Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Denmark Open

Nemáš vakcínu? Nehraješ! NBA řeší problém s neočkovanými hráči

Jubilejní 75. ročník NBA má začít už 19. října, jenže basketbalová liga řeší obří problém. Vzhledem k povinnému očkování proti koronaviru vyžadovanému na mnoha místech v Severní Americe totiž hrozí, že neočkovaní basketbalisté se do některých zápasů nezapojí. Jednoduše kvůli tomu, že se nechtějí nechat očkovat. Kritiku za svůj neutrální postoj schytává i hvězdný LeBron James.

Ilustrační foto
zdroj: ISIFA

Pro začátek připomeňme, že když před více než rokem a půl celá anabáze s koronavirem začala, NBA byla jednou z prvních organizací ve Spojených státech, která začala plošně testovat na nemoc covid-19.

Ne všichni basketbalisté jsou ale ochotní očkování podstoupit. Celá peripetie začala už letos v dubnu na utkání hvězd v Atlantě v Georgii, když LeBron James oblékající barvy Los Angeles Lakers odmítl odpovědět na otázku, zda se nechá naočkovat.

"Je to něco, co budu řešit jen v rámci své rodiny. Považuji to za soukromou věc. Komisař NBA Adam Silver sice říkal, že by byl rád, abychom se naočkovali, ale ve finále je to vaše věc," uvedl James.

Za svůj liknavý postoj vůči vakcíně byl mohutně kritizován i členy afroamerické komunity. Důvodem bylo i to, že Afroameričané jsou náchylnější na hospitalizaci i úmrtí způsobené koronavirem.

Zároveň pak platí, že ze všech rasových skupin v USA jsou tou nejméně proočkovanou. Alespoň jednu dávku vakcíny proti koronaviru obdrželo pouze 43 procent Afroameričanů.

LeBron James
zdroj: USA Today Sports autor: Jayne Kamin-Oncea

Domácí utkání bez hvězd?

Kritickou se stala otázka pro basketbalové týmy napříč USA teprve poté, co na mnoha místech lokální administrativy vyhlásily nutnost prokázat se očkováním například pro vstup do restaurací, posilovny nebo třeba i do sportovní haly.

To se týká kupříkladu měst jako New York, San Francisco nebo Los Angeles, byť tamní sportovní týmy dostaly fakticky výjimku.

"Všichni naši hráči jsou naočkovaní, takže vlastně budeme dělat cokoliv, co nám liga řekne, a budeme se snažit dodržovat pravidla," řekl kouč LA Clippers Tyronn Lue. Stejná situace je pak podle generálního manažera Roba Pelinky i v konkurenčních Lakers.

Ne všechny týmy ale mají klidné spaní kvůli vakcínám. Nejexponovanějším případem je situace kolem rozehrávače Brooklynu Nets Kyrieho Irvinga.

Rozehrávač, který v minulosti proslul třeba prohlášením o tom, že země je placatá, naočkovaný není. A neplánuje na tom nic změnit. To má pro tým z New Yorku drastické konsekvence.

Kyrie Irving
zdroj: ČTK/AP autor: v

Podle pravidel města New York totiž Irving bude moci s týmem trénovat, avšak bez naočkování přijde o domácí zápasy. Pravidla města New York totiž vyžadují, aby i basketbalisté byli minimálně 14 dní po druhé dávce vakcíny.

"Aktuálně předpokládáme, že Kyrie nebude k dispozici pro domácí zápasy," řekl kouč Nets Steve Nash. Zároveň pak dodal, že všechno se může změnit, včetně pravidel, která město stanovilo.

Původně přitom Nash nesměl s týmem ani trénovat, avšak nakonec bylo rozhodnuto, že tréninkový komplex Nets pravidlům o vakcínách nepodléhá, zatímco hala Barclays Center ano.

"Bylo by skvělé mít Kyrieho zpět na palubovce. Budeme ho nadále stavět a uvidíme, jak se věci vyvinou," dodal Nash.

