Ostrava - Jihlava

Loginovova bezchybná muška rozhodla. Rus vyhrál, Češi ve čtvrté desítce

V italské Anterselvě se raduje ruský biatlon. Alexandr Loginov suverénně odstřílel a po čtyřech bezchybných položkách slavil vítězství. Nezastavila jej ani zlomená hůlka. Druhý skončil Sturla Holm Laegreid před třetím Quentinem Fillonem Mailletem. Českým biatlonistům se příliš nedařilo, nejlépe skončil Ondřej Moravec (33.) před Tomášem Krupčíkem (35.) a Milanem Žemličkou (39.), pro něhož jde o první body ve SP. V deváté desítce dojel Jakub Štvrtecký.

SP v biatlonu
zdroj: ČTK/DPA autor: Martin Schutt

Nezvykle mlžná Anterselva rozhodně vyhovovala Alexandru Loginovovi. Ruský biatlonista bezchybně odstřílel celý vytrvalostní závod, což se ukázalo po chybách soupeřů, především bratrů Böových, jako rozhodující. Loginovovu radost nezkalila ani ztráta vinou zlomené hůlky po závěrečné střelbě.

U českých biatlonistů byla situace horší. Ondřej Moravec vyrazil na trať jako první z českého kvarteta, a také si v závodě vedl nejlépe. Posbíral dvě chyby, to ovšem v kombinaci s pomalejšími časy položek neznamenalo žádný výrazný výsledek. Matador českého týmu dokončil na 33. místě, hned za ním skončili Tomáš Krupčík (35). a Milan Žemlička (39.).

"Mrzí mě hodně poslední rána, jinak to úplně špatné nebylo. Běh by se určitě zlepšit dal, ale bylo to jakžtakž. Nějaké zlepšení tam je, takže to snad naznačuje, že by to mohlo jít," hodnotil v cíli Moravec. Nedařilo se Jakubu Štvrteckému, který dojel v deváté desítce pořadí.

Jak závod probíhal?

Ondřej Moravec vstupoval teprve do druhého vytrvalostního závodu v sezoně s ambicí zopakovat úvodní vystoupení, kdy dojel na páté příčce. Začal nulou na úvodní položce, dále se však chyb nevyvaroval a i vinou horšího běhu padal pořadím. Pro nejzkušenějšího z českých biatlonistů to nakonec znamenalo po dvou minelách 33. místo.

Hůře na tom byl Jakub Štvrtecký, u jehož jména stálo v polovině závodu číslo 5, tedy pět střeleckých chyb. Další rány vedle následovaly a Štvrtecký odjel jeden z nejhorších závodů své kariéry ve Světovém poháru (82.). Lépe na tom byl Tomáš Krupčík (35.) i Milan Žemlička (38.).

O vítězství spolu bojovali přesně střílející Alexandr Loginov s chybujícím, avšak běžecky silnějším Johannesem Thingnesem Böm. Ve hře byl také starší z bratrské dvojice Tarjei Bö, o šance se však připravil dvěma chybami v závěru. Jeho příkladu záhy následoval i Johannes a daroval tak Loginovovi vítězství. Rusa nezastavila ani zlomená hůlka.

Muži - vytrvalostní závod na 20 km:

1. Loginov (Rus.) 48:41,8 (0 trest. minut), 2. Laegreid (Nor.) -58,5 (2), 3. Fillon Maillet (Fr.) -1:10,6 (2), 4. Hofer (It.) -1:10,7 (2), 5. Dudčenko (Ukr.) -1:10,9 (0), 6. Ponsiluoma (Švéd.) -1:18,1 (2), 7. Christiansen (Nor.) -1:22,2 (2), 8. Eder (Rak.) -1:25,2 (1), 9. Bjöntegaard 1:50,4 (2), 10. J. T. Bö (oba Nor.) -1:56,4 (4), ...33. Moravec -3:42,9 (3), 35. Krupčík -3:50,8 (3), 39. Žemlička -4:08,9 (1), 82. Štvrtecký (všichni ČR) -7:57,4 (7).

Průběžné pořadí SP (po 14 z 26 závodů): 1. J. T. Bö 649, 2. Laegreid 618, 3. T. Bö 537, 4. Dale (oba Nor.) 513, 5. Samuelsson (Švéd.) 454, 6. Fillon Maillet 452, ...25. Krčmář (ČR) 169, 32. Moravec 117, 75. Krupčík 7, 76. Štvrtecký 6, 83. Žemlička 2.