Staněk bere bronz, čtvrtkařům se dařilo v rozbězích

Česká výprava získala hned v prvním dnu atletického mistrovství Evropy medaili. Postaral se o ni koulař Tomáš Staněk, který vybojoval bronz. Zlato bere Filip Mihaljevič. V rozbězích uspěli všichni čeští čtvrtkaři Patrik Šorm, Matěj Krsek a Pavel Maslák i Tereza Petržilková. V desetiboji je Adam Sebastian Helcelet po prvním dnu devátý.

Staněk výkonem 21,26 metru skončil třetí za vítězným Chorvatem Filipem Mihaljevičem (21,88) a Srbem Arminem Sinančevičem (21,39). Halový mistr Evropy z loňského roku Staněk se v 31 letech dočkal první medaile z šampionátu pod širým nebem. Na mistrovství světa 2017 i mistrovství Evropy 2018 obsadil nepopulární čtvrtou pozici.

Na stupně vítězů by mu stačil i výkon z druhé série 21,05. Třetím pokusem se Staněk zlepšil na 21,26, ale víc už nepřidal. Zaostal tak za vystoupením z dopolední kvalifikace, v níž předvedl hned prvním pokusem 21,39 metru, i nedávného mítinku v Lucembursku. Tam naznačil výbornou formu výkonem 21,94, jímž se přiblížil na sedm centimetrů vlastnímu českému rekordu pod širým nebem.

V Mnichově měl nejlepší letošní výkon z přihlášených vrhačů, proto neskrýval rozpaky z třetího místa. "Samozřejmě mě to mrzí. V kvaldě jsem se cítil suprově. Spokojený asi být nemůžu," řekl Staněk České televizi.

Ve finále se potýkal s technikou. "Věděl jsem, že mám i na Chorvata, ale byl jsem takový stažený. Nedokázal jsem rozpojit nohy od vršku, abych tu kouli předběhl a nechal ji za sebou. Spousta hodů mi zůstala v ruce, vůbec mi to nenapnulo na prsty. Škoda," prohlásil svěřenec Petra Stehlíka, který má ve sbírce kompletní sadu medailí z halových mistrovství Evropy a bronz z halového světového šampionátu v roce 2018.

Na kontinentálním mistrovství pod širým nebem získal medaili jako první český koulař od roku 1982, kdy skončil v Aténách třetí Remigius Machura.

Soutěž koulařek ovládla Nizozemka Jessica Schilderová, která jako jediná překonala hranici 20 metrů a vylepšila národní rekord na 20,24 metru.

Patrik Šorm
zdroj: ČTK/AP/Martin Meissner

Dařilo se čtvrtkařům

Do semifinále už postoupil Patrik Šorm, který ve svém rozběhu na 400 metrů skončil druhý, dokonce v osobním rekordu 45,66. "Je to season best a postup do semifinále. Pro to jsem tady byl a teď si můžu odpočinout na zítřek," prohlásil Šorm bezprostředně po závodě.

V pátek ho trápily střevní problémy a měl i teplotu. "Proto jsem takový čas nečekal, i když jsem věřil, že postoupím. Je to hodně povzbudivé," poznamenal.

Přímý postup si vybojoval i Krsek díky třetímu místu v třetím rozběhu za 46,12. Trojnásobný halový mistr světa a Evropy Maslák v závěru čtvrtého běhu třetí místo neudržel, ale postoupil časem 45,92. Poprvé v sezoně se dostal pod 46 sekund.

Nejlepších devět čtvrtkařů bylo nasazeno přímo do semifinále. "Je to určitě výhoda mít o jeden běh méně. Taky by se mi to hodilo," komentoval to Šorm. Nyní bude muset rychle zregenerovat, protože semifinále se běží hned v úterý po poledni. Očekává, že na postup si bude muset zlepšit osobní rekord 45,41. "Když si to rychle promítnu v hlavě, tak 45,20 nebo 45,30 bude potřeba na finále," odhadoval pátý muž letošního halového mistrovství světa.

Do semifinále se probojovala i čtvrtkařka Tereza Petržílková, která podobně jako Maslák prošla dál až díky času poté, co ve svém rozběhu skončila dokonce až šestá.

Za postupovými branami naopak zůstal Jan Friš, který ve svém rozběhu na 1500 metrů skončil až jedenáctý. Ještě hůře se dařilo druhému z českých reprezentantů na této trati Filipu Sasínkovi, jenž závod vůbec nedokončil kvůli silným bolestem hlavy.

Adam Sebastian Helcelet
zdroj: TK/AP/Martin Meissner

Helcelet devátý, Sýkora skončil

Desetibojaři Helceletovi vyšla koule, v níž byl výkonem 15,30 metru druhý. Průběžné šesté místo udržel i po výšce, ale v běhu na 400 metrů si připsal dvanáctý čas a klesl na devátou příčku. Jiří Sýkora neměl v kouli ani jeden měřený pokus a ze soutěže odstoupil. S velkým náskokem vede Švýcar Simon Ehammer, který vyhrál stovku, v dálce se blýskl veleskokem 831 centimetrů a první den završil triumfem v běhu na 400 metrů výborným výkonem 47,40.

Finále:

Muži:

Koule: 1. Mihaljevič (Chorv.) 21,88, 2. Sinančevič (Srb.) 21,39, 3. Staněk (ČR) 21,26, 4. Ponzio (It.) 20,98, 5. Haratyk 20,90, 6. Bukowiecki (oba Pol.) 20,74.

Desetiboj (po pěti disciplínách): 1. Ehammer (Švýc.) 4661 b. (100 m: 10,56 - dálka: 831 - koule: 14,24 - výška: 208 - 400 m: 1. 47,40), 2. Dester (It.) 4327 (10,81 - 746 - 14,56 - 202 - 47,90), 3. Skotheim (Nor.) 4324 (10,98 - 756 - 13,65 - 211 - 48,27), 4. Oiglane (Est.) 4208, 5. Wiesiolek (Pol.) 4205, 6. Taam (Niz.) 4193, ...9. Helcelet 4122 (11,13 - 728 - 15,30 - 199 - 50,16), ...Sýkora (oba ČR) 1636 (11,09 - 692 - bez výkonu) - nedokončil.

Ženy:

Koule: 1. Schilderová (Niz.) 20,24, 2. Dongmová (Portug.) 19,82, 3. Van Klinkenová (Niz.) 18,94, 4. Roosová (Švéd.) 18,55, 5. Gambettaová 18,48, 6. Ritterová (obě Něm.) 18,29.

10.000 m: 1. Canová (Tur.) 30:32,57, 2. McColganová (Brit.) 30:41,05, 3. Salpeterová (Izr.) 30:46,37, 4. Klosterhalfenová (Něm.) 31:05,21, 5. Teferiová (Izr.) 31:24,03, 6. Harrisonová (Brit.) 31:46,87.

Rozběhy a kvalifikace:

Muži:

400 m: 1. Re (It.) 45,26, ...7. Šorm 45,66, 13. Maslák 45,92, 16. Krsek (všichni ČR) 46,12 - postoupili do semifinále.

1500 m: 1. Rozmys (Pol.) 3:37,36, ...19. Friš 3:40,99 - nepostoupil do finále, Sasínek (oba ČR) nedokončil.

Dálka: 1. Montler (Švéd.) 806, ...7. Juška (ČR) 780 - postoupil do finále.

Trojskok: 1. Pichardo (Portug.) 17,36.

Ženy:

400 m: 1. Baumgartová-Witanová (Pol.) 51,09, ...11. Petržilková (ČR) 52,35 - postoupila do semifinále.

Disk: 1. Perkovičová (Chorv.) 65,94.