Následuje
Branky, body, vteřiny

Zátopek helsinským zlatem v maratonu vstoupil mezi nesmrtelné

Praha - Emil Zátopek dokonal maratónským během svůj zlatý hattrick. Během osmi dnů vyhrál na olympijských hrách v Helsinkách závody na pět a deset kilometrů a přesně před 60 lety právě maraton, což dosud nikdo jiný nedokázal.

Maraton následoval jen tři dny po slavném vítězství na pětce. Jenže to mělo háček. "Emil totiž na maratonu nikdy předtím nestartoval," vysvětluje atletický specialita ČT Vladimír Drbohlav. Bez znalosti taktiky se Zátopek rozhodl zavěsit za favorizovaného Brita Peterse, jenže ten tempo přepálil. "Říkal jsem mu, že je to moc rychlé, ale on na to, že se to tak musí," vzpomínal později sám Zátopek.

Peters odpadl, nezvládl to ani Švéd Jansson, ale Zátopek tempo udržel. "Lidé plácali, zdravili mě a já si běžel pro třetí zlatou medaili. Byl to nezapomenutelný zážitek," dodal čtyřnásobný olympijský vítěz. Zátopek je stále jediný, kdo vyhrál na jedněch olympijských hrách běhy na 5 000 a 10 tisíc metrů a maraton.

Nejblíž k tomu, aby se mu vyrovnal, byl o dvacet let později Lasse Virén. "Maraton jsem běžel na olympiádě v Montrealu asi 18 hodin poté, co jsem získal zlato na pětce. Možná kdybych měl víc času na regeneraci, tak by se mi to povedlo, ale každopádně dnes si myslím, že to, co Zátopek, už nikdo nedokáže," konstatoval Virén.

Hlavní zprávy