Euro Hockey Tour mužů 2023/2024

Pardubice v přímém souboji uhájily druhé místo. Vedoucí Nymburk zdemoloval Brno

Ne rozdílem jedné, ale několika tříd přejeli basketbalisté Nymburka v 19. ligovém kole Brno. Úřadující šampion a dosud neporažený celek zdolal Jihomoravany 102:49. Teprve prvního triumfu v sezoně se dočkal Jindřichův Hradec, když doma porazil Svitavy 99:90. V přímém souboji o druhé místo tabulky si lépe počínaly Pardubice, které doma zdolaly Opavu 96:70.

Jiří Welsch (vpravo) v dresu Pardubic
zdroj: ČTK autor: Kolařík Stanislav

Nejlepším střelcem zápasu mezi Pardubicemi a Opavou byl s 16 body domácí Brandon Spearman. Americký rozehrávač prožil povedenou premiéru v dresu Východočechů, které posílil po několikaletém působení v německé bundeslize.

Nejvytíženějším hráčem zápasu byl veterán Jiří Welsch, který v sobotu oslavil 38. narozeniny. Druhý Čech, který se prosadil do NBA, dal za téměř 29 minuty hry osm bodů a s osmi asistencemi byl nejlepším nahrávačem.

Pardubice vyhrály i druhý vzájemný zápas v sezoně, v listopadu na palubovce Opavy zvítězily těsně 86:85. Nyní uspěly po předchozích dvou porážkách, které utrpěly s Děčínem a vedoucím týmem soutěže Nymburkem, jemuž podlehly o jediný bod.

Nová posila Spearman zářil a Pardubice zdolaly Opavu

Lídry Jindřichova Hradce byli s 26 body DeAndre Upchurch a s 10 body a 12 asistencemi Edi Sinadinovič-Stojilkovič. Na druhé straně si Roman Marko připsal 24 bodů a 10 asistencí a Brett Roseboro 19 bodů a 13 doskoků. Domácí v první půli prohrávali až o 11 bodů, ale v polovině třetí části se ujali vedení a už ho nepustili.

"Obrovská úleva. Konečně se aspoň usměju, protože jsem byl poslední týdny nesnesitelnej dědek doma, tady...," řekl domácí trenér Karel Forejt. "Dlouhodobě bojujeme s obrannou prací a dneska jsme zaznamenali jistý vzestup. A samozřejmě naše potence 99 bodů proti Svitavám je úžasná," poukázal kouč na počet vstřelených bodů, jaký proti Turům v této sezoně žádný soupeř ještě nepředvedl.

"Nás prohra strašně mrzí. Třetí čtvrtina je naprosto nepochopitelná. Dostat 34 bodů je prostě na nás moc i v poločase, natož v jedné čtvrtině," konstatoval svitavský trenér Lubomír Růžička.

V Ostravě se odehrála přestřelka s lepším koncem pro Olomoucko v poměru 108:104. Domácí neuspěli, přestože měli ve svém středu tři dvacetibodové střelce - Evana Payneho (24) a Russella Woodse se Strahinjou Stojačičem (oba 23). Hanáci se ale opírali o ještě údernější trio - Charles Mitchell dal 33 bodů a doskočil 18 míčů, Jon-Chrostopher Fuller přidal 28 bodů a Jan Močnik 23 bodů včetně šesti trojek a 10 asistencí.

Nymburk rozdrtil domácí Brno 102:49. Převaha favorita byla obrovská zejména po změně stran, kdy Moravané dali ve třetí části jen šest bodů a v poslední jedenáct. Brno bylo tři body od negativního rekordu této sezony, který sami drží od zápasu s Ústím nad Labem (46:70). Vojtěch Hruban s Tomášem Vyoralem se na výhře mistra podíleli každý 16 body a čtyřmi trojkami.