Rusy čeká ještě hodně práce, IAAF jim nejspíš zákaz startu nezruší
Londýn – Rusové se snaží, aby Mezinárodní atletická federace (IAAF) zrušila mezinárodní zákaz startu jejich reprezentantů, ale zdá se, že to bude zatím marné. Podle šéfa zvláštní vyšetřovací skupiny IAAF Runeho Andersena se Rusku nedaří splnit všechny požadavky na zavedení antidopingového systému. Nelíbí se mu především to, že některé starší dopingové případy nejsou vyřešeny, řada podezřelých atletů ještě nebyla vyslechnuta a v zemi stále pracují trenéři s pošramocenou pověstí.
Plně funkční dosud není ani Ruská antidopingová agentura (RUSADA), jež nesplňuje standardy Světové antidopingové agentury (WADA). RUSADA už nicméně může pod supervizí zahraničních expertů a Britské antidopingové agentury (UKAD) provádět testování.
"I když došlo k pokroku, stále je potřeba udělat ještě hodně práce," řekl předseda IAAF Sebastian Coe, který hodlá akceptovat návrh vyšetřovací skupiny na zachování zákazu.
Ruská atletická federace byla suspendována v listopadu 2015 poté, co WADA zveřejnila zprávu o rozsáhlém státem podporovaném dopingovém programu v zemi. Ruští atleti tak přišli mimo jiné o loňské olympijské hry v Riu de Janeiro a jako tým nebudou startovat ani na mistrovství světa v Londýně.
Toho se zúčastní 19 Rusů, kteří už dříve prokázali, že byli delší dobu testováni mimo ruský antidopingový program. Na šampionátu ale nebudou moci startovat v národních barvách a v případě vítězství jim nezahrají ruskou hymnu.
Zpívat hymnu na hotelu? Zakázáno
Státní hymnu nesmějí hrát ani zpívat na jakémkoliv místě spojeném s mistrovstvím světa včetně hotelu, kde budou bydlet, a jeho okolí. Obhájce titulu v běhu na 110 metrů překážek Sergej Šubenkov, který bude startovat v Londýně pod neutrální vlajkou, připomněl, že se zákaz vztahuje také na vyzvánění mobilních telefonů. "Chápu, že to může znít absurdně, ale neměli bychom být překvapeni. Odpovídá to logice IAAF," poznamenal pro ruský zpravodajský web RT.com.
Zákaz používání národních barev a symbolů se vedle závodního oblečení, jehož podobu si musejí nechat schválit při akreditaci, vztahuje také na zbytek těla. Ruští atleti si tak nesmějí nabarvit vlasy, nalakovat nehty nebo namalovat jakýkoliv národní symbol na tělo.