Paralympijský magazín

Muž s jednou tretrou. Jak Conseslus Kipruto oslnil Curych

Ze závodu na 3000 m steeplechase uplynulo sotva jedno kolo, když Conseslus Kipruto s hrůzou zjistil, že mu z nohy sjela levá tretra. Olympijský vítěz ale závod ani s takovým handicapem nezabalil a nakonec v dramatickém finiši zvítězil. Šampiony Diamantové ligy jsou také sprinter Noah Lyles nebo půlkařka Caster Semenyaová. Pátá místa obsadili Nikola Ogrodníková a Tomáš Staněk, sedmý skončil Jakub Vadlejch.

Dvě pátá místa, jedno sedmé. Tak dopadla v Curychu trojice českých atletů. Nejspokojenější mohl být zřejmě Tomáš Staněk, který si posunul letošní maximum (21,87 m). Ve velké konkurenci – vítězný Tomas Walsh překonal rekord Diamantové ligy – skončil pátý. Stejné pozice dosáhla v oštěpu Nikola Ogrodníková (62,99 m).

V mimořádně kvalitním závodě by Staněk potřeboval překonat český rekord, aby měl šanci na stupně vítězů. "S výkonem jsem maximálně spokojený. Jsem rád, že už mě nebolí to břicho. Mohl jsem konečně házet s radostí, uvolněností a doufám, že ještě na Kontinentálním poháru to trošku vyladím," uvedl Staněk.

Ogrodníková, jedna ze čtveřice českých atletů pro Kontinentální pohár, poprvé letos při Diamantové lize neskončila na stupních vítězů. "Jsem moc šťastná, že jsem zase hodila přes 60 metrů. Trochu mě mrzelo, že jsem neskončila do prvních tří, ale s tím se nedalo nic dělat, holky dneska byly lepší," řekla.

Na sedmé místo dosáhl v Curychu Jakub Vadlejch. Český oštěpař dokázal vyhrát Diamantovou ligu v posledních dvou sezonách, letos ale na nejlepší neměl. Vadlejch hodil "jen" 81 metrů a 57 centimetrů, v soutěži mu patřilo sedmé místo. Vítězný Andreas Hofmann zvládl o téměř deset metrů více.

Největší drama sledovali diváci při závodu na 3000 m steeplechase. Conseslus Kipruto brzy po startu přišel o tretru. V závodu ale pokračoval a nakonec si doběhl pro těsné vítězství. Dominantní byla naopak na dvoustovce Noah Lyles, stejně tak jako na osmistovce Caster Semenyaová nebo na 1500 m Timothy Cheruiyot.

Jak mítink v Curychu probíhal?

Ogrodníková musela čelit velké konkurenci. Taťána Chaladovičová v soutěži jen o centimetr nepřekonala hranici 67 metrů, daleko hodily i Liou Š'-jing (66,00 m) a Kara Wingerová (64,75 m). Česká reprezentantka a stříbrná medailistka z mistrovství Evropy nakonec v Curychu obsadila pátou příčku, když zaznamenala hod dlouhý 62,99 m.

Jestliže v oštěpu žen sledujeme skvostné výkony, to samé platilo i o mužském vrhu koulí. Tomas Walsh překonal v Curychu rekord Diamantové ligy pokusem dlouhým 22,60 metru. Na to nedokázal nikdo ze soupeřů reagovat. Tomáši Staňkovi se dařilo, když si překonal letošní maximum (21,87 m). Českému koulařovi to však ani tak nestačilo na lepší než pátou příčku.

Fantastickou podívanou byl mužský závod na 3000 m steeplechase. Conseslus Kipruto vyhrál počtvrté Diamantovou ligu – to by ale samo o sobě nebylo takovým šokem. Keňský vytrvalec však dokázal všechny soupeře porazit přesto, že dva a půl kilometru běžel pouze s jednou tretrou. I tak dokázal ve finiši porazit Sufjana El Bakkalího.

Stovka žen měla být soubojem Diny Asherové-Smithové, současné evropské šampionky na 100 i 200 metrů, a Marie-Josée Ta Louové, která letos vyhrála všechny zastávky Diamantové ligy, do kterých zasáhla. Obě letos běžely za 10,85. Jenže v Curychu se nakonec radoval někdo úplně jiný. Murielle Ahoureová obě zaskočila skvělým startem a vyhrála časem 11,01.

Lyles, nebo Gulijev? Taková otázka byla před startem mužské dvoustovky na rtech všech diváků, kteří vyvrcholení závody v Curychu sledovali. Letošní nejrychlejší muž, anebo mistr Evropy z Berlína? Spojené státy, nebo Turecko? Nakonec o vítězi nebylo pochyb. Lyles znovu potvrdil, že se mu nikdo nemůže měřit. V Curychu vyhrál za 19,67 (Gulijev běžel 19,98).

Patnáctistovka mužů byla v letošní sezoně v jasné režii Timothyho Cheruiyota. Keňana nedokázal nikdo ohrozit ani v Curychu. Nejblíže tomu byl jeho krajan Elijah Manangoi, ani on ale nakonec na letošního suveréna neměl. Cheruiyot obhájil svůj loňský titul a sezonu Diamantové ligy uzavřel slušným časem 3:30,26.

Pětka žen nabídla souboj mezi Siffan Hassanovou a Hellen Obiriovou. Druhá jmenovaná nebyla ve snadné pozici. Brzy se dostala do čela a vypadalo to, že jen zbytečně marní silami. Jenže Keňanka našla v závěru ještě jednu extra rychlost a ve finiši za zády udržela dotírající Hassanovou. Třetí doběhla Senbere Teferiová.

Čtyřstovka mužů byla úlovkem Freda Kerleyho. Američan si musel poradit s odporem dvou soupeřů: Stevena Gardinera a Matthewa Hudson-Smithe. Jenže prvně jmenovaný bahamský reprezentant nakonec nedoběhl kvůli svalovému problému a čerstvý mistr Evropy Hudson-Smith dokončil až jako třetí. Dostal se totiž před něj také Nathan Strother.

Caster Semenyaová jasně potvrdila předpoklady a s přehledem zvítězila také v Curychu. Ve finále Diamantové ligy zaběhla čas 1:55,27. Jihoafričanka se naposledy musela před soupeřkami sklonit v roce 2015, od té doby ji nikdo neporazil. Druhá skončila Ajee Wilsonová, třetí Natoja Gouleová.

Na oválu soupeřily též překážkářky na delší, čtyři sta metrů dlouhé trati. Fanoušci v Curychu hnali dopředu především Léu Sprungerovou, jenže o vítězství se na dráze přetahovaly reprezentantky jiných zemí. Dalilah Muhammadová se jako jediná dostala pod 54 vteřin (53,88) a zvítězila před krajankou Shamier Littleovou. Sprungerová doběhla šestá.

Rozhodovalo se také v soutěži koulařek. Celkovou vítězkou seriálu se stala mistryně světa Kung Li-ťiao, která předvedla výkon 19,83 metru. Obhájila tak svůj loňský triumf. O devatenáct centimetrů méně zvládla Raven Saundersová, třetí skončila Christina Schwanitzová (19,50 m). Němka přitom do finále postoupila s největším počtem bodů.

Vyvrcholením mítinku byl mužský závod na dlouhých překážkách. Chyběl suverén Abderrahman Samba, o vítězství tak bojovali jeho soupeři: Kyron McMaster s Karstenem Warholmem. Bylo to těsné, závodilo se do posledních metrů. Větší rychlost ale nakonec ukázal britský překážkář, který vyhrál časem 48,08.