Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Sumář dne

Češi zvládli klíčový duel v Litvě a jdou kvalifikací MS dál

Čeští basketbalisté vyhráli v Litvě 83:72 a potvrdili postup do další fáze kvalifikace mistrovství světa v roce 2023. Nyní je čekají duely s Francií, Černou Horou a Maďarskem. Tomáš Satoranský přispěl k výhře v Klajpedě jako nejlepší střelec utkání 21 body.

"Začali jsme skvěle první poločas. Hráči, kteří přišli z lavičky, nám dali neskutečnou energii. Hráli jsme dobré tempo a dobře jsme bránili. Bohužel přišlo zase to naše hluché místo, na začátku třetí čtvrtiny. Ale mentálně jsme se udrželi ve hře, dali jsme nějaké volné střely. A ke konci na nás vytáhli obranu, ale byli jsme schopní ten tlak ustát," shrnul vývoj zápasu Satoranský.

"Je to další vítězství pro tuhle partu hráčů, která toho už v minulých letech hodně dokázala. Pro nás je to neskutečná výhra tady v Litvě. Navíc bez Jana Veselého, když každý ví, jak je pro nás důležitý. Hráči odvedli skvělou práci," řekl kouč Ronen Ginzburg.

Na první koš čekala zcela zaplněná Švyturio Arena pro více než 6000 diváků dvě minuty a 11 sekund, než se prosadil Jaromír Bohačík. Za Litevce odpověděli Laurynas Birutis a trojkou Tadas Sedekerskis, pak pěti body otočil stav na 7:5 Satoranský a Češi už domácí do vedení nepustili. Od stavu 9:9 se naopak díky smeči Ondřeje Balvína po akci Tomáše Kyzlinka a Bohačíkově trojce utrhli na pětibodový rozdíl a v poslední minutě úvodní čtvrtiny vedli už dvouciferným rozdílem.

Český náskok narůstal, protože na začátku druhé čtvrtiny zakončil dvě akce Patrik Auda a sedm bodů v řadě týmu nastřílel Kyzlink. Bylo z toho vedení 34:17. Na trojku Gytise Masiulise měl stejnou odpověď David Jelínek. Tomas Dimša také uspěl z dálky a pomohl domácím snížit ztrátu o devět bodů. I tak Kyzlink s Balvínem zajistili poločasový náskok 45:32.

Česká odmlka ve třetí části

Nástup po pauze vyšel Litevcům. V bodově chudé pasáži se nejdříve prosadil Masiulis, trojku přidal Karolis Lukošiunas, dva trestného hody Birutis a Ignas Brazdeikis další trefou z dálky snížil na tříbodový rozdíl. Českou pasáž čtyř minut a 15 sekund bez bodu ukončil dvěma šestkami Satoranský. Pak zareagoval i v době, kdy se výběr Kazyse Maksvytise přiblížil na 49:50. Dal trojku a hned se přidal košem s potrestaným faulem Kyzlink. Jelínkovou akcí a Audovým zakončením v posledním okamžiku třetí desetiminutovky Češi unikli na 61:52.

Další Audův koš znamenal náskok 11 bodů a Ginzburgův tým přes snahu domácích držel dvouciferní rozdíl. Mezi 34. a 36. minutou se Češi díky Balvínovi, Satoranskému a Kyzlinkovi dostali šňůrou 10:0 do vedení už 75:55. V závěru se ještě Litevci přiblížili na osm bodů, ale Češi udrželi dostatečný náskok na to, aby do další fáze překlopili bilanci ze vzájemných zápasů na svou stranu po listopadové prohře v Opavě 66:74. Dál jdou se třemi výhrami a třemi porážkami.

Češi vydřeli důležitou výhru a už nemuseli čekat na výsledek zápasu mezi Bosnou a Hercegovinou a Bulharskem. "Tlak byl velký, ale my jsme dostatečně zkušení, abychom velké zápasy dokázali zvládnout i v takové atmosféře," uvedl Ondřej Balvín. "Je to důležité hlavně pro naši mentalitu, je to získání sebevědomí před tím, co teď přijde," dodal český pivot.

Soutěžní výhra nad Litvou po 23 letech

Češi dokázali proti Litevcům ukončit devítizápasovou šňůru neúspěchu a vyhráli nad nimi poprvé od 27. srpna 2006, kdy v přípravě v Opavě zvítězili 85:79. V soutěžním zápasem je porazili naposledy 21. června 1999 na mistrovství Evropy v Dijonu (78:62).

V kvalifikaci budou Češi pokračovat 24. srpna ve Francii a o tři dny později v Chomutově proti Maďarsku. Předtím je čekají v Pardubicích a Hamburku přípravné turnaje na zářijový Eurobasket v Praze a případně v Berlíně.

Litva - Česko 72:83 (13:23, 32:45, 52:61)

Nejvíce bodů Litvy: Brazdeikis 13, Grigonis 11, Masiulis 10.

Sestava ČR: Satoranský 21, J. Bohačík 9, Balvín 8, Hruban 3, Kříž - Kyzlink 18, Auda 14, Jelínek 10, Peterka, Sehnal.

Fauly: 27:26. Trestné hody: 28/20 - 23/14. Trojky: 8:5. Doskoky: 31:38.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články