Dohráno MOL Cup

Zlatou tretru ovládli čeští oštěpaři

Ostrava - Barbora Špotáková na úvod ostravské Zlaté tretry vyhrála soutěž oštěpařek rekordním hodem mítinku i letošních světových tabulek. Dosažením 67,78 metrů sesadila dosavadní rekordmanku Zlaté tretry, Němku Christinu Obergfellovou. Českého vítěze má také mužská kategorie. Všechny soupeře včetně olympijského šampiona Thorkildsena porazil Vítězslav Veselý hodem 85,67 metrů. Dalším vrcholem mítinku byl očekávaný start Usaina Bolta v běhu na 100 metrů. Trojnásobný olympijský šampion zvítězil v hlavním závodě mítinku v čase 10:04. Sprinterům napřál protivítr, Boltova reakce na startu byla navíc nejpomalejší a zřejmě poznamenaná předchozím ulitým startem dalšího ze závodníků. I když Jamajčan nenaplnil ambice překonat vlastní nejlepší letošní výkon 9:82, diváci ho odměnili bouřlivým potleskem.

Barbora Špotáková
zdroj: ČTK autor: Jaroslav Ožana

Pětadvacetiletý držitel tří světových rekordů absolvoval na vítkovickém stadionu svůj první evropský start v olympijské sezoně. Pod otevřeným nebem letos běžel jen v Kingstonu, stovku tam zvládl za 9,82 sekundy a tímto časem vévodí světovým tabulkám. Na Zlaté tretře chtěl Bolt dosáhnout času kolem 9,70. V roce 2009 Ostravu uchvátil časem 9,77, ale to měl v zádech nepovolenou podporu větru. Rekord mítinku tak stále drží jeho krajan Asafa Powell časem 9,83.

Sprinteři si start nejočekávanějšího závodu večera museli zopakovat dvakrát - tedy kromě Jihoafričana Simona Magakweho, pro kterého netrpělivost na startovní lajně znamenala diskvalifikaci. Bolt si při druhém pokusu dával znatelný pozor a jeho startovací reakce byla dokonce nejpomalejší. Více než polovinu trati před ním běžel Kim Collins, bývalý mistr světa z roku 2003, i další Jamajčan Lerone Clarke. Až v závěru je Bolt velkým úsilím předběhl v téměř metrovém protivětru. "Určitě si lidi zvykli, že běhám rychleji, ale někdy člověk má špatný den, a to bylo dnes," přiznal po závodě. Z času nad 10 sekund si ale s ohledem na budoucí vyhlídky nedělal těžkou hlavu.

Usain Bolt:

"Nejelo mi to, normálně zrychluji dobře a brzy, ale dnes jsem se dostal do maximální rychlosti hodně pozdě… Letos je to ale všechno pouze o olympiádě, může se stát, že klidně i jeden nebo dva závody prohraju. Ale v Londýně se bude rozhodovat o letošní sezoně."

Ostravská Zlatá tretra odstartovala závodem oštěpařek, mezi kterými si kladla velké cíle světová rekordmanka Barbora Špotáková. Po úvodních zahřívacích hodech potvrdila formu ve třetím pokusu, kdy hodila letošní nejlepší světový výkon - 67,78 metrů. Svým nejlepším hodem sezóny potvrdila vedoucí pozici od začátku závodu. Nějvětší konkurentka, Ruska Maria Abakumovová, skončila na druhém místě hodem 64,34. Třetí místo brala Australanka Kathryn Mitchellová stejným výkonem, ale horší vzájemnou bilancí hodů.

Světová rekordmanka Špotáková, která bude v Londýně obhajovat olympijské zlato, přehodila v Ostravě třikrát hranici 66 metrů. Letošní světové tabulky dosud vedla Abakumovová hodem 66,86 metru z Dauhá. Špotáková vyhrála Zlatou tretru po pěti letech. Abakumovové oplatila porážku z loňského mítinku a také z úvodního závodu letošního ročníku Diamantové ligy v Dauhá.

Barbora Špotáková:

"Tohle jsem si přesně přála, vyhrát v rekordu mítinku i ve výkonu roku. Další metry přijdou na dalších závodech. Trochu si s námi zahrával vítr, ale nakonec mi to vyšlo. Letošní sezona je úplně jiná písnička než loni. Ještě to chce trochu víc dravosti a metrů."

Zuzana Hejnová obsadila v běhu na 400 metrů překážek druhé místo časem 55:28, což jí zajistilo účast na olympiádě. Vítězství si z Ostravy odváží Bulharka Vania Stambolová. Na Zlaté tretře předvedla nejlepší letošní čas 54:12. Josef Prorok a Václav Barák splnili v předprogramu Zlaté tretry limity na ME v běhu na 400 metrů překážek.

I na jejím výkonu se prý podepsal silný vítr, který závod v Ostravě ovlivnil. Dnešním časem se Hejnová zařadila na desáté místo letošních světových tabulek, za vlastním českým rekordem ale zaostala bez setiny o dvě sekundy. "Loni jsem začala lépe, ale tady strašně foukalo, já jsem musela proto přidávat kroky od šesté překážky, což je strašně na tom času znát," vysvětlovala po závodu novinářům. "Samozřejmě se to odrazilo na času, nejde to běžet tak rychle. Byl to spíš souboj s větrem než s vlastními silami."

Další překonání mítinkového rekordu se diváci dočkali v tyčkařském sektoru. Francouz Renaud Lavillenie hned natřikrát překonal nejvyšší zápis 577 cm Rusa Lukjaněnka. Jeho série se nakonec zastavila na výšce 590 cm. Francouz se ostravským výkonem posunul do čela letošních světových zápisů. Po soutěži navíc přiznal, že start na Zlaté tretře byl pro něj první v sezóně, proto neočekával, že bude schopen útočit na šestimetrovou hranici.

Očekávaný souboj osmistovkařek ovládla Pamela Jelimová z Keni, která jako jediná dosáhla času pod dvě minuty a Jihoafričanku Caster Semenyaovou porazila skoro o dvě a půl sekundy. "Byl to dobrý závod, i když vodička to rozběhla dost pomalu. Ale jsem spokojená," řekla Keňanka. Čtvrtku vyhrála za 50,65 americká favoritka Sanya Richardsová-Rossová, Denisa Rosolová byla v čase 52,10 pátá. Pátý doběhl i Jakub Holuša na osmistovce.

Přestávku mezi disciplínami vyplnila tradiční přehlídka hlavních hvězd mítinku. Diváky při jízdě ve vozech kolem stadionu pozdravilo například hvězdné oštěpařské trio Andreas Thorkildsen, Tero Pitkämäki a Barbora Špotáková, běžci Lashawn Meritt, Wallace Spearmon a Sanya Richardsová nebo paralympijský šampion v běhu na 400 metrů Oscar Pistorius.