V šachu

Staněk v historickém finále koulařů na MS skončil desátý, Vadlejch postoupil z kvalifikace

Finále koulařů na atletickém mistrovství světa v Dauhá nabídlo nádhernou podívanou. Trojici medailistů dělil jediný centimetr. Američan Joe Kovacs vyhrál nejkvalitnější koulařskou soutěž historie. Poslední pokus 22,91 m ho zařadil na třetí místo všech dob. V nabité konkurenci se neprosadil český rekordman Tomáš Staněk a skončil desátý s výkonem 20,79 metru. Kvalifikaci oštěpařů úspěšně zvládl Jakub Vadlejch hodem 84,31 metru a postoupil do finále. Nizozemka Sifan Hassanová kralovala v běhu na 1500 metrů s velkým náskokem a po triumfu na 10 000 metrů získala unikátní double.

Koulař Tomáš Staněk na MS v Dauhá
zdroj: ČTK/PR/ASC Dukla autor: Ivana Roháčková

Ve velkém stylu začal obhájce titulu Novozélanďan Tomas Walsh. Při prvním pokusu se přiblížil na deset centimetrů k magické hranici 23 metrů. Od roku 1990 nikdo takhle daleko kouli neposlal. Walsh všechny další pokusy přešlápl, ale málokdo pochyboval o jeho vítězství.

Jenže v poslední sérii se před něj o jeden centimetr dostal Kovacs, mistr světa z Pekingu v roce 2015. A vzápětí Walshův výkon přesně vyrovnal olympijský vítěz a lídr letošních tabulek Američan Ryan Crouser a posunul se před něj díky lepšímu druhému pokusu. Brazilec Darlan Romani zůstal bez medaile, přestože také překonal 22 a půl metru.

Staněk se nepřiblížil svým letošním nejlepším výkonům a zůstal před branami užšího finále. Dramatický závěr nevídané bitvy tak mohl sledovat jen jako divák a nad výkony těch nejlepších jen nevěřícně kroutil hlavou.

"Byl jsem jak Alenka v říši divů, to jenom koukáte. Jak kdyby někdo vypnul gravitaci. Já jsem do přípravy dal maximum a možná jsem i trochu rád, že jsem tady nehodil maximum, protože by z toho stejně nic nebylo. Jestli být pátý, šestý, devátý nebo desátý... Jako měl bych z toho výkonu radost, ale byl bych asi o to víc zklamaný, že bych hodil dobrý výkon, zrovna když všichni hodili naprostý nesmysl," komentoval soutěž.

Vadlejch se v kvalifikaci srovnal, Němci zklamali

Obhájce stříbrné medaile je jediným českým zástupcem v soutěži. Mistr světa z roku 2013 Vítězslav Veselý pro zranění prstu účast na poslední chvíli vzdal.

Vadlejch, jehož nejlepším letošním výsledkem bylo druhé místo na Diamantové lize v Birminghamu a výkon 85,78 m, začal hodem dlouhým 81,70 m. Druhý pokus už letěl za žlutou linii, označující limit. "Druhý pokus byl trochu technicky lepší a trefil jsem ho, takže doletěl na tu čáru, co bylo potřeba," řekl Vadlejch.

Nejlépe začal německý mistr světa Johannes Vetter, který splnil povinnost hned prvním hodem - 89,35 m. Překonal zdravotní problémy a znovu potvrdil, že i v kvalifikaci se do toho umí pořádně opřít. Před dvěma lety v Londýně byl jeho kvalifikační hod 91,20 m mnohem delší než vítězný finálový.

Nečekaně však selhali dva jeho krajané. Ve finále nebude třetí muž letošních tabulek Andreas Hoffmann ani olympijský vítěz Thomas Röhler, který nepřekonal ani osmdesátimetrovou hranici a obsadil až 23. místo.

