Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Proč českému biatlonu ujel vlak? Hamza pro ČT o potenciálu, změnách i kritice Davidové

Konec sezony si jistě svazový šéf Jiří Hamza představoval úplně jinak. Markéta Davidová nejdříve uvedla, že realizační tým nefungoval optimálně, následně u reprezentace skončil střelecký trenér Matthew Emmons. A nejspíš nezůstane jen u této změny. Další by měly následovat po zevrubné analýze. Co se děje v českém biatlonu?

Ani jedny stupně vítězů ve Světovém poháru. Medaile z domácího mistrovství světa v Novém Městě na Moravě? Ani omylem. 

Nejlepší umístění vybojovala Tereza Voborníková ve vytrvalostním závodě v Oslu. Dojela pátá. Pár dalších závodů do desítky by se ještě našlo, jinak ale průměr.

Výsledky českého biatlonu za očekáváním.

"Férově musím přiznat, že sezona se nám nepovedla, nesou za to zodpovědnost všichni. Od funkcionářů, přes lidi okolo včetně závodníků," začíná Hamza rozhovor pro Českou televizi.

"Musíme teď všechno zanalyzovat a vydat se správným směrem. Talentů máme spoustu, ale přechod se nám objektivně nepovedl a výkonnost byla ještě horší než loni," říká Hamza

Rozčarování? Nikoli.

Už předchozí sezona naznačovala, že leccos není v pořádku. Nyní se reprezentanti nachází přesně v polovině olympijského cyklu. A pokud se s výsledky chce pohnout, nabízí se spousta věcí.

Co radikální řez v podobě změny celého vedení svazu? "Když mě nebude to hnutí chtít, tak tady samozřejmě nebudu," pokračuje Hamza s tím, že není přesvědčen o tom, že by propad byl o jednotlivých lidech.

"Všichni se musíme zamyslet, a každý začít sám u sebe. Nezříkám se určitě jakékoli odpovědnosti, ale mysleli jsme si, že budeme trochu jinde, a to nejsme. Každý na tom má svůj podíl."

Proč tedy český biatlon zaspal? Norové jsou takřka nedostižní, Francouzi se k nim přibližují.

Ale není to jen o nich.

Proč reprezentaci, u níž je i druhá nejvýraznější funkcionářská postava po Hamzovi – sportovní ředitel Ondřej Rybář – ujel vlak?

"To musíme zanalyzovat. Čísla zkrátka nelžou, musíme si rychle říct, co můžeme udělat pro to, abychom se vrátili zpátky a využili obrovského potenciálu, který závodníci mají," je přesvědčen Hamza.

Připomíná, že za posledních pět let měli čeští biatlonisté pětadvacet medailí z juniorského a dorosteneckého mistrovství světa. "Ale když se dívám na závodníky jako Perrot, Hartweg nebo Stalder, tak mi to radost nedělá. Věřím, že se příští rok zvládneme vrátit daleko silnější."

A konkrétněji? "Musíme si říct, kde jsme udělali v očích závodníků chyby, kde jsou chyby v očích trenérů, a říct si, jak to přenastavit. Systém přípravy nás nedovedl tam, kam jsme chtěli, a budeme to asi muset změnit," zamýšlí se první muž českého biatlonu.

Pro MF Dnes nicméně například naznačil, že by si do budoucna představoval angažování manažera týmu, který by byl závodníkům nápomocen a více k ruce. Stoprocentně chce také znovu angažovat běžeckého trenéra.

Ten už přitom loni u týmu figuroval, avšak pouze krátce, několik málo týdnů. Poté ovšem spolupráce se Slovákem Martinem Bajčičákem podivně, aniž by to bylo veřejnosti podrobně vysvětleno, skončila.

A nyní se s družstvem na vlastní žádost rozloučil i střelecký trenér Matthew Emmons. Právě ten, s nímž si Markéta Davidová tak pochvalovala spolupráci, stejně jako s koučem Egilem Gjellandem.

"Chuť do biatlonu mám, ale jsou za mě nějaké lidské věci, které jsou absolutně nepřípustné," řekla Českému rozhlasu tajuplně.

Hlavní opora dřívějších let byla v celkovém hodnocení SP na 18. místě, nejhůře od sezony 2018/19. Davidová se trápila především střelecky.

Dlouhodobá česká jednička následně také naznačila, že v týmu došlo k několika chybám. Mimo jiné slabšímu zázemí.

Markéta Davidová
zdroj: ČTK/AP

Hamza je ale jiného názoru. "Já si to teda nemyslím. S Markétou jsem ještě po návratu z Ameriky (po zastávkách SP v Soldier Hollow a Canmore, pozn. red.) nemluvil, ale zázemí máme špičkové," tvrdí.

"Je strašně jednoduché říct, že jsou špatné lyže nebo podmínky, ale musíne začít opravdu každý sám od sebe. Jsme jeden tým a nemá smysl říkat, že jeden to dělá dobře a jeden špatně," pokračuje s tím, že je lepší, když se takovéto věci proberou interně.

"Jestli má Markéta takový názor, musíme si to vyříkat mezi sebou a pak to filtrovat na veřejnost," dodává Hamza.

A pokračuje: "Slyším postesky na lyže, ale jsme v nové době bez fluoru, každé družstvo to mělo nahoru dolů, nic není ideální, ale zázemí z hlediska materiálu mají naši závodníci špičkové."

Zdroj
ČT sport, ČT24, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články