Chepngetichová je mistryní světa v maratonu, Joglová překvapila 20. místem
Keňanka Ruth Chepngetichová je mistryní světa v maratonu, zvítězila v čase 2:32:43. Další medaile v nočním závodě na šampionátu v katarském Dauhá získaly obhájkyně titulu Rose Chelimová z Bahrajnu (2:33:46) a Helalia Johannesová z Namíbie (2:34:15). Česká reprezentantka Marcela Joglová při premiéře na MS předčila očekávání a obsadila dvacáté místo v čase 2:52:22.
Chepngetichová, která se v lednu výkonem 2:17:08 stala třetí nejrychlejší maratonkyní historie, se o první útok pokusila už ve druhém kole, ale pak se většinou držela ve vedoucí skupině.
Rozhodující atak si nechala pro náběh do posledního ze šesti sedmikilometrových kol v zálivu Corniche. Šampionce z Londýna Chelimové nakonec utekla více než o minutu a v 25 letech získala první velkou světovou maratonskou medaili.
"Jsem velmi šťastná, že jsem vyhrála a vrátila zlato do Keni. Bylo to těžké, ale věděla jsem, co čekat, protože jsem běžela v Dubaji. Trénovala jsem na tohle počasí tím, že jsem běhala odpoledne za ostrého slunce," uvedla novopečená šampionka.
Keňské barvy triumfovaly na MS naposledy v roce 2013, kdy obhájila titul Edna Kiplagatová. Ta ještě ve 40 letech bojovala o medaili, ale skončila čtvrtá.
Joglová, která se měla papírově pohybovat na chvostu pole, rozeběhla závod poměrně odvážně a držela se zhruba v polovině. Řada soupeřek odpadala a dvaatřicetiletá Češka nakonec uzavírala druhou světovou desítku. Byla šestou nejlepší Evropankou.
Výkonem zhruba o čtvrt hodiny zaostala za svým osobním rekordem z jarního závodu v Rotterdamu, kterým se na MS kvalifikovala, ale v obtížných podmínkách byly všechny běžkyně pomalejší než jindy.
"Jsem šťastná. Jsem opravdu moc ráda, že jsem to doběhla, to byl hlavně můj cíl. Samozřejmě, že jsem chtěla co nejlepší čas, ale v těchhle podmínkách jsem nevěřila, že to bude na osobák," komentovala Joglová svůj výkon.
Závod ve velkém teplu a dusnu nedokončilo 28 vytrvalkyň. Byla mezi nimi například kompletní etiopská trojice, vítězka letošního Pražského maratonu Lonah Salpeterová z Izraele nebo Britka Charlotte Purdueová, která byla na předloňském MS nejlepší Evropankou.
Müller postoupil do semifinále překážek, Češkám se nedařilo
Ze čtveřice českých atletů v úvodním programu rozběhů a kvalifikací uspěl jen překážkář Vít Müller. Při premiéře na MS postoupil ze čtvrtého místa v rozběhu na 400 metrů překážek přímo do semifinále. Ženám se první den nedařilo. V kvalifikaci se o postup do finále neúspěšně snažila kladivářka Kateřina Šafránková, limit nezdolala v tyči Romana Maláčová a v rozběhu na 800 m neuspěla ani Diana Mezuliáníková.
Müller běžel v páté dráze po boku amerického favorita Raie Benjamina, který čtvrtý rozběh vyhrál. Třiadvacetiletý český reprezentant v cílové rovince uhájil čtvrtou pozici před Japoncem Masakim Tojodou a měl hned jistotu postupu.
Přitom udělal spoustu chyb. "Pokazil jsem, co se dalo. Vzal jsem třetí i čtvrtou překážku kolenem a šestou jsem skočil úplně hrozně. Ale konkurenti to skákali asi ještě hůř," uvedl po závodě, který dokončil v čase 50,15.
Mezuliáníková byla první Češkou, která zasáhla do rozběhů. "Snažila jsem se, abych postoupila alespoň na čas. Přišlo mi to rychlé. V poslední zatáčce tam byla kolize, musela jsem se po ní znovu rozbíhat, ale takové to bohužel je," hodnotila po závodě na 800 m Mezuliáníková, které patřilo šesté místo. Ani na čas (2:03,48) do semifinále neprošla.