České kvarteto nastupovalo k rozběhům na 4x400 m s nejhorším časem ze všech 16 štafet. Čtveřice Jan Tesař, Michal Desenský, Patrik Šorm a Vít Müller běžela na hranici svých možností a nechala čtyři štafety za sebou. Byla dokonce o 75 setin rychlejší než v Jokohamě, kde si ještě s finišmanem Pavlem Maslákem zajistila postup do Dauhá.

"Season best byla taková ta hranice, kdy jsme si říkali, že by to mohlo padnout, ale že to padne o takový kus, to si troufám říct, že nikdo z nás nečekal," řekl Tesař. Nejlepší český čtvrtkař posledních let Maslák MS vynechal s tím, že se chce soustředit na halovou sezonu, v níž se mu tradičně daří víc.

Americký koulař Joe Kovacs
zdroj: ČTK/AP autor: David J. Phillip

Nejrychlejší byli podle očekávání Američané, kteří se jako jediní dostali pod tři minuty. Stejnou pozici zaujaly i jejich krajanky v sestavě s Allyson Felixovou, usilující o rekordní třinácté zlato z MS.

V kvalifikaci dálkařek byla nejlepší německá mistryně Evropy Malaika Mihambová, která zůstala jen dva centimetry pod sedmimetrovou hranicí. Tu letos už pětkrát překonala, což ji staví do pozice největší favoritky. Mezi vyřazenými je čtyřnásobná mistryně světa Američanka Brittney Reeseová, k postupu do šestého finále na MS jí chyběl jeden centimetr.

V nedělním finále ji může zastoupit krajanka Tori Bowieová. Sprinterka, která pro zdravotní problémy vzdala pokus obhájit zlato na stovce už před semifinále, předvedla ve své doplňkové disciplíně 677 cm a postoupila ze třetího místa.

V slzách skončil šampionát pro olympijskou vítězku v běhu na 100 m překážek Američanku Briannu McNealovou. Ulitý start znamenal konec nadějí už v rozběhu. Mezi favoritky se nečekaně zařadila Tobi Amusanová z Nigérie osobním rekordem 12,48 s. Tak rychle ještě žádná žena v rozběhu na mistrovství světa neběžela.

Hassanová je bežeckou královnou mistrovství

Sifan Hassanová z Nizozemska vyhrála běh na 1500 m s velkým náskokem v evropském rekordu 3:51,95 a po triumfu na 10 000 m získala unikátní double. Posledních šest set metrů bylo jejím velkým sólem.

Obhájkyně titulu Faith Kipyegonová z Keni, vracející se na dráhu po mateřské pauze, skončila druhá a Gudaf Tsegayová z Etiopie získala bronz. Na mistryni Evropy Lauru Muirovou z Velké Británie zbylo jen páté místo.

Také běh na 5000 m vyhrála favoritka, Helen Obiriová z Keni zopakovala triumf z Londýna. Táhla startovní pole už od druhého kola a nikoho před sebe nepustila až do cíle, jímž proběhla v rekordu šampionátu 14:26,72.

Keňskou radost znásobila stříbrem Margaret Kipkemboiová. Němka Konstanze Klosterhalfenová však dokázala, že může až do finiše držet krok i s nejlepšími Afričankami, a doběhla si pro bronz.

Soutěž trojskokanek vyhrála stejně jako před dvěma lety v Londýně Yulimar Rojasová z Venezuely. Letos jako jediná překonala 15 metrů a ve finále to předvedla hned dvakrát. Vítězný výkon 15,37 m byl jen čtyři centimetry za jejím letošním maximem.

Shanieku Rickettsovou z Jamajky porazila o 45 centimetrů. Olympijská vítězka Caterina Ibargüenová z Kolumbie proklouzla do užšího finále až z posledního místa, ale pak přece jen zabrala a vybojovala bronz.

Američtí sprinteři se poučili z chyb v pátečním semifinále, předávky tentokrát klaply perfektně a výsledkem bylo vítězství v národním rekordu 37,10 s a druhé místo v historických tabulkách na 4x100 m. Rychleji běhali jen Jamajčané v éře Usaina Bolta. Bez něj se v Dauhá nedostali ani do finále. Britské kvarteto na druhém místě vylepšilo vlastní evropský rekord o 11 setin časem 37,36.

