Kooperativa NBL 2023/2024

Stíhací závody v běloruské režii, Kručinkinová navázala na Bočarnikova. Václavík byl pátý

Skvělý výkon předvedl na závěr evropského šampionátu v biatlonu v běloruském Raubiči Adam Václavík. Český reprezentant poskočil ve stíhacím závodu ze 32. místa až na pátou příčku, a to zejména díky téměř bezchybné střelbě s jednou nepřesností na střelnici. Zlato vybojoval domácí zástupce Sergej Bočarnikov, kterého napodobila mezi ženami Irina Kručinkinová.

Adam Václavík
zdroj: Český biatlon autor: Petr Slavík

Václavík sahal dokonce po bramborové medaili, ale v závěrečném spurtu prohrál souboj ve fotofiniši s norským reprezentantem Aleksanderem Fjeldem Andersenem. Před Andersenem dojel na druhém místě Sturla H. Lägreid, bronz bral Silvert G. Bakken.

Václavík nastoupil do stíhačky až ze 32. pozice, kterou obsadil v předchozím sprintu. Český biatlonista se prodíral polem od začátku závodu a po druhé zastávce na stadionu měl na svém kontě jen jednu chybu. Na výjezdu byl šestnáctý a postupně se zlepšoval také ve druhé polovině závodu.

Stíhačky patřily běloruské reprezentaci, Václavík skončil pátý

Po třetí střelbě byl Václavík už desátý a nakonec ztratil na vítěze 62 sekund. Bočarnikov chyboval dvakrát, přesto uhájil triumf o necelých sedm sekund. Milan Žemlička skončil 28., Tomáš Krupčík 55. a Vítězslav Hornig na 57. místě.

Ženský závod dokonal povedený běloruský den. Na střelnici bezchybná Kručinkinová zvítězila nakonec o 17 sekund před Ruskou Kristinou Rezcovovou. Elisabeth Högbergová, která triumfovala ve sprintu, si dojela pro bronz. Nejlepší Češkou byla se třemi chybami Anna Tkadlecová, jež se propracovala ze 42. na 31. pozici.

Mistrovství Evropy v biatlonu v Minsku - stíhací závod:

Muži: 1. Bočarnikov (Běl.) 35:03,9 (2 trest. okruhy), 2. Lägreid -6,7 (2), 3. Bakken (oba Nor.) -23,9 (2), ...5. Václavík -37,0 (1), 28. Žemlička -3:11,2 (2), 55. Krupčík -6:20,3 (9), 57. Hornig (všichni ČR) -6:52,7 (8).

Ženy: 1. Kručinkinová (Běl.) 29:21,1 (0), 2. Rezcovová (Rus.) -17,6 (2), 3. Högbergová (Švéd.) -35,1 (3), ...31. Tkadlecová -4:15,9 (3), 35. Jurčová (obě ČR) -4:58,7 (4).