Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Následuje
Spengler Cup 2024

Je to jako mlýnek na maso, říká Balvín o basketbalu v Číně

S nejistou budoucností přiletěl na zápasy evropské kvalifikace s Nizozemskem pivot basketbalové reprezentace Ondřej Balvín. V čínském klubu Šan-si Loongs nemá jisté, že bude dál pokračovat. Své působení v Asii bude dvaatřicetiletý basketbalista řešit až po důležitých duelech národního týmu. Zápas kvalifikace ME Česko – Nizozemsko můžete sledovat ve čtvrtek od 17:50 v přímém přenosu na ČT sport i ČT sport Plus.

Ondřej Balvín v utkání proti Řecku
zdroj: CZ Basketball autor: Václav Mudra

Jak probíhalo nezvyklé jednání s vedením klubu před jeho odletem k reprezentaci, popsal už na srazu. "Teď jsem v týmu skončil. Původně jsme se domlouvali, že budu pokračovat, ale já chtěl hrát za národní tým, s čímž sice na začátku v klubu problém neměli. Ale pak ano, opět ne a zase ano. Bylo to tedy hádání se každé dvě tři hodiny, jaký zrovna mají názor. Nakonec jsem odjel, abych mohl být s nároďákem, s tím, že oficiálně mi ukončili smlouvu, ale možná by mě po kvalifikačním oknu mohli chtít zase zpátky. Teď to ale neřeším a soustředím se na nároďák," řekl Balvín.

Do Číny vyrazil 217 centimetrů vysoký pivot z ukrajinského celku Prometej, kde působil pod bývalým reprezentačním koučem Ronenem Ginzburgem. V Asii už hrál v sezoně 2021/22 v japonském týmu Gunma Crane Thunders.

"Je to nahoru dolů, ale zajímavá zkušenost. Basket tam není až tak kvalitní, je hodně splašený a hlavně padesát procent z toho je politika. Je to někdy taková džungle. Náš generální manažer řídí během zápasů zpoza mantinelu půlku střídání. Je to jiný svět, kde jde o to, kdo má větší moc," prohlásil Balvín, jenž nejdříve hrál letní ligu za Ťiang-su Jen-nan Su-kche.

Tým vede čínský trenér Jang Süe-ceng. "Nám se trenér v létě změnil. Já podepisoval smlouvu ještě za kouče, kterého za měsíc vyhodili, primárně kvůli tomu, že ho generální manažer nemohl tak kontrolovat. Místo něj dosadili mladšího, který bude víc naslouchat lidem z klubu," popisoval čínský přístup Balvín.

V sedmi odehraných zápasech strávil na palubovce v průměru přes 15 minut s průměrnou úspěšností 9,1 bodu a 6,6 doskoku. "Když jsem dostal prostor, dělal jsem, co jsem mohl. V lize je specifické pravidlo, kdy v prvních třech čtvrtinách můžou hrát najednou dva cizinci a v poslední už jen jeden. V té jsem nikdy nehrál, protože na hřišti byl většinou jen zahraniční rozehrávač. V prvních třech čtvrtinách jsem hrál a nemyslím, že bych na tom byl špatně," prohlásil Balvín, který byl v týmu společně se dvěma Američany, Senegalcem a Rusem.

Tlak na výkon cizinců je podle něj v Číně velký. "Je to jako mlýnek na maso, tam vás hodnotí zápas od zápasu. Jednou jsem dal za 12 minut 19 bodů a další utkání jsem hrál čtyři minuty. Tam se nemůže hledat logika, spíš jde o to, co trenér nebo generální manažer v tu chvíli chtějí. Snaží se vymýšlet nějakou taktiku, ale je vidět, že v tom nejsou tak daleko jako Evropa," doplnil Balvín.

Získat v Číně angažmá není jednoduché. "Je to padesát procent basket a padesát politika. V našem případě je situace specifická, že kromě Tomáše Satoranského a Honzy Veselého nemáme taková jména. Já se do CBA dostal přes čínskou Letní ligu, kde chtějí většinou vysoké pivoty, případně hráče jako Tomáš Kyzlink, kteří jsou kvalitní střelci a dobří na míči. Tím, jak je ten trh hrozně maličký, snaží se do něj prosadit hodně hráčů. Tomáš se tam ocitl vlastně díky mně, protože jsem ho doporučil," řekl o spoluhráči z reprezentace, který je v současnosti v celku Ťi-lin Northeast Tigers.

"Já měl štěstí, že náš trenér v tom týmu v Letní lize neměl v oblibě americké podkošové hráče. Jejich herní inteligence nebyla podle něj na takové úrovni. Hledal Evropana. Mě si navíc pamatoval z mistrovství světa v Číně, takže to byla docela i náhoda," dodal Balvín.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články