Jamajské sprinterky získaly zlato ve štafetě na 4x100 m počtvrté z posledních šesti šampionátů a pokaždé při tom byla vítězka stovky Shelly-Ann Fraserová-Pryceová. Na poslední úsek nasadily trochu nečekaně bronzovou čtvrtkařku Shericku Jacksonovou a ta proběhla cílem s velkým náskokem v letošním nejlepším světovém čase 41,44.

Britská čtveřice skončila stejně jako před dvěma lety na druhém místě. Ústup z pozic amerických sprinterek potvrdil bronz, nejhorší výsledek od roku 2009, kdy nedokončily semifinále.

Výsledky mistrovství světa v atletice v Dauhá:

Finále:

Muži:

Koule: 1. Kovacs 22,91 - nejlepší letošní světový výkon, 2. Crouser (oba USA) 22,90, 3. Walsh (N. Zél.) 22,90, 4. Romani (Braz.) 22,53, 5. Hill (USA) 21,65, 6. Bukowiecki (Pol.) 21,46, 7. Gill (N. Zél.) 21,45, 8. Enekwechi (Nig.) 21,18, ...10. Staněk (ČR) 20,79.

4x100 m: 1. USA (Coleman, Gatlin, Rodgers, Lyles), 37,10 - nejlepší letošní světový výkon 37,10, 2. Británie (Gemili, Hughes, Kilty, Mitchell-Blake) 37,36 - evropský rekord, 3. Japonsko (Tada, Širaiši, Kirju, Sani Brown) 37,43, 4. Brazílie 37,72, 5. JAR 37,73, 6. Čína 38,07, Francie nedokončila, Nizozemsko diskvalifikováno.

Ženy:

1500 m: 1. Hassanová (Niz.) 3:51,95 - nejlepší letošní světový výkon, 2. Kipyegonová (Keňa) 3:54,22, 3. Tsegayová (Et.) 3:54,38, 4. Houlihanová (USA) 3:54,99, 5. Muirová (Brit.) 3:55,76, 6. Debuesová-Staffordová (Kan.) 3:56,12, 7. Chebetová (Keňa) 3:58,20, 8. Simpsonová (USA) 3:58,42.

5000 m: 1. Obiriová 14:26,72, 2. Kipkemboiová (obě Keňa) 14:27,49, 3. Klosterhalfenová (Něm.) 14:28,43, 4. Gemechuová (Et.) 14:29,60, 5. Rengeruková (Keňa) 14:36,05, 6. Workuová (Et.) 14:40,47, 7. Weightmanová (Brit.) 14:44,57, 8. Feysaová (Et.) 14:44,92.

4x100 m: 1. Jamajka (Whyteová, Fraserová-Pryceová, Smithová, Jacksonová) 41,44 - nejlepší letošní světový výkon, 2. Británie (Philipová, Asherová-Smithová, Nelsonová, Neitová) 41,85, 3. USA (Bryantová, Danielsová, Akinosunová, Parkerová) 42,10, 4. Švýcarsko 42,18, 5. Německo 42,48, 6. Trinidad a Tobago 42,71, 7. Itálie 42,98, 8. Čína 1:05,97.

Trojskok: 1. Rojasová (Ven.) 15,37, 3. Rickettsová (Jam.) 14,92, 3. Ibargüenová (Kol.) 14,73, 4. Williamsová (Jam.) 14,65, 4. Saladuchová (Ukr.) 14,52, 6. Peleteirová (Šp.) 14,47, 7. Orjiová (USA) 14,46, 8. Mamonaová (Portug.) 14,40.

Rozběhy a kvalifikace:

Muži:

4x400 m: 1. USA 2:59,89, ...12. ČR (Tesař, Desenský, Šorm, Müller) 3:02,97 - nepostoupili do finále.

Oštěp: 1. Vetter (Něm.) 89,35, ...6. Vadlejch (ČR) 84,31 - postoupil do finále.