Následuje
Speciál

České basketbalistky se rozloučily s ME vítězstvím nad Polskem

Riga - České basketbalistky se rozloučily s mistrovstvím Evropy v Rize výhrou 82:68 nad Polskem. V tabulce osmifinálové skupiny E skončil tým Milana Veverky po druhém vítězství na turnaji pátý před dnešním soupeřem. O tom, že Češky nepostoupí do čtvrtfinále, rozhodla už předchozí výhra Řecka nad Slovenskem; v případě úspěchu slovenského výběru by ale musely deklasovat Polsko o 33 bodů. Polkám stačilo k postupu jakékoliv vítězství, takto zůstalo čtvrté místo Řecku.

"Jsme rádi, že se nám podařilo v posledním utkání vyhrát. Hráli jsme tentokrát i velmi dobře v protiútocích," řekl trenér Veverka. O výsledku podle něj rozhodla do velké míry psychika soupeřek. "Musely tento zápas vyhrát. Pod psychickým tlakem ale hodně chybovaly a zcela vypadly z role," doplnil.

Rozdílným cílům obou týmů totiž vůbec neodpovídal průběh utkání. Polky působily těžkopádným dojmem a vedly poprvé a naposledy v utkání 2:0 hned po pěti sekundách hry po koši Leciejewské. České basketbalistky naopak hrály oproti předchozím pěti zápasům viditelně uvolněně. Uplatňovaly výškovou převahu v doskakování a výrazně přesněji zakončovaly zejména z dvoubodového území. Dařilo se zejména Hartigové, která v sobotu proti Řecku kvůli problémům se zády nenastoupila. Bez psychického balvanu české hráčky také ztrácely mnohem méně míčů při zakládání kombinací.

Polky sice ještě v 8. minutě vyrovnaly na 14:14, postupně ale odpadly fyzicky i psychicky a sen o postupu do čtvrtfinále se jim rozplýval. Do poločasu nabídly soupeřkám po vlastních chybách a nedůsledném bránění dokonce čtrnáctibodovou šňůru.

Trenér Veverka ocenil návrat Hartigové 

Po změně stran české hráčky vedly ve 24. minutě dokonce rozdílem 22 bodů 51:29. Soupeř ještě zlepšil doskakování a zpřesnil koncovku zásluhou Leciejewské a Kobrynové, ale méně než na 13 bodů se už nepřiblížil. V zápase se Polky nedostaly přes čtyřicetiprocentní úspěšnost střelby, zatímco český tým dosáhl 56,4 procenta.

Bývalá basketbalová reprezentantka Milena Jindrová k výkonu českých basketbalistek na ME:

"Útočně jsme byly slabé, nebyly jsme agresivní, nehrály jsme přes vysoké hráčky, nemáme v družstvu osobnost, která by byla schopna vybudit k výkonu, když se mu nedaří."

"Podařilo se nám dokonale ubránit zkušenou Bibrzyckou. Určitě tomu napomohlo to, že z nás spadl po vítězství Řecka nad Slovenskem psychický balvan," řekl Veverka a ocenil i návrat pivotky Hartigové do sestavy. "Ještě v sobotu byla na kapačkách, lékaři výpravy se podařilo dát Hartigovou obdivuhodně rychle dohromady," dodal kouč.

Polsko - Česko 68:82 (14:21, 27:43, 48:62)

Nejvíce bodů: Leciejewská 12, Walichová a Zurowská po 10 - Hartigová 17, Veselá 15, Vítečková a Pecková po 12, Elhotová 10. Rozhodčí: Mattioli (It.), Laurinavicius (Lit.), Halliko (Est.). Trestné hody: 18/13 - 23/20. Fauly: 19:17. Trojky: 5:6. Diváci: 350.

Jana Veselá
zdroj: ČT24
Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy