Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
BBV po 25 letech

Basketbalistky postupují na mistrovství Evropy, Švýcarky porazily o 35 bodů

Je to doma. Mohly si říct české basketbalové reprezentantky poté, co si zajistily postup na mistrovství Evropy v příštím roce. K jistotě potřebovaly zvítězit ve Švýcarsku, což se jim s přehledem podařilo, když vyhrály 88:53 a vedou kvalifikační skupinu G s pěti výhrami z pěti zápasů.

Utkání Česko - Švýcarsko
zdroj: ČTK autor: Michal Kamaryt

O postup už český celek nemůže přijít ani v případě středeční porážky v závěrečném duelu v Belgii. Pak by byly mezi šesti nejlepšími týmy postupujícími z druhých míst.  

Svěřenkyně trenéra Štefana Svitka si zahrají mezi evropskou elitou potřinácté za sebou. Chyběly jen při rozdělování Československa v roce 1993, kdy vybojované místo v kvalifikaci obsadily Slovenky.  

V roce 2005 Češky šampionát vyhrály, loni v domácím prostředí skončily jedenácté. Příští rok se ME uskuteční na přelomu června a července v Srbsku a Lotyšsku.

"Česko patří na mistrovství Evropy a jsem ráda, že jsme se tam udržely, a doufám, že tím to pro nás nekončí," řekla kapitánka Kateřina Elhotová. "Splnili jsme cíl, který jsme měli. Jsme spokojení, že vedeme skupinu, i když nás čeká ještě těžký zápas v Belgii, ale ten naštěstí z pohledu postupu už nebude nic řešit. Šli jsme od zápasu k zápasu, každý byl pro nás klíčový a vyšlo z toho pět výher," radoval se trenér Svitek.

Je nám líto, video expirovalo.
Basketbalistky postoupily na ME

Češky ve Švýcarsku potvrdily roli favoritek. V první čtvrtině s nimi ještě domácí hráčky držely krok, ale na začátku druhé části odstartovala Karolína Elhotová povedenou pasáž (14:2), po které Češky odskočily až na rozdíl 20 bodů a zápas kontrolovaly.

Trenér Svitek mohl rozložit zátěž na celý tým a pošetřit síly opor na zápas v Belgii, kde se bude hrát o prvenství ve skupině. První minuty v soutěžním utkání za národní tým tak zaznamenala i Sarah Beránková.

Nejlepší střelkyní byla Karolína Elhotová s 20 body. K tomu přidala čtyři doskoky, čtyři asistence i čtyři zisky a byla nejužitečnější hráčkou utkání. Její starší sestra Kateřina přidala 15 bodů, Alena Hanušová 16 a rozehrávačka Lenka Bartáková, jež dirigovala při klíčové pasáži ve druhé čtvrtině, se blýskla 10 asistencemi.

"Vyhrály jsme o 30 bodů a byl to jednoznačný zápas, i když byl soupeř pro nás takový nevyzpytatelný. Ale zvládly jsme to v klidu," řekla Kateřina Elhotová. "Zápas s Belgií sice už nic neřeší, ale i tam budeme chtít předvést dobrý výkon. Nesmíme k tomu přistoupit laxně, mohly bychom dostat bodovou nálož. Budeme si chtít udržet čest a zakončit to s dobrým pocitem," dodala ke středečnímu zápasu.

Skupina G

Švýcarsko - Česko 53:88 (19:23, 30:46, 43:67) Nejvíc bodů: Simioniová 13, Giroudová 12, Ghaliová 8 - Karolína Elhotová 20, Alena Hanušová 16, Kateřina Elhotová 15. Fauly: 8:14. Trestné hody: 2/2 - 10/8. Trojky: 5:10. Doskoky: 28:43.

Německo - Belgie 58:77 (33:47).

Pořadí: 1. Česko 5 zápasů/10 bodů, 2. Belgie 5/9, 3. Německo 5/6, 4. Švýcarsko 5/5.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy