Otazníky nad přelosováním biatlonové startovky. Bylo to v Novém Městě vůbec potřeba?
Ještě nikdy k tomu nedošlo. A na Světovém poháru v Novém Městě na Moravě už hned dvakrát. Biatlonová startovní listina se přelosovávala. Oficiální důvod rozhodčích? Prevence před špatnými podmínkami. Ale bylo to vlastně zapotřebí? Přímé přenosy a zpravodajství ze SP v biatlonu sledujte na ČT sport a ČT sport Plus.

Faktem je, že počasí přidělává organizátorům vrásky na čele už delší čas. Minimálně loni byla situace poměrně kritická.
"Vrásky mám na čele od minulého roku. Není to teď ideální zimní počasí, na druhou stranu neprší, večer přituhne, takže oproti loňsku pořád dobrý," říká v rozhovoru pro ČT sport ředitel závodů Vlastimil Jakeš ke světovému šampionátu v roce 2024.

"Byl to čtrnáct dní dlouhý závod, je to větší událost, ale hodně pršelo. Letos je to prakticky nic, je to jen o načasování, jak a kdy to udělat, jak připravit tratě," dodává Jakeš.
Nové pravidlo umožňující mezinárodní jury přelosovat startovku platí od začátku této sezony SP. S tím souvisí i inovace nasazování závodníků kvůli atraktivitě zejména pro diváky u televizních obrazovek.
Nejsilnější tzn. červená skupina startuje zprostředka pole. Teploty před víkendem, kdy se jely sprinty, se odpoledne pohybovaly kolem šestnácti stupňů a jury posunula skupinu dopředu kvůli obavám o stav tratě.
"Problém byl čtvrtek a pátek, kdy jsou individuální starty, kdy je potřeba udržet trať pokud možno fér pro všechny. To je ten problém s nasazováním skupin, kdy šly poprvé v sezoně červené skupiny dopředu," přibližuje Jakeš.

"Možná to bylo preventivně, protože se nikdy nedá odhadnout, jak to dopadne," pokračuje.
"I když trať vypadá během dne velmi dobře, pak se ale ochlazuje. Je to alchymie, do čeho se trefit. Snažíme se to dělat tak, abychom trati neublížili, musí se to trochu chemicky ošetřit, pomoct tomu, a pak je to jen o tom, kdy naposledy se pustí mašiny," doplňuje Jakeš.
Řada závodníků byla nicméně po dojetí do cíle překvapena, v jak dobré kondici se trať nachází. "I trenéři se vyjadřovali k tomu, že to přesunutí skupin nebylo potřeba a tratě si chválí," těší Jakeše.
Podle nejzkušenějšího českého biatlonisty Michala Krčmáře nemělo přelosování startovních čísel na jeho výkon vliv.
"Patnáct minut není v tom denním programu nic, takže to bylo naprosto bez problémů. Myslím, že ani nějaké přehození startovních čísel nikomu moc neměnilo. Jednalo se třeba o přesunutí o deset minut. Navíc trať vydržela kvalitní docela dlouhou dobu, takže v tom bych neviděl žádný problém."

Jakeš už přemýšlí nad tím, co bude příští rok v lednu, kdy bude elitní seriál v Novém Městě těsně před olympijskými hrami.
"Člověk musí být připraven na další rok, aby měl jistotu. Vypadnout z kalendáře rovná se smrt organizátora. Máme sníh na dva roky dopředu a jsme v pohodě," slibuje Jakeš.
"Nevzpomenu si, že by byl letos nějaký závod, kdy by byly na trati špatné podmínky. Nevím, jak to vypadalo na konci, jestli se to nějak hodně bořilo, ale takhle to nevypadá, že by byly podmínky nějak extra špatné. Organizátoři to zvládli," hodnotí Krčmář.

Komplikací pro organizátory znamená počasí i z pohledu diváckého přívalu. Fanoušci totiž dříve parkovali na odstavných loukách, ale tam je bláto a podklad je měkký.
"Jsme strašně rádi, že pořád chodí tolik diváků. Měli jsme z toho trochu strach, jak se vyvíjely jednotlivé předchozí sezony," poukazuje Jakeš na průměrné výkony české reprezentace.
"Teď bylo mistrovství světa, tak zájem opět je. Diváci ale chodí stabilně pořád, ať se děje co se děje. Boom, který začal před patnácti lety, tak trvá. Snažíme se to dělat tak, aby omezení pro město bylo zkrácené na co nejmenší dobu," tvrdí šéf závodů ve Vysočina Areně.