V zákulisí se však hovoří také o tom, že kvůli povinnosti se naočkovat se Irving dokonce rozhodl požádat Nets, aby ho vyměnili.

Pokud by totiž tvrdá pravidla města New York platila celou sezonu, Irving by přišel o 41 domácích zápasů základní části plus o dva zápasy s Knicks, kteří také v New Yorku sídlí. A do toho si ještě připočtěte případné domácí zápasy v play-off.

Z celé situace jsou rozpačití i Irvingovi spoluhráči. "Nevím, co na to říct. S něčím podobným jsem se předtím nesetkal. Jakkoliv se ale rozhodne on, tým nebo jakákoliv dohoda z celé té situace vznikne, budeme ho podporovat. A když bude na palubovce s námi, tak jen dobře. Je to úžasný hráč," řekl na Irvingovu adresu Blake Griffin.

Andrew Wiggins
zdroj: AP autor: Jeff Chiu

Vězení i naočkované ženy

Paradoxní zároveň je, že ještě tvrdší pravidla pro neočkované hráče platí v případě zápasů s Toronto Raptors – jediným kanadským týmem v lize.

Pokud by totiž tamní neočkovaní hráči porušili karanténu, jednalo by se o trestný čin a hrozilo by jim až 6 měsíců ve vězení a peněžitá pokuta ve výši maximálně 750 tisíc kanadských dolarů.

Drakonická pravidla pak zafungovala v případě jiné hvězdy – bývalé jedničky draftu Andrewa Wigginse hrajícího za Golden State Warriors.

Wiggins se už v minulosti vyjádřil, že se nenechá naočkovat, dokud k tomu nebude donucen. Wiggins by nemohl bez vakcíny nastoupit k žádnému domácímu zápasu, jelikož město San Francisco, v němž klub působí, má stejná pravidla jako New York.

Wiggins se proto rozhodl se nechat naočkovat na začátku října poté, co mu bylo odmítnuto udělení náboženské výjimky, kterou lze v těchto případech uplatnit.

"Andrew se naočkoval. Řekl mi, že je s tím srozuměn, a to je konec celé věci. Už se o tom nechci dál bavit," odpověděl novinářům dotazujícím se na celou věc kouč Golden State Steve Kerr.

Situace s očkováním je přitom diametrálně odlišná v ženské WNBA. Tamní hráčská asociace udělala očkovací kampaň oddělenou od ligy a jejím výsledkem je, že 99 procent hráček je naočkovaných. Což je, jak připomíná britský deník The Guardian, nejvíce ze všech profesionálních lig v Severní Americe.

V případě mužské NBA se pak číslo pohybuje mezi 90 a 95 procenty naočkovaných hráčů. Vůči neočkovaným basketbalistům se pak ohradil třeba i legendární pivot Kareem Abdul-Jabbar.

"Myslím si, že by je měli srovnat do latě. Nechovají se jako dobří spoluhráči ani jako dobří občané," uvedla legenda Milwaukee a LA Lakers.

Jedním z těch, kdo vakcínu odmítají, je potom i silně věřící křídelník Jonathan Isaac hrající za Orlando Magic. Ten namítá, že očkování by nemělo být povinné, ale mělo by být pouze individuální zodpovědností každého jedince.

"Věřím, že má argumentace je racionální. Žijeme ve svobodné zemi a já mám možnost a prostor sdělit svůj názor, avšak mnozí ti, kteří se mnou souhlasí, takovou šanci nemají," uvedl Isaac pro Fox News.

Cestou, jak odpor neočkovaných hráčů zlomit, by mohlo být povinné očkování nařízené ligou pro všechny basketbalisty. Ostatně povinné očkovaní už mají v USA nařízené například všichni zaměstnanci a dodavatelé federální vlády.

Jenže něco takového by musela schválit hráčská asociace, v níž mají výrazný hlas neočkovaní hráči. Již výše zmíněný Kyrie Irving je například viceprezidentem výkonného výboru.

Zdroj
CBS, CNN, ESPN, Fox News, nba.com, nypost.com, Washinghton Post

Hlavní zprávy