Evropská a Konferenční liga UEFA

Statečný vzdor nestačil. Nymburk se ve druhém poločase vzchopil a zdolal Pardubice

Ligovou nadstavbu zahájili basketbalisté Nymburku vítězstvím nad Pardubicemi 109:87, i když první poločas prohráli o dva body. Ve třetí čtvrtině však soupeře přehráli o dvacet bodů, a to zejména zásluhou Vojtěcha Hrubana, který dal v této části 16 z vlastních 22 bodů. Obhájci titulu si i proto připsali už 81. ligovou výhru v řadě. Druhá Opava naopak prohrála 70:82 v Ústí nad Labem.

"První poločas byl od nás špatný, ale je také potřeba ocenit Pardubice, které hrály tvrději než my, disciplinovaně a proměňovaly své střely," řekl nymburský kouč Oren Amiel, jemuž chyběli zranění Michael Dixon a Pavel Pumprla. "První půle pro nás byla lekcí. Jsem nicméně rád, že do druhé si to hráči v hlavě přepnuli a zápas rychle rozhodli."

Pardubice postrádaly ještě více hráčů. Na marodce mají Ozrena Pavloviče, Viktora Půlpána a Radka Nečase. Nehrál ani nejlepší střelec týmu Tomáš Vyoral, kterého trenér Ken Scalabroni šetřil před odvetou Adria Cupu s Levicemi.

Nymburk nezaváhal s Pardubicemi a pokračuje v krasojízdě

"V prvním poločase byli domácí trochu nekoncentrovaní v obraně. Pak ale zabrali a Vojta (Hruban) byl téměř nebránitelný. Trefil několik střel po sobě a Nymburk ukázal rozdíl. Ale já jsem rád, že jsme mu byli vyrovnaným soupeřem a že jsme hráli naplno," řekl Scalabroni. Jeho svěřenci prohráli čtyři z posledních pěti ligových utkání.

Opava podruhé v sezoně prohrála v Ústí

Po porážce Svitav od USK Praha 76:94 drží Opava i přes prohru v Ústí druhé místo v nadstavbové skupině A1 s náskokem jednoho vítězství.

Slezané na severu Čech ani jednou nevedli. Nemohli se tentokrát tolik spolehnout na tříbodovou střelbu, která je jinak zdobí (6 košů z 28 pokusů je zatím jejich nejhorší bilance v sezoně). Měli sice ve svém středu nejlepšího střelce zápasu Václava Bujnocha, autora 26 bodů a 13 doskoků, ale sekundoval mu pouze Jakub Šiřina s 17 body.

Naopak domácí, kteří vedli v prvním poločase až o 22 bodů, měli pět střelců s dvouciferným příspěvkem. Lídrem byl Spencer Svejcar s 20 body, Ladislav Pecka zaznamenal 12 bodů a 11 doskoků.

"Hlavně ve druhé čtvrtině byla naše produkce opravdu tristní a soupeř se dostal do dvacetibodového náskoku. To se zejména venku strašně těžko stahuje. Ve druhé půli jsme ostudu určitě neudělali," konstatoval opavský trenér Petr Czudek.

"První poločas jsme zvládli skvěle, tam se utkání víceméně rozhodlo. Je to důležité vítězství, protože kdo bude chtít v A1 pomýšlet na úspěch, bude muset domácí duely zvládat," doplnil ústecký kouč Antonín Pištěcký.

Brno zaskočilo Hradec Králové

Ve skupině A2 vedoucí Hradec Králové podlehl doma 76:85 poslednímu Brnu, kterému pomohl k teprve čtvrtému vítězství v sezoně 24 body Davell Roby. Brňané uspěli proti Východočechům tři dny po prohře v minulém vzájemném zápase. Kolín zdolal Ostravu 106:92 a oplatil jí dvě porážky ze základní části soutěže.