SLUNETA Ústí nad Labem - BK KVIS Pardubice

Ve Valencii se přepisovala atletická historie. Na silniční desítce přepsali rekordy Kipruto s Wandersem

Dvacetiletý Keňan Rhonex Kipruto vytvořil ve Valencii světový rekord v silničním běhu na 10 kilometrů. Časem 26:24 překonal o 14 sekund dosavadní maximum krajana Joshuy Cheptegeie z prosincového závodu rovněž ve Valencii, ale na jiné trati. Vlastní evropský rekord zlepšil Švýcar Julien Wanders, který doběhl v čase 27:13 třetí, pouhou sekundu za druhým Keňanem Benardem Kimelim.

Rhonex Kipruto
zdroj: ČTK autor: Šimánek Vít

Poprvé v historii pokořily tři ženy v silniční desítce hranici 30 minut. Vítězná Sheila Chepkiruiová se výkonem 29:46 zařadila na druhé místo tabulek za rekord další Keňanky Joyciline Jepkosgeiová, která v roce 2017 vyhrála pražskou Grand Prix za 29:43.

Chepkiruiová zvítězila v Praze loni za 29:57, což bylo dosud její osobní maximum. Ve Valencii za ní doběhly krajanky Rosemary Wanjiruová a Norah Jerutová ve shodném čase 29:51, jímž se dělí o třetí místo v historických tabulkách.