Buly - debata expertů

Vadlejch s Veselým skončili v Paříži za konkurencí

Českým oštěpařům se na Diamantové lize nepodařilo navázat na medailové úspěchy z olympijských her. V Paříži skončil Jakub Vadlejch na čtvrtém místě (85,17 m), šestou příčku obsadil Vítězslav Veselý (80,73 m). Ošklivým zraněním skončil běh na 3000 m steeplechase pro olympijského vítěze Sufiana El Bakkalího, který si o překážku roztrhl stehno.

Jakub Vadlejch
zdroj: Reuters autor: KAI PFAFFENBACH

Vadlejch soutěž nedokončil. Po prvním zdařilém a svém nejdelším pokusu ve druhé sérii následující pokus vynechal a po dalším hodu do vzdálenosti 77,74 nenastoupil do posledního kola "základní části".

Nejdelší hod dne předvedl německý favorit Johannes Vetter, ale na výkon 87,20 nenavázal v poslední sérii, v které se v Diamantové lize o konečné pořadí utkávají "od nuly" tři nejlepší oštěpaři po pěti kolech. Suverén první poloviny sezony nedokázal odpovědět na pokus úřadujícího mistra světa Andersona Peterse z Grenady (84,84) a sám se dostal jen o 23 centimetrů za osmdesátimetrovou hranici, takže skončil druhý. Všichni medailisté hodili nejdál ve třetí sérii, Peters si v ní vylepšil letošní maximum na 85,98.

Vadlejchovi další hod za 85 metrů stačil v Paříži na čtvrté místo

Po nezdaru na předchozím "diamantovém" mítinku v Lausanne a teprve druhé porážce za poslední dva roky se rehabilitoval olympijský vítěz a světový rekordman Armand Duplantis triumfem a návratem do šestimetrové výšky. Jednadvacetiletý Švéd ji překonal o jeden centimetr, stal se novým rekordmanem mítinku a poté stejně jako v Tokiu třikrát neuspěl při pokusech o historické maximum 619.

Ženská stovka se v nepřítomnosti vítězky z Lausanne Shelly-Ann Fraserové-Pryceové stala podle očekávání jasně kořistí trojnásobné olympijské šampionky z Tokia Elaine Thompsonové-Herahové. Druhá nejrychlejší žena všech dob, jež se před týdnem v Eugene přiblížila časem 10,54 sekundy na pouhých pět setin ke světovému maximu Florence Griffithové-Joynerové, suverénně zvítězila za 10,72.

O dvě setiny tím překonala rekord mítinku, který šest let držela právě Fraserová-Pryceová. Ta se z mítinku omluvila kvůli únavě, i tak závod skončil jamajským doublem zásluhou Shericky Jacksonové (10,97), která předtím v Tokiu, Eugene i Lausanne skončila pokaždé za hvězdnými krajankami třetí. Další jamajský absolutní triumf znemožnila britská vicemistryně světa Dina Asherová-Smithová (11,06), jež o tři setiny nechala za sebou Natashu Morrisonovou.

Francine Niyonsabaová z Burundi zaběhla čas roku a africký rekord na trati 3000 metrů. Časem 8:19,08 se při své premiéře na této distanci zařadila na páté místo v historických tabulkách. Dvojnásobná halová mistryně světa v běhu na 800 metrů se delším tratím začala věnovat až poté, co jí pravidlo Světové atletiky, zavedené pro běžkyně s přirozeně vyšší hladinou testosteronu, znemožnilo startovat na distancích od 400 metrů po míli.

Na trati 3000 metrů překážek se do čela letošních tabulek posunul Benjamin Kigen z Keni časem 8:07,12. Závod skončil záhy pro olympijského vítěze Sufjána El Bakkaliho, Maročan skončil po nepříjemném pádu přes bariéru v péči lékařů.

Mítink atletické Diamantové ligy v Paříži:

Muži:

100 m (-0,7 m/s): 1. Bracy (USA) 10,04, 2. Ellis (Jam.) 10,14, 3. Cissé (Pobř. sl.) 10,17

200 m (vítr +1,6 m/s): 1. Kerley 19,79, 2. Bednarek (oba USA) 19,79, 3. Brown (Kan.) 20,20.

800 m: 1. Kinyamal 1:43,94, 2. Rotich (oba Keňa) 1:44,45, 3. Arop (Kan.) 1:44,74.

110 m př. (+0,7 m/s): 1. Parchment (Jam.) 13,03, 2. Allen 13,08, 3. Roberts (oba USA) 13,16. ¨

3000 m př.: 1. Kigen 8:07,12, 2. Kibiwot 8:09,35, 3. Bett (všichni Keňa) 8:10,21.

Tyč: 1. Duplantis (Švéd.) 601, 2. Obiena (Fil.) 591, 3. Nilsen (USA) 581.

Trojskok: 1. Zango (Bur. Faso) 16,97, 2. Triki (Alž.) 17,16, 3. Pereira (Portug.) 16,66.

Oštěp: 1. Petters (Gren.) 85,98, 2. Vetter (Něm.) 87,20, 3. Mardare (Mold.) 85,43, 4. Vadlejch 85,17, ...6. Veselý (oba ČR) 80,73.

Ženy:

100 m (+1,3 m/s): 1. Herahová-Thompsonová (Jam.) 10,72, 2. Jacksonová (obě Jam.) 10,97, 3. Asherová-Smithová (Brit.) 11,06.

400 m: 1. Paulinová (Dom. rep.) 50,12, 2. S. Williamsová (Barb.) 50,30, 3. Felixová (USA) 50,47.

3000 m: 1. Niyonsabaová (Bur.) 8:19,08, 2. Tayeová (Et.) 8:19,52, 3. Kipkemboiová (Keňa) 8:21,53.

100 m př. (+1,7 m/s): 1. D. Williamsová (Jam.) 12,50, 2. Visserová (Niz.) 12,58, 3. Tapperová (Jam.) 12,66.

400 m př.: 1. Woodruffová (Pan.) 54,44, 2. Ryžykovová (Ukr.) 54,59, 3. Russellová (Jam.) 54,75.

Výška: 1. McDermottová (Austr.) 198, 2. Lasickeneová (Rus.) 198, 3. Geraščenková (Ukr.) 195.

Disk: 1. Perkovičová (Chorv.) 66,08, 2. Pérezová (Kuba) 65,31, 3. Allmanová (USA) 64,51.

Pozn.: O pořadí v některých technických disciplínách rozhodoval výkon ve finálové sérii.