Ústí ukončilo šňůru Opavy, Nymburští vyhráli po 75. za sebou

Basketbalisté Ústí nad Labem rázně utnuli vítěznou šňůru Opavy. Severočeši deklasovali druhý tým tabulky 93:66, vyhráli počtvrté z posledních pěti ligových zápasů a dotáhli se na čtvrté Pardubice. Hráči Nymburka porazili Děčín 102:84 a připsali si 75. ligové vítězství za sebou. Hráči Svitav smazali v poslední minutě zápasu v Brně pětibodové manko a výhrou 83:82 si upevnili třetí místo v ligové tabulce.

Zach Hankins z Nymburku
zdroj: PR autor: ERA Basketbal Nymburk/David Šváb

Opavané našli v 15. kole v NBL teprve druhého přemožitele, dosud nestačili pouze na konci října na mistrovský Nymburk a od té doby vyhráli devět zápasů. V Ústí nad Labem ale byli bez šance a nenavázali na říjnovou přesvědčivou domácí výhru (94:70). Už za poločas nabrali hosté dvacetibodové manko a ve druhé půli prohrávali dokonce až o 39 bodů.

Špatný den měl zejména nejlepší ligový střelec Jakub Šiřina, který neproměnil žádnou ze šesti střel a za téměř 26 odehraných minut zůstal na nule. Připsal si alespoň osm asistencí, ale také pět ztrát. Těch se Slezané dopustili celkem dvaceti, což je téměř dvojnásobek oproti jejich průměru, a soupeř je přehrál pod košem (doskoky 43:31).

"Na palubovce byl jenom jeden tým, a to bylo Ústí. Dnes se nám to sešlo - dlouhá cesta, nekoncentrovanost a zápas blbec. Nebyli jsme na obraně, v útoku, nikde. Jako bychom se sešli poprvé. Hráči byli frustrovaní sami ze sebe a je z toho spravedlivý debakl," konstatoval na tiskové konferenci opavský trenér Petr Czudek. Jeho protějšek Antonín Pištěcký mohl být spokojený. "Já jsem rád za tenhle výkon, protože je vidět, že když bránit chceme, tak to umíme," řekl.

Basketbalisté Opavy narazili v Ústí

Střeleckým lídrem týmově hrajících Severočechů byl Spencer Svejcar s 18 body, ale dvojciferně skórovali i další čtyři hráči. Ladislav Pecka zaznamenal 16 bodů a 11 doskoků. Nejlepším střelcem Opavy byl s 13 body Radim Klečka. Jeho tým neslavně zakončil kalendářní rok, protože v dalším kole narazí na Nymburk až 2. ledna. Ostatní kluby čeká 16. kolo 29. prosince.

Brňané se v minulých kolech odlepili ode dna tabulky díky výhrám nad USK Praha a Pardubicemi a také proti Svitavám začali výborně. V druhé čtvrtině vedli až o 15 bodů, ale favorit skóre otočil a nakonec rozhodovala napínavá koncovka. Minutu před koncem poslal Roby, který byl s 19 body nejlepším střelcem zápasu, Brno do vedení 82:77. Vzápětí snížil na rozdíl tří bodů O'Brien a Crandall se poté čtyřmi trestnými hody postaral o obrat.

Pardubice bez zraněného reprezentačního rozehrávače Vyorala podlehly Olomoucku, které táhl 27 body Morgan. Vyrovnaný zápas rozhodla poslední čtvrtina, kterou Hanáci ovládli 24:14.

Olomoucko si poradilo s Pardubicemi, ačkoli Palyza nezářil

Sérii sedmi porážek přerušila Ostrava, jež zdolala Kolín 101:89. Hostům nepomohlo ani 30 bodů a 10 doskoků Graniče. Kolín prohrál i druhý vzájemný zápas v sezoně, před dvěma měsíci proti němu Nová huť vybojovala první vítězství v sezoně.

Po třech prohrách uspěl Hradec Králové, když porazil USK Praha 95:85.

Nymburk si poradil s Děčínem

V ofenzivním duelu se oběma týmům dařila střelba. V nymburském dresu se chytil Bohačík a po nástupu na hřiště i Šafarčík, který za šest minut dal 16 bodů. Děčín táhli Tomáš Pomikálek a hlavně Vukosavljevič, který si 27 body vytvořil osobní rekord. Hosté se před poslední čtvrtinou přiblížili favoritovi až na pět bodů, pak ale Nymburk zapnul a odpor soupeře zlomil.

"Z naší strany to nebyl nejlepší zápas v obraně, ale je také třeba dát kredit Děčínu, jak dobře hrál v útoku," řekl kouč vítězů Oren Amiel. "Máme za sebou velmi dobrý podzim v obou soutěžích a teď si trochu odpočineme," uvedl trenér, jehož tým kráčí za postupem do play-off Ligy mistrů.

"Odehráli jsme půlku zápasu velmi dobře. Pro nás je to obrovská škola za takové situace hrát proti takovým hráčům," řekl děčínský kouč Tomáš Grepl. "Jsme rádi, že jsme třetí čtvrtinu vyhráli, což se tady nestává úplně často. Ale chceme podávat ještě lepší výkony. Měli jsme tam nějaké výpadky, které nás stály ještě lepší výsledek. Hráčům chci poděkovat, že zápas nezabalili, že hráli až do konce a trochu to zdramatizovali," dodal.