Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
TCL moment dne

Basketbalistky na čtvrteční vítězství nenavázaly, s Běloruskami tentokrát těsně prohrály

Čtvrtý přípravný zápas před blížícím se evropským šampionátem ve Štrasburku a Valencii mají za sebou české basketbalistky. Soupeřkami svěřenkyň trenéra Štefana Svitka byly v Praze podruhé během dvou dnů Bělorusky, s kterými padly 54:57 navzdory 22 bodům Kateřiny Elhotové. Nenavázaly tak na čtvrteční vítězství 71:59. Shodnou bilanci prohry a výhry měly i minulý týden se Švédkami (50:62 a 79:61).

Utkání Česko – Bělorusko
zdroj: CZ BASKETBALL

"Hrajeme ve vlnách, máme dobré a slabé fáze. Dnes to bylo od některých děvčat velmi slabé, v podstatě ničím nepřispěla. A to mě mrzí. Že je někdo v seniorské reprezentaci, postaví se na hřiště a tam neodevzdá vše. Že se vypracuje dobrá střela, která se netrefí, to je součástí hry, ale my občas děláme takové chyby v obraně...," řekl Svitek.

"Přesto jsme dostali jen 57 bodů a dřeli jsme, ale vždy se tam nějaká chybička vloudí. A v útoku to kromě těch dvou vítězných zápasů bylo podobné. Dřeme tam, ale v prvním duelu se Švédkami ani dnes jsme neměli dobrou střelbu, a proto jsme nevyhráli. Bez ní do jde těžko, nedá se totiž ubránit vše. V úspěšnosti střelby vidím náš největší problém," doplnil Svitek.

Je nám líto, video expirovalo.
Basketbalistky podlehly Bělorusku

Češky od začátku zápasu doháněly ztrátu a krátce se dostaly do vedení jen ve 4. minutě, kdy Romana Hejdová otočila stav na 7:6. Bělorusky na to ale zareagovaly dvanáctibodovou šňůrou, kterou začaly třemi trojkami v řadě Veramejenková, Marija Papovová a Marie Bentleyová. Ta byla při chuti a do konce první čtvrtiny zvýšila už na rozdíl 12 bodů.

Na startu druhé desetiminutovky Češky stáhly ztrátu na 26:28, když 10 z 12 bodů v této části vstřelila Elhotová a přidala se jen z trestných hodů Alena Hanušová.

"Přišlo mi, že včera byly soupeřky bez chuti hrát, takové rozlétané. Dnes už vypadaly sehraněji a systematičtěji v obraně. Neměly jsme tam víceméně žádnou volnou pozici. Každý náběh do střelby byl náročný a hodně jsme se na to nadřely. Věřím ale, že v útoku už jsme pochopily, že si musíme vyhovět v tom, abychom si počkaly na clonu, aby se odehrálo to, co má, a získaly jsme prostor," podotkla Elhotová.

Na přelomu prvního a druhého poločasu ale dělila koše Julie Reisingerové a Elhotové pasáž pěti minut a 52 sekund bez skórování a Bělorusky během té doby unikly na desetibodový rozdíl. Na dva body přiblížila dvakrát Svitkův výběr na konci třetí čtvrtiny Kristýna Brabencová, v druhém případě to bylo po krásné kombinaci s Julií Pospíšilovou.

Na začátku závěrečné části se to povedlo i dalšími třemi body Elhotové a také 42 sekund před koncem Reisingerové snížit, ale překlopit vedení na svou stranu Češky nedokázaly.

"Zápas od zápasu se to ale lepší. Celkově se zvedá souhra a komunikace - řekli jsme si, že se nikdo na nikoho nebude zlobit, ale musíme se řídit tím, co je v těch clonách potřeba zahrát, protože jsme tam kolikrát dvě hráčky na jedné a vypadá to neučesaně," dodala Elhotová.

Evropský šampionát se bude hrát od 17. do 27. června ve Štrasburku a Valencii - Svitkův tým čeká ve Francii Rusko, domácí reprezentace a Chorvatsko. Generálkou budou pro český výběr opět v Praze na Královce utkání se Slovenskem 10. a 11. června.

Česko - Bělorusko 54:57 (14:26, 29:33, 44:46)

Nejvíce bodů: Kateřina Elhotová 22, Hejdová 10, Reisingerová a Brabencová obě 6 - Veramejenková 13, Bentleyová 12, Hasperová 11. Fauly: 16:21. Trestné hody: 17/12 - 12/8. Trojky: 4:7. Doskoky: 28:47.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy