Ostrava - Jihlava

Špotáková nadále suverénní, Hejnová doběhla při návratu sedmá

Moanako – Trojice českých atletek se předvedla na mítinku Diamantové ligy v Monaku. Barbora Špotáková vyhrála soutěž oštěpařek a zůstává po návratu z mateřské dovolené neporažena. Světová rekordmanka si vylepšila letošní maximum na 66,96 metru. Závodní premiéru po lednovém zranění z přípravy absolvovala mistryně světa na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová, při návratu po zranění obsadila sedmé místo. První letošní závod dokončila v čase 55,86. Fiaskem skončila soutěž tyčkařek pro další českou reprezentantku Jiřinu Svobodovou, která nedokázala překonat svoji základní výšku 440 cm.

Barbora Špotáková
zdroj: ČTK/AP autor: Jean-christophe Bott

Špotáková měla pět zdařených pokusů a každým by vyhrála. Ve druhé sérii posunula své maximum po mateřské o 24 cm. V tabulkách už se přiblížila na 36 cm k Lindě Stahlové z Německa, která v Monaku obsadila až páté místo. "Trošku jsem cítila, že mám na víc, ale věřím, že dlouhý hod letos přijde v pravý čas," uvedla Špotáková.

"V prvním pokusu jsem se úplně nemohla soustředit (64,84) a v tom posledním (65,20) jsem měla na paměti, že před mistrovstvím Evropy v Barceloně 2010 jsem právě v Monaku moc chtěla hodit v posledním pokusu daleko a zranila jsem si loket. Tentokrát odjíždím zdravá a to je před blížícím se mistrovstvím Evropy dobrá zpráva," dodala dvojnásobná olympijská vítězka.

Hejnová ve špičkové konkurenci na nejlepší nestačila. Nesplnilo se jí ani přání běžet rychleji než za 55 sekund, což před mítinkem považovala vzhledem k tříměsíčnímu tréninkovému manku po zlomenině zánártní kůstky za dobrý výkon. Za českým rekordem, kterým se vloni stala světovou šampionkou, zaostala o více než tři sekundy (52,83).

Podle očekávání tak skončila její série neporazitelnosti, která v uplynulé sezoně trvala 13 závodů. "Čekala jsem trochu lepší čas, ale zřejmě se tři měsíce bez běhání jen tak vymazat nedají. Budu se snažit do mistrovství Evropy dotrénovat kvalitu, jsem teď opravdu pomalá," konstatovala Hejnová.

Získala alespoň skalp druhé ženy letošních tabulek Kori Carterové z USA, závod vyhrála suverénka sezony Kaliese Spencerová z Jamajky časem 54,09. "Jsem ráda, že jsem si opět zazávodila, že jsem doběhla a zůstala zdravá. A mám radost, že všechny soupeřky mě přivítaly zpět na dráze. Toho si moc cením," dodala česká reprezentantka.

V horkém počasí na stadionu Ludvíka II. se světoví atleti prezentovali ve vrcholné formě. Kolumbijská trojskokanka Caterine Ibargüenová dolétla v poslední sérii do vzdálenosti 15,31 metru a nejdelší skok za posledních šest let vynesl mistryni světa na páté místo v historickém pořadí. Patnáctimetrová hranice padla po téměř čtyřech letech. Ke světovému rekordu Ukrajinky Innesy Kravecové se Ibargüenová přiblížila na 19 cm.

Dokonce na čtvrté místo v historii se vyhoupl Keňan Silas Kiplagat, který vyhrál 1 500 m za 3:27,64. Ve finiši předčil favorizovaného krajana Asbela Kipropa, který byl dosud čtvrtým mužem historického pořadí, a sebral mu i rekord Diamantové ligy. Třetí v cíli Ronald Kwemoi rovněž z Keni vylepšil juniorský světový rekord na 3:28,81.

Do čela letošních tabulek se posunul i vítěz osmistovky Nijel Amos z Botswany. Časem 1:42,45 zlomil rekord mítinku slavného Wilsona Kipketera. Ve finiši velmi rychlého závodu nestačil světový rekordman David Rudisha z Keni a zbylo na něj páté místo, byť se také dostal pod hranici 1:43. Nejrychlejší ženou roku je po monackém závodě Američanka Tori Bowieová. Stovku vyhrála za 10,80 a za ní další tři soupeřky pokořily jedenáctisekundovou hranici.

Dvojnásobnou trať si podmanil její krajan Justin Gatlin, který se v protivětru vyrovnal časem 19,68 Franku Fredericksovi z Namibie na osmém místě historie. Na trati 5 000 metrů zaběhla čas roku Etiopanka Genzebe Dibabaová (14:28,88) a na osmistovce Američanka Ajee Wilsonová (1:57,67). Ukrajinský výškař Bohdan Bondarenko přeskočil opět 240 cm a těsně neuspěl při pokusech o evropský rekord 243.

V koulařském sektoru Novozélanďanka Valerie Adamsová vyhrála už 53. závod za sebou. Čtyřnásobná mistryně světa třikrát překonala hranici 20 metrů a výkonem 20,38 zaostala o osm centimetrů za svým letošním maximem.