Případ Charvátová: Nepojede štafetu? Teď je důležitý individuál, pak se uvidí, říká
Čtyři české biatlonistky čeká v Ruhpoldingu vytrvalostní závod na 15 kilometrů. S Hedou Mikolášovou, která premiérově přijela z IBU Cupu, se počítá až do štafety. Chybí rovněž Markéta Davidová, která dál léčí vyhřezlou ploténku. Přímý přenos individuálu Světového poháru sledujte na ČT sport a ČT sport Plus od 13:55.
Charvátová má v německé Chiemgau Areně na co navazovat. Loni v Ruhpoldingu vybojovala s jednou chybou osmé místo ve sprintu.
Jak se tedy těší?
"Z toho programu jsem malinko zklamaná. Kombinace sprint a stíhačka jsou přece jen mé oblíbené disciplíny. Ten dlouhý je víc střelecký závod, takže si myslím, že tam šance trochu klesají," řekla Charvátová v rozhovoru pro ČT sport k tomu, co biatlonové pole v Ruhpoldingu letos čeká.
Není ale jisté, zda pod Alpami absolvuje Charvátová celý program, zvlášť z toho důvodu, že v sobotní štafetě by si podle plánů trenérů Bormoliniho a Dostála měla odbýt premiéru v elitním seriálu osmnáctiletá Mikolášová.
"Od začátku sezony Heda podávala dobré výkony v IBU Junior Cupu a pak i mezi dospělými v IBU Cupu. Věříme, že by mohla štafetě pomoct," prohlásil sportovní ředitel Ondřej Rybář.
V nejdelším závodu se ale Mikolášová nepředstaví. "Je pořád hodně mladá a kombinace individuálu a štafety by pro ni byla náročná," dodal Rybář.
Češky v akci – vytrvalostní závod:
Lucie Charvátová (12), Jessica Jislová (33), Tereza Voborníková (35), Kristýna Otcovská (82)
Právě Charvátová by tím jako střelecky nejslabší článek mohla teoreticky z kvarteta vypadnout.
Závody jsou u ní jako na horské dráze. Devatenácté místo ze sprintu v Annecy vystřídala 46. příčka a osm chyb z následné stíhačky.
A před týdnem při položce vestoje ve sprintu v Oberhofu dokonce střílela na špatné terče, musela na pět trestných kol, celkem jich absolvovala sedm. Dojela na 95. místě.
Sama Charvátová nyní nechtěla pro Českou televizi říct, zda absolvuje celý program v Ruhpoldingu.
"Podle mé aktuální formy se myslím rozhodne, co po vytrvalostním závodu. Ve čtvrtek udělám maximum, aby to co nejlépe dopadlo. Je určitě o co jet. Ten masák mi minule utekl," uvedla Charvátová.
Tratě pod Alpami jí prý každopádně vyhovují. "Sníh je velice rychlý, je celý umělý, krásně to jede. Bude znát, když ty lyže pojedou rychle."
A jak moc bude podle ní potřeba pohlídat si rychlost střelby?
"Nikdo se s tím už vůbec nemaže. Všichni střílí maximálně rychle. To bude i klíč k úspěchu," zamyslela se Charvátová, která jako finišmanka dovezla českou štafetu na úvod ročníku SP v Kontiolahti na deváté příčce, v Hochfilzenu pak byla s Jislovou, Voborníkovou a Otcovskou osmá.
Davidová tehdy už nezávodila kvůli potížím se zády. Následně přišla o předvánoční závody v Annecy a první novoroční díl SP v Oberhofu. Mistryně světa ve vytrvalostním závodu z roku 2021, která vyhrála začátkem prosince sprint v Kontiolahti, pokračuje v konzervativní léčbě ploténky.
Když se jel v Ruhpoldingu naposledy vytrvalostní závod před dvěma lety, ovládla ho Italka Lisa Vittozziová, která kvůli problémům se zády nakonec vynechá celou aktuální sezonu. Z Češek byla tehdy nejlepší Jessica Jislová, když po bezchybném výkonu brala čtrnácté místo.
Ve středu jeli vytrvalostní závod biatlonisté. Vítězslav Hornig skončil pátý a jako první český muž se v této sezoně SP dostal do první desítky. Vylepšil si navíc životní maximum, kterým bylo dosud patnácté místo.
Hornig střílel bezchybně a ztratil zhruba minutu a půl na vítězného Nora Vebjörna Söruma, jenž rovněž neminul žádný terč. Na skvělé umístění útočil i Michal Krčmář, který ale netrefil poslední ránu a skončil dvacátý.