Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Následuje
Běžkotoulky

SESTŘIH: Krčmář usiloval o medaili, mistrem světa je Perrot. Norové propadli

Bláznivý závod zažilo mistrovství světa v Lenzerheide v rámci individuálu biatlonistů. Chybovalo se ve velkém včetně Norů. Mistrem světa se stal Francouz Eric Perrot. Michal Krčmář usiloval o medaili, o kterou ho připravila poslední položka. I tak se osmým místem dostal do nejlepší desítky. Přímé přenosy a zpravodajství z MS sledujte na ČT sport a ČT sport Plus.

Michal Krčmář
zdroj: Český biatlon autor: Petr Slavík

"Zklamání je asi silné slovo. Na jednu stranu jsem rád, že jsem byl ve hře o medaili, to mě naplňuje, to mě bavilo. Ale ta stojka mě mrzí. Nezvládl jsem to, to je sport," řekl Krčmář pro Českou televizi.

Ale popořadě.

Jediný český biatlonista, který na úvod závodu neudělal minelu, byl právě Michal Krčmář. Padlo prvních pět terčů, dalších pět a pětice padla i potřetí. 

Do toho se dobře držel běžecky na trati a vzhledem k tomu, že zbytek pole včetně favoritů mohutně chyboval, nevisela medaile pro nejzkušenějšího českého závodníka tak vysoko.

Potřeba bylo nulovat.

Jenže na druhé stojce přišly dvě rány mimo a bylo po nadějích. Při Krčmářově dojezdu do cíle a jeho gestikulaci bylo naprosto jasné, jak moc ho střelecký závěr mrzí.

"Myslel jsem až moc. Věděl jsem, jak je to rozjeté, a pracoval jsem s tím. Celé čtvrté kolo jsem se snažil dostat do toho, abych nemyslel na to, co přijde, ale nepovedlo se mi to," byl Krčmář sebekritický. I tak se osmým místem postaral o nejlepší české individuální umístění na šampionátu.

"Byl to krásný závod. My jsme si říkali, že by to bylo super do desátého místa. Medaile byla opravdu blízko, teď nás to může jen mrzet. Na druhou stranu i tak paráda," hodnotil trenér Michael Málek v rozhovoru pro ČT sport.

"Hodnotil bych to jako super závod. Berme to, jak to je. To jsou ty naše co kdyby, náhodou. Tak to prostě je. Bojovali jsme do poslední chvíle," dodal Málek.

Eric Perrot
zdroj: ČTK/AP

"Michal tu situaci vyhodnotil velmi dobře, podmínky na střelnici byly velmi obtížné. Na poslední položce se není co divit. Přišla tam ta zodpovědnost, Michala to trochu rozhodilo v koncentraci. Věděl, o co jede," doplnil expert ČT sport Roman Dostál.

"Byla to šance, kterou dlouho nepamatuju. Chtělo ji využít," dodal trenér Ondřej Moravec.

Co další Češi?

Nejdelší závod měl jinak pro další české biatlonisty neslavný průběh.

Tomáš Mikyska s číslem jedna, který i vinou zdravotních problémů absolvoval ve Světovém poháru v této sezoně pouze dva závody, se při premiérové střelbě na světovém šampionátu nevyvaroval chyby, stejně jako poté na druhé položce. Celkově šest trestných minut.

"Každé kolo se trať víc a víc zrychlovala, takže jednička nebyla absolutně žádná výhoda. Střelnice se mění každý týden, je jiná a jiná. Mně se to točilo furt a cvakal jsem tam a zpátky, to prostě nešlo," uvedl Mikyska.

"Cítil jsem se jinak určitě dobře, byl to nejlepší závod, co jsem tuhle sezonu odjel, jsem za to rád. Jet zezadějc, mohlo to být mnohem lepší," přiznal Mikyska na 63. místě.

Norům se nedařilo

Jonáš Mareček začal ztrácet hned v úvodu, protože mu nepřesnost nadělila přičtené dvě minuty. Pak už věděl, že nemá co ztratit, a na dalších stavech začal sypat rány mimo, až jich bylo nakonec sedm a až 83. pozice.

Rovněž Vítězslav Hornig nezačal dobře dvěma nesestřelenými terči a v průběhu následujících minut nasbíral další dva. "Na ležce jsem to nezvládl. Běh byl dobrý," uvedl sedmadvacátý muž pořadí.

Perrot dojel před Italem Tommasem Giacomelem a Francouzem Quentinem Fillonem Mailletem. Propadli favorizovaní Norové, nejlepší z nich Endre Strömsheim byl až devátý. Rekordman v počtu individuálních titulů Johannes Thingnes Bö skončil dvacátý.

Ve čtvrtek čeká biatlonisty v Lenzerheide smíšená štafeta dvojic. Po pátečním volnu budou následovat sobotní štafety a program ve Švýcarsku uzavřou v neděli závody s hromadným startem.

MS v Lenzerheide, muži - vytrvalostní závod (20 km):

 1. Perrot (Fr.) 47:58,1 (1 tr. minuta), 2. Giacomel (It.) -52,4 (1), 3. Fillon Maillet (Fr.) -1:59,5 (3), 4. Hiidensalo (Fin.) -2:14,9 (0), 5. Hartweg (Švýc.) -2:15,5 (2), 6. Fak (Slovin.) -2:18,8 (1), ...8. Krčmář -3:02,9 (2), 27. Hornig -5:15,6 (4), 63. Mikyska -7:23,2 (6), 83. Mareček (všichni ČR) -10:46,7 (7).

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články