Archiv Z 1978: ČSSR - SSSR

Nymburk si poradil s Olomouckem i počtvrté a postoupil do semifinále NBL, Opava je na hraně vyřazení

Favorit splnil očekávání. Nymburk přehrál Olomoucko 107:72, ovládl čtvrtfinálovou sérii 4:0 na zápasy a zajistil si místenku v nejlepší čtyřce play-off NBL. Středočeši doplnili v semifinále Děčín, na další dva postupující se ještě čeká. Na pokraji vyřazení je obhájce titulu Opava, která v Ostravě prohrála 93:100 po prodloužení a v sérii prohrává 1:3. Přímý přenos utkání Ústí nad Labem – Pardubice sledujte na ČT sport Plus ve středu od 17:55.

Martin Kříž z Nymburku
zdroj: Basketbal Nymburk

Nymburk nedal domácím šanci. První čtvrtinu středočeský celek vyhrál 31:19 a náskok pak už jen zvýrazňoval. Mohl se opřít o silnější lavičku a také o 17 úspěšných trojek, zatímco Olomoucko uspělo jen pětkrát.

Nejlepším střelcem hostů byl Ondřej Sehnal se 17 body, Luboš Kovář přidal 15, Martin Kříž 14 bodů a Sukhmail Mathon zaznamenal 11 bodů a 13 doskoků. Domácím nepomohlo ani 21 bodů Dupreeho McBrayera.

"Dodělali jsme naši práci, to byl náš hlavní záměr. Začali jsme přesnými střelami a to vždy hodně pomůže. Hráli jsme solidně v obraně a využívali jsme výhody v širší rotaci," uvedl nymburský trenér Francesco Tabellini.

"Soupeř se připravil na naši zónovou obranu a v mezihře nás dobře rozběhal. Bylo to pro nás hodně náročné, únava se stupňovala a tomu odpovídá i poslední výsledek. Celková porážka 0:4 na zápasy je hodně těžká," přidal kapitán Olomoucka Lukáš Feštr.

Zápas v Ostravě byl dlouho vyrovnaný. Opavě ale vyšla třetí čtvrtina a do čtvrtého dějství vstupovala s náskokem 11 bodů. Domácí začali dotahovat, ale když Martin Gniadek šest sekund před koncem dvěma šestkami zajistil hostům vedení 87:84, vypadalo to, že je rozhodnuto.

Jenže Michal Svoboda trojkou dvě sekundy před koncem srovnal na 87:87 a poslal utkání do prodloužení. V něm Ostrava soupeře přehrála 13:6 a už jen jedno vítězství ji dělí od první semifinálové účasti od roku 2013.

Čtvrtfinále play-off basketbalové ligy mužů – 4. zápasy:

Olomoucko – Nymburk 72:107 (19:31, 37:54, 56:90)
Nejvíce bodů: McBrayer 21, Vogt 16, Bailey 14 – Sehnal 17, Kovář 15, Kříž 14. Konečný stav série: 0:4.

Ostrava – Opava 100:93 po prodl. (25:18, 38:41, 56:67, 87:87)
Nejvíce bodů: Madden a Svoboda po 21, Majerčák a Williams po 15 – Šiřina 25, Puršl 12, Švandrlík 10. Stav série: 3:1.