Byla tak alespoň ráda, že v cílové rovince jednu soupeřku předběhla. "Ta na tom opravdu nebyla dobře, takže každá poražená soupeřka byla dobrá. Ale myslím si, že na to páté místo to bylo. Bohužel," doplnila. Nejrychlejší půlkařkou v rozbězích byla Winnie Nanyondová z Ugandy za 2:00,36.
Postoupit se nepodařilo Romaně Maláčové v tyčkařské kvalifikaci. Třetí pokus na 450 centimetrech vypadal nadějně, laťka však nakonec ze stojanů spadla.
K účasti ve finále bylo třeba zdolat limit 460 cm. Překonalo ho sedmnáct závodnic, takže v neděli bude k vidění nejpočetnější finále tyčkařek v historii mistrovství světa.
"Všechny skoky v rozcvičení vypadaly skvěle a dost jsem si věřila, protože takhle jsem neskákala celou sezonu. Nevím, co se stalo u toho třetího pokusu (na 450), překvapilo mě, že laťka spadla. Strašně mě to mrzí, protože to bylo skvělé skákání," litovala Maláčová.
Kvalifikace na Chalífově mezinárodním stadionu nevyšla ani kladivářce Kateřině Šafránkové, jejíž nejdelší pokus dolétl jen do vzdálenosti 65,46 m. Celkově Šafránkové patřilo předposlední devětadvacáté místo.
"Mrzí to hodně, protože jsem byla připravená. Nevyšlo to a nemá cenu to na nic svádět, prostě se to nepovedlo," emotivně hodnotila Šafránková. "Příprava nebyla ideální, ale nebylo to nic, s čím bych se nemohla poprat. Postup byl hodně vysoko. Není to ale nic, co by se nedalo dokázat," dodala.
V rozbězích na 100 metrů potvrdil roli favorita číslo jedna Christian Coleman, který se časem 9,98 jako jediný dostal pod hranici deseti sekund. Do semifinále postoupil i jeho krajan Justin Gatlin, který v 37 letech usiluje o obhajobu titulu. Na start nenastoupil Nigerijec Divine Oduduru, jenž je s výkonem 9,86 dvojkou letošních tabulek.
Skvělou formu ukázal již v kvalifikaci dálkařů Kubánec Juan Miguel Echevarría, který hned prvním skokem dolétl do vzdálenosti 840 cm. Tak daleko neskočil žádný atlet v kvalifikaci MS za posledních 20 let. Jednadvacetiletý Kubánec vede letošní tabulky výkonem 865 cm.
Norští bratři Ingebrigtsenové nakonec poběží všichni tři finále závodu na 5000 metrů. Nejmladší ze sourozenců Jakob, úřadující evropský šampion na 1500 a 5000 metrů, byl sice po rozběhu diskvalifikován za vyšlápnutí z dráhy, ale norská výprava uspěla s protestem.
Devatenáctiletý Jakob Ingebrigtsen skončil v úvodním rozběhu na čtvrtém místě a bez potíží si zajistil přímý postup do finále. Po doběhu byl však diskvalifikován.
Na základě norského protestu jury případ prozkoumala a trest zrušila, protože usoudila, že Nor vyšlápl do trávy po kontaktu se soupeřem a neměl z vybočení z trati užitek.
Jeho bratři, bývalí mistři Evropy na 1500 metrů, se kvalifikovali z druhého rozběhu. Šestadvacetiletý Filip doběhl třetí a o dva roky starší Henrik postoupil časem ze sedmé příčky.
Mistrovství světa v atletice v Dauhá:
Kvalifikace a rozběhy:
Muži:
100 m: 1. Coleman (USA) 9,98.
5000 m: 1. Chelimo (USA) 13:20,18.
400 m př.: 1. Samba (Katar) 49,08, ...22. Müller 50,15 - postoupil do semifinále.
Dálka: 1. Echevarría (Kuba) 840.
Trojskok: 1. Pichardo (Portug.) 17,38.
Ženy:
800 m: 1. Nanyondová (Uganda) 2:00,36, ...30. Mezuliáníková 2:03,48 - nepostoupila.
3000 m př.: 1. Chepkoechová (Keňa) 9:18,01.
Tyč: 1. Bradshawová (Brit.), Nageotteová, Morriová (obě USA), Newmanová (Kan.), Sidorovová (Rus.), Žuková (Běl.), Stefanidiová (Řec.) všechny 460, ... Maláčová 435 - nepostoupila.
Kladivo: 1. Priceová (USA) 73,77, ...29. Šafránková< 65,46 - nepostoupila/strong>.