Magazín EURO 2024

Durantův Brooklyn je krok od vyřazení, Boston vede už 3:0

Bostonští basketbalisté i potřetí za sebou zdolali Brooklyn a po výhře 109:103 vedou v sérii již 3:0. Lídrem druhého nasazeného týmu Východní konference byl opět Jayson Tatum, autor 39 bodů. Utah na domácí palubovce srovnal v prvním kole play-off krok s Dallasem po těsném vítězství 100:99, na 2:2 vyrovnala i Minnesota proti Memphisu rovněž po výhře o jediný bod (119:118). Toronto odvrátilo konec sezony, když přehrálo Philadelphii 110:102.

Kevin Durant v duelu s Bostonem
zdroj: ČTK/AP/John Minchillo

Tatum trefil jen 13 z 29 střel, ale měl také šest asistencí i zisků a pět doskoků. "Můj vzkaz pro ostatní? Nikdo nedře tolik jako my," řekl Tatum. Nejméně 35 bodů, pět doskoků, zisků i asistencí v jednom utkání play-off nasbíral jako první hráč Bostonu za posledních 40 let. Třiadvacet bodů přidal Jaylen Brown, 14 nejlepší obránce ligové sezony Marcus Smart.

Obrana Celtics povolila Kevinu Durantovi pouze 11 střel a 16 bodů, obvyklý lídr Brooklynu navíc za posledních 11 minut neměl ani bod. "Víme, jak na tom jsme. V této fázi sezony už nepomůže žádná řeč nebo změna. Prohráváme 0:3, prostě musíme hrát," pokrčil rameny Durant. Nets tak držel alespoň Bruce Brown s 26 body, na 16 bodech a devíti asistencích zůstal Kyrie Irving.

Brooklyn se v úterý znovu v domácí hale Barclays Center pokusí odvrátit konec sezony. Je možné, že do čtvrtého zápasu zasáhne dlouhodobě absentující Ben Simmons, posila z Philadelphie.

Dallasu nepomohl ani návrat Luky Dončiče po zranění lýtka, byť se dostal na 30 bodů a 10 doskoků. Duel v Utahu rozhodl smečí 11 sekund před koncem Rudy Gobert. Mavericks ještě měli možnost zápas zvrátit, ale Spencer Dinwiddie trojku s klaksonem neproměnil.

"Jestliže v play-off hrajete venku a máte možnost rozhodnout poslední střelou, nemohli jsme si přát lepší pozici,“ mrzelo trenéra Dallasu Jasona Kidda. Jeho tým ovládl třetí čtvrtinu 39:24 a dohnal až šestnáctibodové manko, v poslední části ho ale obrana Jazz udržela na třiatřicetiprocentní střelbě. Jazz táhli za vyrovnáním série Jordan Clarkson s 25 body, Donovan Mitchell s 23 body a Francouz Rudy Gobert se 17 body a 15 doskoky.

V dresu Toronta se proti Philadelphii zaskvěl Pascal Siakam, nasbíral 34 bodů a osm doskoků. O vyrovnání série pro Minnesotu se zase postaral zejména Karl-Anthony Towns 33 body a 14 doskoky, navíc proměnil 4,4 sekundy před koncem klíčové dvě šestky.

Nováčkem sezony NBA byl vyhlášen Barnes z Toronta

Nováčkem sezony v NBA byl vyhlášen Scottie Barnes z Toronta. Dvacetiletý basketbalista ovládl hlasování zástupců médií před Evanem Mobleym z Clevelandu. Barnes v základní části nastoupil k 74 zápasům, ve kterých v průměru odehrál 35,4 minuty a zaznamenal průměry 15,3 bodu a 7,5 doskoku. Z nováčků odehrál nejvíce minut a v bodech a doskocích byl třetí.

Čtvrtý hráč loňského draftu v anketě získal 378 bodů a před Mobleym vyhrál s náskokem 15 bodů. Jde o nejmenší rozdíl v nováčkovské kategorii od ročníku 2002/03.

Výsledky 1. kola play off NBA

Východní konference:

3. zápas: Brooklyn - Boston 103:109, stav série 0:3.

4. zápas: Toronto - Philadelphia 110:102, stav série 1:3.

Západní konference - 4. zápasy:

Utah - Dallas 100:99, stav série 2:2; Minnesota - Memphis 119:118, stav série 2:2.