Následuje
ČT Šumavský skimaraton

Složitá situace pro basketbalisty: ME bude i bez vítěze Euroligy Veselého

Praha - Česká basketbalová reprezentace se musí na zářijovém mistrovství Evropy obejít bez klíčového hráče Jana Veselého. Letošní vítěz Evropské ligy s Fenerbahce Istanbul se rozhodl nepřipojit k národnímu týmu z rodinných důvodů a potřebě si odpočinout před další sezonou. Na dnešní tiskové konferenci o tom informovalo vedení týmu. "Není pro mě jednoduché nebýt součástí týmu, ale bohužel je moje neúčast nejlepším řešením," uvedl Veselý.

Jan Veselý
zdroj: ČTK autor: Šváb David

Veselý má za sebou dvě skvělé sezony, v předchozí patřil ke kandidátům na nejužitečnějšího hráče Euroligy, letos dokonce druhou nejlepší soutěž světa po NBA pomohl Fenerbahce vyhrát. A dlouho se zdálo, že se dobrou formu bude snažit na evropském šampionátu využít k vylepšení předloňského českého maxima v podobě sedmého místa. Jenže nakonec trenérovi Ronenu Ginzburgovi oznámil, že se do přípravy nezapojí.

"Je to pro nás překvapení, protože jsme doufali, že bude s týmem, ale bohužel se rozhodl, že nepojede. Samozřejmě nejsme jediná reprezentace, která přišla o důležitého hráče, ale pro český tým je to velká ztráta a naši situaci to dělá mnohem těžší než na začátku," uvedl Ginzburg.

"Je mi líto, ale nebudu součástí reprezentace na letošním EuroBasketu. Mám po dlouhé, náročné a úspěšné sezoně s Fenerbahce a jsem fyzicky i psychicky vyčerpán," přidal Veselý, který se chce věnovat i rodině a novomanželce.

Veselý se z ME omluvil. Trenér Ginzburg jeho rozhodnutí nechápe

"Na konci července jsem se oženil, což pro mě bylo osobně obrovsky důležité a cítím, že se nemůžu během dvou týdnů adekvátně připravit na náročný turnaj, jako je EuroBasket. Risk zranění a špatné formy a tím poznamenání příští sezony může mít hodně negativní vliv," vysvětlil své rozhodnutí.

Český tým se tak dostal do složité situace, protože Ginzburgovi vypadli hned tři ze čtyř pivotů, kteří poslední dva roky reprezentovali. Kromě Veselého nemá k dispozici ani Petra Bendu a Pavla Houšku. Zůstal jen Patrik Auda, ke kterému musí vybrat nastupující generaci. O místo pod košem tak bojují Kamil Švrdlík z Pardubic, Adam Pecháček z Obradoira, Martin Peterka z Nymburku a poprvé po třech letech by se v národním týmu mohl objevit Ondřej Balvín.

Ronen Ginzburg
zdroj: ČTK/ABACA/AA autor: AA

Právě 217 centimetrů vysoký pivot španělské Grand Canarie, který se loni snažil probojovat do NBA, by se mohl stát důležitou postavou a oživit bývalou spolupráci ze Sevilly s rozehrávačem Tomášem Satoranským. Po zranění kotníku ze závěru minulé sezony individuálně trénoval v USA a nyní má zájem se připojit k reprezentaci, nejprve ale musí dostat povolení od svého nového zaměstnavatele.

"Doufám, že budou upřímní a féroví a Ondrovi umožní na mistrovství startovat," uvedl Ginzburg. "Nicméně to něco o českém basketbalu vypovídá, když ztratíte jednoho pivota a musíte dát šanci mladým hráčům, nebo veteránům, kteří na téhle úrovni ještě nehráli," dodal.

Ve hře je také stále možnost, že by se zapojil i Američan s českým pasem Blake Schilb, který reprezentoval v předchozích dvou letech a patřil do základní sestavy. Hráč na pozice dva až čtyři v uplynulé sezoně hrál Euroligu za Galatasaray, tam mu však skončila smlouva a hledá nového zaměstnavatele.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy