MS hráčů do 18 let 2024 Finsko

Soukalová dojela pátá, sprint opanovala Domračevová

Oslo – Gabriela Soukalová ve sprintu v norské metropoli skončila pátá. Na střelnici jednou chybovala a jen těsně jí unikly stupně vítězů. Veronika Vítková minula na střelnici tři terče, ale díky nejrychlejšímu běhu z celého závodního pole obsadila 21. místo a udržela si třetí pozici v pořadí seriálu. Barbora Tomešová získala jeden bod za 40. místo, Eva Puskarčíková ani Jitka Landová na body nedosáhly. Suverénně zvládla závod Běloruska Darja Domračevová, při střelbě nezaváhala a druhou Němku Lauru Dahlmeierovou porazila o více než 14 sekund. Posunula se tak do čela světového poháru.

Gabriela Soukalová
zdroj: ČTK autor: Pavlíček Luboš

Soukalová se pravděpodobně připravila o stupně vítězů při střelbě vleže, při níž netrefila poslední, pátý terč. Za třetí Marií Dorinovou-Habertovou z Francie, jež také jednou chybovala, zaostala pět a půl sekundy.

"Mám obrovskou radost. Stoprocentně. Cítím, že se mi vrací chuť. Závodění už mi opět dělá radost," uvedla Soukalová, jež si uvědomuje, že má ještě daleko do lehkosti z minulé sezony. "Tehdy jsem si ani neuvědomovala, jak mi šlo všechno samo. Do půlky trati jsem nevěděla, že závodím. Teď se stále musím hodně moc soustředit a zapojit veškerou vůli."

Domračevová si dojela pro osmou výhru v sezoně s náskokem 14,3 sekundy před Němkou Laurou Dahlmeierovou, vítězkou sprintu z Nového Města na Moravě. Soukalová na Domračevovou ztratila 35,6 sekundy, tři sekundy před ní ještě byla na čtvrtém místě Francouzka Anais Bescondová.

Vítková přišla o šanci na minimálně zopakování třetího místa ze čtvrtečního vytrvalostního závodu při střelbě. Vleže minula dvakrát a vestoje jednou. Potvrdila však vynikající běžeckou formu a na trati byla nejrychlejší. Za Domračevovou zaostala na 21. pozici o 1:03,07 a byla suverénně nejlepší z biatlonistek, které dnes minuly víckrát než jednou. Běžecky se dařilo také Soukalové, která zaznamenala pátý čas.

"Na trati mi to dnes opravdu sedlo, tak jsem se snažila toho maximálně využít, abych s výsledkem i přes ta tři trestná kola ještě něco udělala," poznamenala Vítková.

Jeden bod získala za 40. místo Barbora Tomešová, Eva Puskarčíková byla 47. a Jitka Landová 54. Posledním závodem před březnovým mistrovstvím světa v Kontiolahti bude nedělní štafeta.

Výsledky závodů SP v biatlonu v Oslu

1. Domračevová (Běl.) 20:35,7 (0 tr. okruhů), 2. Dahlmeierová (Něm.) -14,3 (0), 3. Dorinová-Habertová -29,9 (1), 4. Bescondová (obě Fr.) -32,6 (0), 5. Soukalová (ČR) -35,6 (1), 6. Wiererová (It.) -48,9 (1), 7. Hojniszová (Pol.) -50,8 (0), 8. Eckhoffová (Nor.) -51,3 (1), 9. Podčufarovová (Rus.) -53,1 (0), 10. Valj Semerenková (Ukr.) -53,3 (1), ...21. Vítková -1:03,7 (3), 40. Tomešová -1:34,2 (1), 47. Puskarčíková -1:50,0 (2), 54. Landová (všechny ČR) -2:05,7 (3).

Průběžné pořadí SP (po 18 z 25 závodů): 1. Domračevová 837 b., 2. Mäkäräinenová (Fin.) 827, 3. Vítková 620, 4. Valj Semerenková 610, 5. Hildebrandová (Něm.) 553, 6. Wiererová 542, 7. Soukalová 489, ...37. Puskarčíková 143, 44. Landová 112, 70. Tomešová 22.