Kooperativa NBL 2023/2024

Yehualawová ovládla Londýnský maraton navzdory pádu. Z mužů byl nejrychlejší Kipruto

Dvaačtyřicátý maraton v Londýně ovládla etiopská běžkyně Yalemzerf Yehualawová. Třiadvacetiletá běžkyně doběhla v třetím nejlepším čase navzdory pádu. Svůj premiérový maratonský titul v Londýně získal Keňan Amos Kipruto.

Amos Kipruto při protnutí cílové pásky londýnského maratonu
zdroj: PA Images / Profimedia autor: John Walton

Světová rekordmanka na silniční desítce Yehualawová za sebou o 41 sekund nechala obhájkyni prvenství Joyciline Jepkosgeiovou z Keni. Třetí skončila další představitelka etiopské školy Alemu Megertuová (2:18:32).

Rychleji než Yehualawová zvládly londýnskou trať dosud jen bývalá domácí hvězda Paula Radcliffeová v roce 2003 (2:15:25) a Keňanka Mary Keitanyová před pěti lety (2:17:01). Při absenci zraněné světové rekordmanky a dvojnásobné vítězky závodu Brigit Kosgeiové z Keni navázala Yehualawová na dubnový triumf v Hamburku, kde při debutu na hlavní vytrvalecké distanci vytvořila národní rekord 2:17:23.

Třicetiletý Kipruto si vylepšil maximum z loňského Tokijského maratonu, kde doběhl druhý za světovým rekordmanem Eliudem Kipchogem z Keni. Bronzový medailista z mistrovství světa v Dauhá 2019 porazil v Londýně o 33 sekund Etiopana Leula Gebresilaseho, třetí skončil o dalších sedm sekund zpět Bashir Abdi, somálský rodák reprezentující Belgii a držitel bronzu z loňské olympiády. Slavný Etiopan Kenenisa Bekele doběhl pátý (2:05:53). Na startu nebyli zraněný domácí favorit Mohamed Farah či Kipchoge, jenž před týdnem v Berlíně vylepšil historické maximum na 2:01:09.

Londýnský maraton:

Muži: 1. Kipruto (Keňa) 2:04:39, 2. Gebresilase (Et.) 2:05:12, 3. Abdi (Belg.) 2:05:19.

Ženy: 1. Yehualawová (Et.) 2:17:26, 2. Jepkosgeiová (Keňa) 2:18:07, 3. Megertuová (Et.) 2:18:32.