Moravcovi chyběly na stupně vítězů tři desetiny, znovu vyhrál Bö

Kontiolahti (Finsko) – Ondřej Moravec předvedl ve finském Kontiolahti znovu bezchybnou střelbu a ještě vylepšil svou šestou pozici ze čtvrtečního sprintu. Na stupně vítězů českému biatlonistovi chyběly tři desetiny sekundy. Znovu vyhrál Nor Johannes Bö. Druhý skončil Rus Alexander Loginov, své nejlepší umístění v kariéře vybojoval Američan Lowell Bailey. Výsledky dnešního klání se budou započítávat pro zítřejší stíhačku.

Moravec dosáhl nejlepšího výsledku po olympijských hrách v Soči, kde vybojoval tři medaile. Zatímco v Pokljuce krátce po vrcholu sezony se nedokázal vměstnat do elitní desítky, ve dvou závodech v Kontiolahti ještě neudělal chybu na střelnici. V pohárovém seriálu dopadl v této sezoně lépe jen v Annecy, kde byl ve sprintu druhý.

Po třetí střelbě byl Moravec ještě třetí, ale Loginov na závěrečném okruhu čtyřsekundové manko stáhl. Do nedělního stíhacího závodu, ve kterém získal na olympiádě stříbrnou medaili, vyrazí Moravec se ztrátou 19,7 sekundy na Böa. Lídr světového poháru Martin Fourcade z Francie byl se dvěma chybami jedenáctý, jeho náskok v čele pořadí snížil díky šesté příčce Emil Hegle Svendsen z Norska.

"Možná jsem něco ztratil hned po stojce, když jsem si nemohl pořádně nasadit brýle, ale i tak je to super. Při vyhlašování jsem mluvil s Baileyem a pro něho to bylo první umístění na stupních vítězů. A tak jsem mu řekl, že je dobře, že je přede mnou," usmíval se Moravec. Trenér Ondřej Rybář byl s výkonem nejlepšího českého závodníka spokojen. "Ukázal svou výkonnost. Až na ten kousíček za stupni vítězů naprostá spokojenost," zhodnotil kouč.

Bronzového medailistu z olympijského sprintu Jaroslava Soukupa zradila druhá střelba a po
třech trestných okruzích skončil až na 47. místě. O čtyři místa lépe dopadl Lukáš Kristejn s jednou střeleckou chybou, Vít Jánov skončil 55. a Michal Krčmář 67.

Rybáře rozladila především Soukupova zkažená střelba vestoje, minul hned třikrát a pokazil si závod, nakonec skončil až na 47. místě. "Jarda v první části závodu opět ukázal, že má na to, měřit se s nejlepšími, ale pak opět šanci na dobrý výsledek prohospodařil na střelnici. Letos to nebylo poprvé, jsou to chyby, které stále opakuje, a to není nic pozitivního," zlobil se trenér Rybář.

Výsledky sprintu biatlonistů v Kontiolahti

1. J. Bö (Nor.) 24:03,5 (0 tr. okruhů), 2. Loginov (Rus.) -18,5 (0), 3. Bailey (USA) -19,4 (0), 4. Moravec (ČR) -19,7 (0), 5. Bergman (Švéd.) -26,0 (1), 6. Svendsen (Nor.) -31,2 (1), 7. Hofer (It.) -32,9 (1), 8. Smith (Kan.) -33,6 (1), 9. Malyško (Rus.) -37,3 (1), 10. Birkeland (Nor.) -39,8 (0), ...43. Kristejn -1:50,5 (1), 47. Soukup -2:02,9 (3), 55. Jánov -2:19,3 (2), 67. Krčmář (všichni ČR) -2:54,1 (3).

Průběžné pořadí SP (po 18 z 22 závodů): 1. M. Fourcade (Fr.) 744 b., 2. Svendsen 557, 3. Landertinger (Rak.) 507, 4. J. Bö 500, 5. Björndalen (Nor.) 478, 6. Malyško 469, ...11. Moravec 424, 38. Soukup 178, 44. Šlesingr 122, 76. Krupčík (oba ČR) 21, 81. Krčmář 17.