž měl jeho organismus lépe reagovat na pylové alergie.
Podivné je ovšem načasování jeho žádostí a aplikace injekcí kortizonu, které mu byly povoleny. Jednu z nich dostal několik dní před Tour de France 2011, kde po kolizi odstoupil, další pak o rok později těsně před tím, než jako první Brit nejprestižnější závod světa vyhrál. O třetí injekci zažádal, znovu jen několik dní před startem, na prahu Giro d'Italia 2013. Množí se tedy otázky ohledně načasování jeho žádostí – jak je možné, že na něj alergie působily vždy v průběhu vrcholu sezony, a ne na méně důležitých závodech.
O účinku kortizonu (jde o injekci steroidního hormonu) se vedou diskuse. Mnozí se přiklánějí k tomu, že jde o nadmíru závažný lék, který by sportovci rozhodně užívat neměli. Německý cyklista Jörg Jaksche, který byl potrestán v nultých letech za doping, uvedl, že účinnost kortizonové injekce podle něj odpovídá z 50 procent účinnosti EPA či krevních transfuzí.
Systém lékařských výjimek nepůsobí transparentně
Nutno ovšem říci, že se sportovci žádající o výjimky nedopustili ničeho, co by překračovalo nastavená antidopingová pravidla. Spíše jde o to, nakolik se jedná o transparentní systém, potažmo zda by se takto "nemocní" sportovci měli se svými diagnózami vůbec účastnit vrcholového sportu. Jedná se o jakési šedé pásmo cyklistiky. Závodníci nejdou za hranici pravidel, zároveň ale mohou díky výjimce získat výhodu nad konkurencí.
Wiggins situaci nejprve odmítl s tím, že nejde o nic nového – v jeho autobiografii Můj čas přitom o žádných injekcích nepadne ani slovo. Britský jezdec navíc závodil v té době za Team Sky, který se pyšní politikou "žádných injekcí" a celkově svou "nulovou tolerancí dopingu".
To je ovšem diskutabilní, a to už vzhledem k někdejšímu angažmá lékaře s dopingovou minulostí Geerta Leinderse či pozitivnímu testu jednoho ze závodníků této stáje Jonathana Tiernana-Lockeho. Wiggins se po počátečním mlžení rozhodl na toto téma podstoupit rozhovor pro stanici BBC, který bude zveřejněn v neděli.