Jeden z nejlepších zápasů historie NBA? Mitchell nastřílel nejvíce bodů za posledních sedmnáct let

Tohle se opravdu jen tak nevidí. Donovan Mitchell vstřelil v zápase NBA 71 bodů, což je nejvíc za 17 let od výkonu již zesnulého Kobeho Bryanta, a dovedl Cleveland k vítězství nad Chicagem 145:134 po prodloužení. V historii zámořské ligy je šestadvacetiletý rozehrávač Mitchell sedmým hráčem, který pokořil sedmdesátibodovou metu.

Mitchell pokořil mytickou hranici 70 bodů za zápas

Někdejší hvězda Los Angeles Lakers Bryant na konci ledna 2006 deklasoval 81 body Toronto. O 14 let později zahynul při havárii helikoptéry v Kalifornii společně s dcerou a dalšími sedmi lidmi na palubě. Od té doby se jeho střeleckému představení nejvíce přiblížil Devin Booker 70 body v březnu 2017. Historickým maximem je rovných 100 bodů legendy Wilta Chamberlaina (1962).

"Být v knize rekordů vedle velikánů jako Wilt je pro mě neuvěřitelnou poctou a požehnáním. Vždycky jsem věřil, že můžu patřit k nejlepším hráčům v lize. Nemám slov," řekl Mitchell. Proti Bulls odehrál téměř 50 minut, trefil 22 z 34 střel včetně sedmi trojek, 20 šestek z 25 a přidal 11 asistencí a osm doskoků. V prodloužení dal 13 bodů z 15 celého týmu.

Sedmdesát bodů před ním dokázal nasbírat šestkrát Chamberlain, po jednom historickém výkonu si připsali vedle Bryanta a Bookera také Elgin Baylor, David Robinson a David Thompson. "Dnes jsme viděli jeden z nejlepších zápasů historie basketbalu," vysekl Mitchellovi poklonu trenér J.B. Bickerstaff.

Mitchell si kromě bodového vylepšil také maximum v asistencích, vystřelených i proměněných šestkách. Za první čtvrtinu si připsal pouze pět bodů, za druhou 11, za třetí 24 a za poslední 18. Proti Bulls zařídil i prodloužení, když trefil těžkou střelu po doskoku vlastní šestky tři sekundy před koncem.

Bulls tak nestačilo ani 44 bodů DeMara DeRozana, 26 Zacha LaVina či 20 bodů a 12 doskoků Nikoly Vučeviče. Cleveland uspěl, ačkoli v utkání prohrával až o propastných 21 bodů.

Střelecky se v pondělí blýskl i Klay Thompson, který při výhře 143:141 po druhém prodloužení nad Atlantou pomohl Golden State 54 body včetně 10 trojek z 21 pokusů. Obávaný střelec využil další absence Stephena Curryho, přičemž na jeden z nejlepších výkonů kariéry potřeboval 46 minut. Celkem trefil 21 z 39 pokusů.

Warriors udolali Hawks střelou Kevona Looneyho desetinu sekundy před koncem po útočném doskoku. Looney nasbíral 14 bodů a 21 doskoků. Atlantě nestačilo 30 bodů a 14 asistencí Trae Younga. Český reprezentant Vít Krejčí do duelu nezasáhl.

LeBron James při vítězství Lakers 121:115 na palubovce Charlotte nasbíral 43 bodů a k absolutnímu rekordu Kareema Abdul-Jabbara mu chybí 484 bodů. Zatím jich James během kariéry nasbíral 37 903. Lakers jsou však stále mimo postupové pozice do play-off.

Výsledky:

Brooklyn - San Antonio 139:103, Charlotte - LA Lakers 115:121, Cleveland - Chicago 145:134 po prodl., Golden State - Atlanta 143:141 po 2. prodl., Houston - Dallas 106:111, Indiana - Toronto 122:114, LA Clippers - Miami 100:110, Minnesota - Denver 124:111, New York - Phoenix 102:83, Philadelphia - New Orleans 120:111, Portland - Detroit 135:106.