Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Bure Cup

Už jen vyhrát olympiádu, přeje si znovu zlatý kladivář Fajdek

Bolela ho hlava a cítil se malátný, přesto zase soupeřům ukázal, kdo je kladivářským šampionem. Na MS v Dauhá jako jediný přehodil osmdesátimetrovou hranici a získal rekordní čtvrtý titul. Kladivu na světových šampionátech vládne nepřetržitě od roku 2013.

Pawel Fajdek
zdroj: Reuters

"Chtěl jsem hodit 82 metrů, tréninky k tomu směřovaly. Ale je skvělé, že mám zlato. Teď už mi zbývá jen vyhrát olympiádu," řekl třicetiletý Fajdek, který před třemi lety v Riu nečekaně ztroskotal už v kvalifikaci. O čtyři roky dříve v Londýně si zase nepřipsal ani jeden platný pokus. Přitom pár měsíců před olympiádou poprvé přehodil hranici 80 metrů.

Na premiérový velký triumf si tak musel počkat až do MS 2013 v Moskvě. Při úspěšné obhajobě v Pekingu o dva roky později oslavoval téměř 140 kg vážící kladivář tak mocně, že v podnapilém stavu zaplatil taxikáři svou zlatou medailí, protože neměl peníze. Naštěstí mu policisté pomohli cenný kov najít a získat zpět.

Začátek této sezony rodákovi ze Šwiebodzic poblíž českých hranic zkomplikovala operace břicha, kvůli níž musel upravit jídelníček. K tréninku se vrátil v březnu, formu následně potvrdil pěti ze šesti nejdelších výkonů roku. Dál letos hodil pouze jeho krajan Wojciech Nowicki, jenž loni v Berlíně připravil Fajdeka o druhý titul evropského šampiona.

V kvalifikaci v Dauhá ale Fajdek dominoval, druhého Nowického porazil o metr a půl. "Zajímá mě jen první místo, stříbro by znamenalo porážku," prohlásil sebevědomě před finále. V něm čtyřnásobný vítěz Univerziády dokázal, že nemluvil do větru.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články