Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Následuje
Tour de France 2025

Reprezentace pojede na EuroBasket bez klíčových opor, Satoranský doufá, že bude fit

Už na páté basketbalové mistrovství Evropy v kariéře se chystá Tomáš Satoranský a doufá, že na něm bude po problémech se zády co nejvíce zdravotně v pořádku. Potíže trápí třiatřicetiletého reprezentačního lídra a oporu Barcelony od konce minulé sezony. Do EuroBasketu v Rize Češi vstoupí po pěti přípravných zápasech 27. srpna duelem proti Portugalsku. V základní skupině budou hrát také s Tureckem, Estonskem, Srbskem a Lotyšskem. Zápasy ME odvysílá ČT sport a ČT sport Plus.

Tomáš Satoranský
zdroj: facebook autor: tsatoransky

Na šampionátu v Lotyšsku budou chybět klíčové opory minulých let. Ondřej Balvín ukončil reprezentační kariéru, Jan Veselý chybí ze zdravotních důvodů a Patrik Auda plní klubové povinnosti v Japonsku.

"Sezona byla velice fyzicky náročná a vybralo si to svoji daň. Byl jsem ke konci takový polozraněný, posledních pět zápasů mě trápila záda, lépe řečeno bedra. A pořád to není stoprocentní. Pro mě je to výzva, abych se fyzicky dostal blízko sto procentům, mohl vůbec klukům v něčem pomoct a nebyl tam jenom pro ně nějaká psychická podpora," řekl Satoranský.

Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Češi se v Poděbradech chystají na pátý EuroBasket za sebou

Minulé ME v Praze a Berlíně odehrál i se zraněným kotníkem. "Cíl je dostat se fyzicky na sto procent, odehrát to bez zranění. Výsledkově by tam měl vždycky být nějaký cíl, což asi v našem případě je postup ze skupiny. Tenhle reprezentační blok má možná ještě větší cíl, aby se mladí hráči začlenili do těch rolí a začali hrát zápasy na reprezentační úrovni pod velkým tlakem," uvedl Satoranský.

Pokračuje generační obměna týmu, který v roce 2019 vybojoval historické šesté místo na mistrovství světa v Číně a dostal se na olympijské hry v Tokiu. "Ta parta, co tady byla, už mizí z téhle stage a je to samozřejmě důležité pro novou generaci, aby zjistila, jaké to je, mít tlak na takových akcích, získávala minuty a, řekněme, motivaci do další práce. Hlad a taková ta ambice mládí jsou něco, co by nás mělo zdobit. Teď je to delší čas, kdy můžeme pracovat s (trenérem) Diegem Ocampem na více věcech, než když máte tři čtyři dny v oknech před prvním kvalifikačním zápasem," řekl Satoranský.

Síla současného týmu je podle něj velký otazník. "Uvidíme, jak to bude. Samozřejmě absence hráčů, jako je Veseláč (Jan Veselý), Ondra Balvín, je ohromná. Na téhle úrovni, když ty centimetry chybí, musíte to nahradit něčím jiným. Člověk musí samozřejmě hrát zkušeně, rychle dopředu a bojovně, ale bude to strašně náročné. Máme nějakou zkušenost, ale samozřejmě máme víceméně mladé hráče. Ale já si myslím, že na druhou stranu hlavně u Víti Krejčího je to úžasná možnost se zase ukázat v dresu nároďáku a na evropské scéně," uvedl Satoranský.

Bývalý hráč Washingtonu, Chicaga, New Orleans a San Antonia se těší na to, že bude mít po svém boku poprvé na velké akci už jako oporu jediného současného českého hráče v NBA Krejčího. "Je pravda, že na mistrovství Evropy 2022 jsme oba měli fyzické problémy, takže je to pro nás první taková velká možnost, kdy můžeme tým vést. Teď je na něm, aby dostal mnohem větší šanci nebo větší roli, než jakou měl v předchozích letech v nároďáku. A já si myslím, že on na to připravený je," konstatoval Satoranský.

"Docela mě překvapilo, kolik nabral svalové hmoty. Myslím si, že má obrovské nadšení do toho tady být a že je to jedna z těch největších předností, když hrajete za národní tým, protože jste tady sám za sebe. Takže já se na to ohromně těším a doufám, že budeme moct i my, ta starší skupina, předat zkušenosti z minulých let a z těch velkých turnajů a že to nějak bude fungovat. Ale určitě to bude chtít čas. Nebude to jen tak," dodal Satoranský.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články