Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Následuje
Branky, body, vteřiny

Sto metrů, necelých deset vteřin. Kdo se bude v Dauhá ucházet o sprinterský trůn?

V sobotu na to dojde. Souboj o nejrychlejšího muže mistrovství světa pozná svého vítěze. Potvrdí svou pozici světové jedničky posledních let Christian Coleman? Nebo obhájí dva roky starý titul jeho krajan Justin Gatlin? Sprinterské boje proběhnou poprvé od roku 2003 bez jamajské legendy Usaina Bolta.

Bolt byl natolik výraznou postavou, že dominoval nejen sprinterským distancím, nejen celé atletice, ale i celosvětovému sportu. Vždyť jen málokterou sportovní hvězdu znají lidé po celém světě: Lionela Messiho, Serenu Williamsovou, pár dalších a ovšemže i jamajského rekordmana, jehož časy 9,58 (100 m) a 19,19 (200 m) ještě nějaký ten pátek stát budou.

Jenže Bolt je už také minulostí. Na šampionátu v Londýně před dvěma lety běžel svůj poslední ostrý závod a skončil v něm až třetí za dvěma Američany: Justinem Gatlinem a Christianem Colemanem. Prvně jmenovaný tehdy zvítězil, a bylo to k velké nelibosti publika na londýnském stadionu i u televizních obrazovek.

Vždyť Gatlin, který vyhrál olympiádu v Aténách před patnácti lety, za sebou má opakovaný dopingový trest. Navíc letos v červenci se objevily zprávy, že sedmatřicetiletý sprinter, který v rozporu s obvyklým trendem dosáhl svých nejlepších časů až po překročení třicítky, znovu spolupracuje s nechvalně proslulým koučem Dennisem Mitchellem. 

Na rozdíl od Gatlina stříbrný z londýnského závodu, tehdy teprve jednadvacetiletý Coleman, žádný takový škraloup neměl. Do mladého Američana se tak vkládaly velké naděje a on je živil rychlými časy, které sice nedosahovaly ani zdaleka těch Boltových (Coleman běžel nejrychleji 9,79, tedy 21 setin za Boltovým rekordem), přesto převyšovaly konkurenci.

Bohužel, i nad nejrychlejším mužem posledních tří sezon, kterého dokázal porazit pouze krajan Noah Lyles (ten ale v Dauhá poběží jen dvoustovku), už je také stín podezření. Coleman totiž třikrát během jednoho roku nepodstoupil dopingový test a automatickému trestu unikl jen díky mezeře v pravidlech, podle níž se první pochybení antedatovalo.

Coleman se následně omluvil a uvedl, že šlo o jeho chybu, která však nemá nic společného s dopingem. Připustil také, že "jakmile se stane něco podobného, je těžké znovu si vybudovat reputaci a zamezit spekulacím." Mnozí další atleti jej kritizovali, například mistryně světa na 1500 m Jenny Simpsonová.

"Jakmile máte dva takové případy, stanete se velmi, opravdu velmi opatrným. Nebo byste alespoň měli... Když pochybíte třikrát, je to buď proto, že podvádíte, nebo proto, že jste idiot. A v obou případech byste neměli závodit," nebrala si servítky nedávná vítězka závodu po newyorské 5. avenue a jedna z kandidátek na medaili z Dauhá.

V každém případě Coleman právnickou přestřelku s Americkou antidopingovou agenturou (USADA) vyhrál a jeho startu v Dauhá tak nebrání. Bude velkým favoritem, vždyť i jeho nejpomalejší letošní čas (9,86) je lepší než kterýkoliv z výkonů soupeřů. Bylo by velkým překvapením, kdyby se v sobotu večer tuzemského času nestal poprvé mistrem světa.

Justin Gatlin
zdroj: Reuters

Kromě amerického favorita se jen dvěma mužům podařilo letos zaběhnout pod hranici 9,90. Prvním je Gatlin, který si však na začátku září v Záhřebu zřejmě poranil stehenní sval a jeho zdravotní stav není jistý. Druhý sprinter, Nigerijec Divine Oduduru, zase zářil v první části sezony ve vysokoškolské NCAA, od té doby ale jeho výkony poklesly.

A pak je tu několik známých jmen, jejichž šance však nelze odhadovat jako velké. Ano, Yohan Blake se sice s Tysonem Gayem dělí o druhý nejrychlejší čas všech dob (9,69), od jeho nejslavnějšího období už ale uplynulo mnoho let. Těžko očekávat, že by v devětadvaceti letech navázal na svůj triumf z MS v Daegu z roku 2011.

Nenápadným uchazečem o medaili se naopak může stát André De Grasse. Kanadský sprinter získal v Riu olympijskou medaili jak na stovce, tak na dvojnásobné trati. V dalších letech už ale tak výrazný nebyl, tedy až donedávna: v posledních dvou závodech si zaběhl nejlepší časy právě od brazilské olympiády.

Afričtí fanoušci budou povzbuzovat Akani Simbiného z Jihoafrické republiky, největším žolíkem Britů bude Zharnel Hughes a Čína zase sází na Sie Čen-jie, který šokoval druhým místem za Lylesem na Diamantové lize. Má někdo z nich na medaili? Těžko odhadovat předtím, že se sprinterské pole skutečně rozběhne vstříc oněm mytickým sto metrům.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články