Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Následuje
Lyžování ČR 2025

Češi vstupují do biatlonového MS. Máme své šance, atmosféra v týmu se zvedla, těší Hamzu

Ve švýcarském Lenzerheide startuje závodem smíšených štafet světový šampionát v biatlonu. Čeští reprezentanti se pokusí bez zraněné hvězdy Markéty Davidové ukončit čtyřleté čekání na medaili. V rolích lídrů Světového poháru se představí Nor Sturla Holm Laegreid a Němka Franziska Preussová. Přímý přenos mixu sledujte od 14:15 na ČT sport a ČT sport Plus.

Michal Krčmář a Vítězslav Hornig
zdroj: Český biatlon autor: Petr Slavík

Prezident Českého svazu biatlonu Jiří Hamza je v mírném očekávání. "Třeba pozitivně překvapíme. Máme své šance a uvidíme, na co to bude stačit. Konkurence nespí a je třeba to respektovat, ale věřím, že jsme na dobré cestě. Škoda že Markéta není k dispozici, ale zdraví je přednější."

Davidová vyhrála v úvodu sezony sprint na SP v Kontiolahti. Brzy poté ale mistryni světa z vytrvalostního závodu z roku 2021 zastavila vyhřezlá ploténka a od začátku prosince ve stopě chybí. Pokračuje v konzervativní léčbě, její účast ve zbytku sezony je nejistá.

"Když vidím letos tu rozháranou sezonu, myslím, že by měla velké šance. Ale uvidíme, co předvede zbytek holčičího týmu," podotýká Hamza.

V pozici nejvýše postavených českých závodníků pojedou Vítězslav Hornig a Tereza Voborníková. Pětadvacetiletý Hornig, který v této sezoně výrazně zrychlil na lyžích, byl třikrát v první desítce. Nejlépe skončil pátý ve vytrvalostním závodě v Ruhpoldingu. V pořadí SP je dvacátý s 258 body.

"Celkově mi přijde, že se atmosféra v týmu zvedla. Určitým faktorem je příchod Ondry Moravce, který dovede ty lidi dobře motivovat, ale celkově funguje i servis a další věci. Kluci pochopili, že se některé věci musí v tréninkovém procesu změnit, a věří tomu, co dělají," uvedl Hamza.

Voborníková, která se v úvodu sezony zotavovala z nemoci, je v průběžném pořadí seriálu na 27. místě. V posledním dílu SP v Anterselvě ale skončila devátá ve sprintu a jedenáctá ve stíhacím závodě. S Hornigem by měli být oporami ve štafetách, v nichž se Češi pokusí také překvapit.

Češi v akci – smíšená štafeta:

Jessica Jislová, Tereza Voborníková, Vítězslav Hornig, Michal Krčmář

Oba nechybí v nominaci na smíšenou štafetu, kterou rozběhne tradičně Jislová, jež zahajovala závod smíšených týmů také v Kontiolahti. "Obě holky jsou schopné rozjet štafetu velmi dobře. Tady jsme nemohli šlápnout vedle," řekl svazovému webu trenér biatlonistek Lukáš Dostál.

Finišmanem bude čtyřiatřicetiletý Krčmář, nejzkušenější biatlonista v českém týmu. "Ani u nás to nebylo složité. Víťa poslední tři dny v Anterselvě neminul terč, což je neskutečné. Střelecky byl z kluků nejlepší, běžecky možná ne, ale za mě je to jasná volba. V závodní dny v sobě vždycky najde nějakou vnitřní sílu," uvedl trenér mužů Ondřej Moravec.

"Bimba (Krčmáře) pořád vidím na závěrečném úseku. Když jsme jeli poslední rychlý trénink v Anterselvě, tak tam byl jednoznačně nejsilnější. Má v sobě to, že se dokáže totálně zmáčknout," doplnil Moravec.

"Jak smíšené, tak klučičí štafety nejsou bez šancí. Jedu tam s mírným optimismem a očekáváním. Věřím, že jsme na správné cestě a směřuje to k olympiádě, která je příští rok. Kdyby byla nějaká medaile, určitě bychom se nezlobili. Je ale třeba říct, že cenné kovy visí hodně vysoko," konstatoval Hamza.

První šanci budou mít Češi ve středu ve smíšené štafetě. V této disciplíně uspěli naposledy před pěti lety, kdy ve složení Eva Puskarčíková, Davidová, Moravec a Michal Krčmář získali na MS v Anterselvě bronz. Loni byli v Novém Městě na Moravě čtrnáctí.

Po smíšených štafetách se pojedou tento týden ještě sprinty a stíhací závody. Příští týden jsou na programu vytrvalostní závody, smíšené štafety dvojic, klasické štafety a závody s hromadným startem. Výsledky z mistrovství světa se nepočítají do pořadí Světového poháru.

Přenosy z MS v biatlonu jsou nyní dostupné i v zahraničí

Díky platformě Eurovision Sport mohou diváci sledovat vysílání ČT Sport z MS v biatlonu, včetně českého komentáře a doprovodných studií přímo z místa, i při svém pobytu v zahraničí, během dovolené či jarních prázdnin. Přenosy lze sledovat po registraci i v mobilní aplikaci Eurovision Sport.

Z pozice vedoucího muže SP jde do šampionátu Laegreid, favoritů je však více. Sedm medailí včetně tří zlatých bude obhajovat jeho krajan Johannes Thingnes Bö, který ukončí stejně jako jeho bratr Tarjei po sezoně kariéru. Uspět chtějí také Francouzi Eric Perrot, Émilien Jacquelin či Quentin Fillon Maillet nebo Švéd Sebastian Samuelsson a Ital Tommaso Giacomel.

Také mezi ženami je kandidátek na medaile hned několik. Vedle vedoucí ženy seriálu Preussové jsou hlavními adeptkami na tituly Francouzky Lou Jeanmonnotová, Julia Simonová, Jeanne Richardová či Justine Braisazová-Bouchetová, která před necelými dvěma lety vyhrála při SP v Lenzerheide všechny tři závody. Na nejvyšší příčky cílí také Švédka Elvira Öbergová.

Mistrovství světa potrvá do 23. února a sezona poté vyvrcholí zbývajícími třemi díly SP. Od 6. do 9. března se pojede v Novém Městě na Moravě, poté budou dějišti Pokljuka a Oslo. Všechny přímé přenosy a zpravodajství nabídne ČT sport a ČT sport Plus.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články