Dohráno MOL Cup

Rose si zavzpomínal na svá nejlepší léta a 50 body si vylepšil rekord

Ve třiceti letech a po zdravotních trablech může ještě hvězdný basketbalista dokázat divy. Důkazem je třicetiletý Derrick Rose, který dal po čase vzpomenout na své nejlepší sezony v NBA. Ve středečním utkání si 50 body vylepšil osobní rekord a vydatně přispěl k výhře Minnesoty nad Utahem 128:125. Zkušený rozehrávač naposledy pokořil hranici 40 bodů před sedmi lety ve své životní sezoně, v níž získal cenu pro nejužitečnějšího hráče ligy. Jeho dosavadním maximem bylo 42 bodů.

Derrick Rose v akrobatickém výskoku
zdroj: ČTK/AP

Timberwolves každý jeho bod obzvlášť potřebovali, protože do utkání s Utahem se rozhodl nenastoupit Jimmy Butler, jenž si chce vynutit přestup do jiného týmu.

Rose nastřílel 34 bodů v prvním poločase, pouze bod dal ve třetí čtvrtině a dalších 15 nasázel ve vypjaté poslední dvanáctiminutovce. Svůj životní výkon stvrdil tři sekundy před koncem, kdy zablokoval tříbodový pokus Danteho Exuma, který mohl vyrovnat.

Los Angeles Lakers v utkání proti Dallasu ani jednou neprohrávali, přesto měli namále. Jejich vítězství 114:113 zpečetil až dvě sekundy před koncem LeBron James, který proměnil jeden ze dvou trestných hodů. Hosté už neměli k dispozici oddechový čas a dostali se pouze k zoufalé střele J. J. Barey. James byl s 29 body nejlepším střelcem zápasu, i jeho čtyři spoluhráči ze základní sestavy se dostali do dvouciferných čísel. Mavericks, kteří smazali až devatenáctibodovou ztrátu, vedl Wesley Matthews s 19 body.

Rose zazářil v NBA 50 body

V drama se změnilo utkání Brooklynu s Detroitem, třebaže domácí Nets vedli v první čtvrtině už o 15 bodů. Dvouciferný náskok si dokázali vypracovat i hosté, ale zápas dospěl do prodloužení. V něm o výhře Brooklynu 120:119 rozhodl trojkou sedm sekund před koncem Spencer Dinwiddie, autor 25 bodů. Detroit vedl také s 25 body Blake Griifin a vniveč přišlo 24 bodů a 23 doskoků Andreho Drummonda.

Prodloužení viděli i diváci v Chicagu, kde místní Bulls podlehli Denveru 107:108. Hrdinou se stal Paul Millsap, jenž pouhou desetinu sekundy před koncem dopíchl do koše neúspěšnou střelu Nikoly Jokiče. Millsap byl s 19 body druhým nejlepším střelcem hostů, srbský pivot Jokič nasbíral 22 bodů, 12 doskoků a devět asistencí. Domácí vedl s 28 body Zach LaVine.

Osmé vítězství z devíti utkání si připsali Golden State Warriors, kteří přehráli New Orleans Pelicans 131:121. Obhájci titulu proměnili 16 z 32 trojkových pokusů. Stephen Curry měl 37 bodů a devět asistencí, Kevin Durant připojil 24 bodů a osm asistencí. Pelicans vedl s 28 body a devíti asistencemi Jrue Holiday, Nikola Mirotič přidal 26 bodů a 12 doskoků.

Basketbalisté Indiany vyhráli na palubovce New York Knicks 107:101. Lví podíl na vítězství měl náhradník Domantas Sabonis, který proměnil všech 12 pokusů z pole a dal 30 bodů. Victor Oladipo přidal 24 bodů. Domácí držel ve hře Tim Hardaway Jr. s 37 body.

Výsledky NBA:

Brooklyn - Detroit 120:119 po prodl., Chicago - Denver 107:108 po prodl., Golden State - New Orleans 131:121, LA Lakers - Dallas 114:113, Minnesota - Utah 128:125, New York - Indiana 101:107, Phoenix - San Antonio 90:120.